Saako sokeripaloja käyttää riviliittiminä asennuskoteloon asennettaessa?
Entä miten, jos samassa kotelossa on 24v ja 230v asennuksia, pitäisikö 230v puoli erottaa jollain väliseinällä 24v puolesta tms?
Koteloon tulee mm. 230v ohjattuja releitä joiden kärjet ovat 24v puolella. Voiko 230v kytkennät olla ihan huppuliittimillä vapaasti tuossa kotelossa vai pitäisikö käyttää kotelon sisällä pienempää jakorasiaa 230v kytkennöille?
Pitääkö 230v riviliittimet olla erillään 24v puolesta?
Entä miten, jos samassa kotelossa on 24v ja 230v asennuksia, pitäisikö 230v puoli erottaa jollain väliseinällä 24v puolesta tms?
Koteloon tulee mm. 230v ohjattuja releitä joiden kärjet ovat 24v puolella. Voiko 230v kytkennät olla ihan huppuliittimillä vapaasti tuossa kotelossa vai pitäisikö käyttää kotelon sisällä pienempää jakorasiaa 230v kytkennöille?
Pitääkö 230v riviliittimet olla erillään 24v puolesta?
Vastaukset 19
Vanhimmat
Olen ite käyttänyt niit kiskoon napsautettavia liittimiä ja erottanut 230v ja 24v pelkällä stopparipalalla. Muutenkin tulee siisti kun pistää kaikki releet sun muut kiskon
Määräyksistä ei ole tietoo mut onhan kytkentärasioissa ainakin käytännössä irtonaisia sokeripaloja. Jos monisäikeinen johto tulee ruuviliitoksen alle pitää vissii käyttää niit holkkeja liitoksessa.
Jännite-erottelun syynä lienee häiriöt signaalikaapelissa, eri läpiviennit etc..
Saa olla, mutta teollisuudessa käytetään riviliittimiä. Itse en sokeripaloja käytä muutakuin kahviin. Riviliittimet on helposti kiskoon laitettavia ja eri värisiä ja helposti huomaa onko nolla, vaihe tai suojamaa liitin.
Usein on noin et 24VDC ja 230VDC ovat samassa kotelossa, sekä lisäksi aikareleitä ym.
Kannattaa laittaa eripuolelle 24 ja 230 ja sääntöjen mukaan niiden väliin laitetaan eroituslevyt. Valmistajan sivuilta näkee osat. Lisäksi niinku aina tuollaisessa tapauksessa jossa on monta eri jännitettä, niin lisäksi erikseen merkitään.
Vielä lisää sen verran, että johtimet eri värillä kuuluu olla ja järkevää.
Sama asia mainitaan kyllä sähköalan standardeissakin.
miksi pitäisi aina tehdä teollisuuslaadulla? luulisin että kysyjä ei ole asentamassa koteloaan mihinkään teollisuuteen vaan esim. ok-taloon.
Niin, taidat olla näitä tee-se-itse miehiä jotka tekee aivan karmeaa jälkeä kun "ei sen niin siistiä tarvitse olla", keskukset kasattu miten sattuu, kaapeloinnit sieltä täältä nippusiteillä kiinni, rasiat roikkuu kaapelien varassa jne...
toimii se toiki niinkin mutta kannattaisi tehdä heti alkuun siististi ja kunnolla = "teollisuuslaadulla".
En tarkoita teollisuuslaadulla mitään, mutta jos itse on teollisuudessa rakentanut vaikka minkälaista välikoteloo, releboxii tai muuta mis vaan on muutakin kuin johtimet sisällä ja riviliittimet, niin sieltä saa oppii kotiinkin ja pystyy kotonakin soveltaan.
Kotona voi käyttää mitä kaupoista saa ja en tarkoittanut että aina pitää olla jokku Weidmuller helvetin kalliit, mutta laadukkaat riviliittimet. Töissä ei ole mitään väliä hinnasta ja kaikkee parasta käytetään.
Ja kolmekymppäselle sen verran että en ole hesalainen mikä tekee just tollasta jälkee. Itse olen hämäläinen ja ne ei tollassii suurin piirtein asennuksia tee.
Jälki pitää aina olla hyvää, vaikka aikaa menis enempi ja lisäksi turvallinen.
