Macro

NIKON MACRO

Olen suunnitellut ostaa Nikoniin Macro linssin. Kumpi olisi ns."ötököiden" kuvaukseen parempi. Esim. Nikon 40 mm vai jokin zoom putki jossa macro.
Ennen olen ottanut kuvia näillä kompakti kameroilla mutta tämä tulisi nyt Nikon D5100:n.
Kiitän jo etukäteen vastauksista.

12

313

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jkekwgkg

      Oikea makro 0n aina makro. Zoomit on leluja, eikä suurennus riitä mihinkään.
      Hyönteisten kuvauksessa voisi 105 mm olla parempi, mutta käsivarakuvaukseen tuollainen 40 millinen toimii parhaiten. Pitää vain ostata käyttää ja hyödyntää aamun ja illan viileät hetket, jolloin "ötökät" pysyy paikoillaan.
      Kunnollinen makrokuvaus vaatii kuitenkin jalustan ja tarkennuskiskon, jolla tarkennustehdään, ei AF:llä.

    • Jos haluat kuvata "ötököitä" jotka ovat elossa niin useimpien turvallisuusvaisto estää 40mm makrolla kuvauksen. Joudut menemään liian löhelle joten ne käyttävät mahdollisuuttaan vaihtaa maisemaa.

      Nikkorilla ja muistaakseni myös Sigmalla ainakin on kameraasi sopivia makroja kuten 105mm ja 150 mm polttoväleillä. Pidempiäkin löytyy halutessasi. Itselläni on Nikkorin 105mm makro ja se riittää useimmiten joskin ajoittain kaipaan pidempää.

      40 mm kapine kelpaa vaikka postimerkkien ikuistukseen tai jonkun muun perin hitaasti liikkuvan kohteen. Lyhyessä polttovälissä on lisäksi joskus ongelmana kuvaajan/kameran varjo kun kuvausetäisyys on vain senttejä linssin edessä.

      • NIKON MACRO

        Kiitos vastauksista.Asia selvisi.


      • Nikon Micro-Nikkor
        NIKON MACRO kirjoitti:

        Kiitos vastauksista.Asia selvisi.

        Moi
        Huuto.netissä harrastukset/valokuvaus/objektiivit 60mm 2,8 macro myytävänä.


      • kjkjhggvhgh

        "Jos haluat kuvata "ötököitä" jotka ovat elossa niin useimpien turvallisuusvaisto estää 40mm makrolla kuvauksen."

        Ja Höpön pöpön!
        Se on ihan taidosta kiinni. Toisilla sitä on, toisilla ei.


    • araknofoobikko

      "useimpien turvallisuusvaisto"

      "Toisilla sitä on, toisilla ei."

      niin, USEIMPIEN!

    • SimplyErkki

      Jos ostat ötökkämacroiluun 40mm:n petyt todella pahasti. sen saa tunkea 1:1 suurennokseen lähes kohteeseen kiinni. etäisyys linssistä kohteesee on noin 2cm. jos rahasta kiinni macroilu, niin säästä vähän, ja osta tamron 90mm tai tokina 100mm. ei tietenkään yllä nikonin 105mm tasolle, mutta hinta eroakin on aikas paljon.

      • jhuwefjhwj

        Voi hyvänen aika! Toiset kuvaa pokkareilla, jotka menee kiinni ötökkään.
        Se on taidosta kiinni.
        Oikeastaan ei ole mitään "hyvää" makroa, siksi minullakin on niitä 7 käytössä.
        Polttovälit 19 millistä->100 milliin.


      • jhuwefjhwj kirjoitti:

        Voi hyvänen aika! Toiset kuvaa pokkareilla, jotka menee kiinni ötökkään.
        Se on taidosta kiinni.
        Oikeastaan ei ole mitään "hyvää" makroa, siksi minullakin on niitä 7 käytössä.
        Polttovälit 19 millistä->100 milliin.

        Vaatii varmasti erityistaitoja pööstä sentin päähän perhosesta tai sudenkorennosta. Muurahaisia ja möngertäviä toukkia pääsee lähemmäs mutta jos todella joudut menemään alle 3 sentin niin omasta varjostasikin tulee ongelmaa. Minä suosittelen kokemuksella yli 100 mm polttoväliä esim. 150 mm F2.8. Sillä jää hieman etäisyyttä ja rauhallisesti lähestyen saattaa saada kuviakin.

        Lyhyet makrot lienevät hyviä kohteisiin jotka eivät ole vikkeliä ja rengassalamaa käyttäen. Muutoinhan nuo linssit toimivat primeinä yleisesti kuvatessa ilman makroilua.


    • 18mm makro

      "Voi hyvänen aika! Toiset kuvaa pokkareilla, jotka menee kiinni ötökkään.
      Se on taidosta kiinni."

      Tosin on se tiedostakin, sillä harvassa pokkarissa 1:1-makroa löytyy edes.


      "Oikeastaan ei ole mitään "hyvää" makroa, siksi minullakin on niitä 7 käytössä.
      Polttovälit 19 millistä->100 milliin. "

      Tämä on tosi kuin vesikidutus.
      Sen enmpää kun et korvaaks Zoomi primen tai päin vastoin.

      Käyttötarkoitukseen nähden sopiva kombo lienee sopiva:-)

      Siksi minullakin on palje, loittopötkylöitä, lähilinssejä ja telekonvertteeri 105- ja 180-millisten makrojen ohella.

    • lkgksdjgj

      "Tosin on se tiedostakin, sillä harvassa pokkarissa 1:1-makroa löytyy edes."

      Lähestymistähän tässä on itketty!
      Mikäs autuus se 1:1 on?
      Olisiko 20:1 jotakin?

    • mikro - makro -

      "Mikäs autuus se 1:1 on?
      Olisiko 20:1 jotakin? "

      No 1:1 on se alaraja, jotta on edes mitään syytä puhua MAKROSTA.

      joo ja 20:1 olisi jo todellakin Jotain.

      Varsinkin pokkarilla :-)

      Ja tällöin itkemme kyllä kaikki kuvausetäisyydestä.
      Paitsi mikroskooppikuvaajat, johon tuo kuvautumissuhde kaiketi oleellisimmin liittyy...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      142
      2049
    2. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      185
      924
    3. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      91
      907
    4. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      37
      838
    5. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      60
      830
    6. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      47
      762
    7. Lidilikö Suomussalmelle

      Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat
      Suomussalmi
      50
      725
    8. Upeaa Google!

      Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö
      Kajaani
      283
      709
    9. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      73
      701
    10. Ei makeat pimut sytytä

      sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol
      Ikävä
      35
      650
    Aihe