Olen itse päälle 40 ukkeli mutta mun tuotoksia voi katella, eikä tartte kysellä pomoilta koska ne ei paremmin tiedä.
Tavallinen sokeripala on ihan hyvä ja on ollut iän ja ajan ja tulee olemaan.
"Töissä ei ole mitään väliä hinnasta ja kaikkee parasta käytetään."
Ja unohdetaan samalla taskuun ja "vahingossa" kuskataan sitten kotiinkin kaikenlaisten asennuksien tekemiseksi?
No näinhän se on. Se on sellainen työpaikkaetu huonosta palkasta johtuen. No samalla kyllä menee tarpeelliset työvälineet. Ei tartte käyttää kuin laadukkaampia työkaluja kotonakin.
Jos heikkovirtajohtimet eivät ole jännitekestoisuudeltaan kuten 230 voltin johtimet, niin ne eivät saa koskettaa 230 voltin johtimia missään kohdassa, vaan on niputettava erilleen. Tuota sääntöä rikotaan usein keskusten sisällä.
"Hitujohtimet" pitää kaksoiseristää eristyssukalla tai käyttää muuta mekaanista rakennetta mikä pitää johtimet luotettavasti erillään. Helpoin keino on johdottaa ne "hituvirtapiirit" samoilla "vahvasähkö" johdoilla/kaapeleilla.
Releistä kannattaa tarkistaa saako rinnakkaisille koskettimelle laittaa eri jännitetasoja (jos tarvitaan).
"Jos heikkovirtajohtimet eivät ole jännitekestoisuudeltaan kuten 230 voltin johtimet, niin ne eivät saa koskettaa 230 voltin johtimia missään kohdassa, vaan on niputettava erilleen"
""Hitujohtimet" pitää kaksoiseristää eristyssukalla tai käyttää muuta mekaanista rakennetta mikä pitää johtimet luotettavasti erillään."
"Releistä kannattaa tarkistaa saako rinnakkaisille koskettimelle laittaa eri jännitetasoja (jos tarvitaan)".
Ei tarvitse.
joo-oo... vai ammattilainen? Ja minkähän alan?
Kannattaisi opiskella asioita...
On "ammattilaisia" ja osaajia.
Todellakin niinhän näkyy olevan, sulassa sovussa ja samassa kourussa on analogi ja binäärisignaaleitten johdotukset, niin sisäiset kuin ulkoisetkin kaapeloinnit jännitetasosta riippumatta, aivan on oikein rakennettu ja kytketty automaatiokaappi.
Saman releen koskettimillakin on eri jännitetason signaaleita, 24VDC-230VAC, hyvä tuli taas. Ja on eri luokituslaitosten hyväksyntäkin, DNV, LR, RMRS, BV, ynnä muita.
Eihän tuolla käytännössä ole mitään väliä, ei se 230v sieltä omasta johdostaan sinne hitujohtoon hyppää, vaikka olisivat niputettu ihan yhteen. Kai siinä häiriöitä voi tulla mutta niin niitä tulee vaikka tekisi 230v kestävällä kaapelillakin.
Missä tilanteissa siis se 230v voisi siis hypätä "hitujohtoon" mikäli johdot ovat yhteen niputettu?
"Missä tilanteissa siis se 230v voisi siis hypätä "hitujohtoon" mikäli johdot ovat yhteen niputettu?"
Kysy noilta amatööreiltä, "Kumpi olet, Sähkömestari, Kaksoiseristys, ym"
Siinä vaiheessa kun esim. on tehty löysä liitos ja ylikuumenemisen takia palaa kaikki.
Eikö tuossa tilanteessa ole sitten ihan sama mikä sen johtimen jännitteenkesto on, vaikka kuinka olisi tehty tarpeeksi kestävällä johdolla niin kyllähän se sieltä tulee jos eristeet palaa pois?
SFS 6000 414.4 Vaatii em. eristystason jos hituvirtapiiri on SELV tai PELVn mukainen.
Keskusstandardeista ja muualta 6000sta voi löytyä lisävaateita, samoin kuin konestandardeista ja laitekohtaisista standardeista myös.
Meripuolella voi taas olla ihan omat vaatimuksensa, niitä en tunne.
Yksinkertaistettuna: kaikkien johtimien ja virtaa kuljettavien osien jännitekestoisuuden täytyy olla suurimman käyttöjännitteen vaatimusten mukainen.