Mitä Suomalaisuuden liitto ei halua sinun tietävän

Lue mitä Suomalaisuuden liitto ei halua sinun tietävän!


http://www.panunet.net/heyno-antiryyti.html
15208
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

On se sellainen ******** porukka, se SL!

Äänestä

Alkaako Hyenalla eväät loppua? On syytäkin pelätä - ennemmin tai myöhemmin Suomeen palautetaan avoin demokratia, jossa päätökset tehdään äänestämällä.

Äänestä
  • Avoin demokratia = Netti fennot päättävät. *heh*

    Äänestä

Koskeeko se Soinin omaa perspuoluetta?

Äänestä

Voivoi, onko looginen ajattelu noille humanisteille jotenkin erityisen vaikeaa?

Linkin takana joku kirjoittaa, että pakkoruotsin kritisoinnin takana on "patologinen ruotsi- ja Ruotsi-viha", jonka he väittävät johtuvan siitä, etten esimerkiksi minä, akateeminen pakkoruotsia vastustava vanhempi, ole koskaan "oppinut ruotsia, sen enempää kuin kirjoitusten ilmiasusta päätellen suomeakaan". Minä ja kaltaiseni emme oppineet koulussa "todennäköisesti myöskään mitään muuta" ja omaamme "täysin harhaisen ja virheellisen kuvaan Ruotsin, Ruotsi-Suomen ja Suomen historiasta".

Kielivapautta perustellaan nykyisyydellä ja tulevaisuudella, menneisyys voisi nyt tässä asiassa levätä rauhassa. Tärkeintä ovat erilaiset lapset ja nuoret ja heidän tulevaisuutensa.

Lapsemme tarvitsevat mielekkään opetussuunnitelman ja sen osana yksilöllisiä taustoja ja tavoitteita palvelevan kieltenopetuksen, kuten Ahvenanmaalla tai Ruotsissa. Miksi vihaisin näitä alueita ja niiden asukkaita, jos pidän heidän kieltenopetustaan mallikelpoisena?

Äänestä

Tuo Heyno tunnetaan hyvin US:n blogeista ja kommenteista.

Kaveri on aivan sekaisin.

Äänestä

SuoLi ei pysty asialliseen keskusteluun. Heti mennään henkilökohtaisuuksiin.

Äänestä

Heidän kannattaisi siellä suolessa opiskella vähän, vaikka ruotsii...

Äänestä

"Pakollinen molempia kotimaisia koskeva opetus kouluissa on ilmeisesti ainoa kielipoliittinen asia, josta tässä ryhmässä pystytään keskustelemaan. Esimerkiksi Helsingin Sanomien Talous & Työ -sivujen juttu siitä, miten englannin kieli on tunkemassa suomea syrjään Suomessa - asia, johon olen moneen otteeseen aiemmin viitannut - ei tunnu kiinnostavan sen enempää aktiivisia kuin passiivisiakaan osallistujia."

Heti alkoi potaskan esittämisellä Joukon jutut.

Äänestä
  • "...Julkisuudessa olleiden tietojen mukaan Aalto-yliopiston kauppakorkeakoulussa kaikki tulevana syksynä alkavat maisteriohjelmat ovat englanninkielisiä. Mikäli näin todella tapahtuu, tarkoittaa se sitä, että itsenäisen Suomen pääkaupungissa saa jatkossa ylempään korkeakoulututkintoon tähtäävää kauppatieteellistä koulutusta vain englannin ja ruotsin kielellä.

    Innovaatioyliopistoksikin tituleerattu Aalto panostaa voimakkaasti englannin kieleen houkutellakseen ulkomaalaisia tutkijoita ja opiskelijoita. Valtion varoilla tuetun suomalaisen yliopistokoulutuksen ensisijaisena tarkoituksena tulee kuitenkin jo yliopistolainkin perusteella olla tutkimuksenteon ohella suomalaisten opiskelijoiden kouluttaminen ja opiskelun mahdollistaminen suomalaisopiskelijoiden omalla äidinkielellä. Aalto-yliopiston näkemyksen mukaan mahdollisuus suorittaa kandidaatin tutkinto suomen kielellä riittää täyttämään lain vaatimuksen.

    Opetus- ja kulttuuriministeriöstä on arvioitu, että englannin kielen vahvistuva asema yliopistoissa voi vaatia yliopistolain muuttamista. Jos tähän mennään, on se virheellistä tiedepolitiikkaa. Laissa pitää jatkossakin säilyttää vaatimus siitä, että korkeakoulutusta tulee antaa suomen kielellä.

    Jo tällä hetkellä opiskelijat joutuvat monilla tieteenaloilla omaksumaan paljon englanninkielistä kirjallisuutta, sillä kaikkea materiaalia ei ole saatavana suomen tai ruotsin kielellä. Suurten ja hankalien asiakokonaisuuksien hahmottaminen ja syvällinen ymmärtäminen sujuu kuitenkin parhaiten opiskelijan omalla äidinkielellä. Laajan englanninkielisen kirjallisen materiaalin vastapainona opetusta tulee saada omalla äidinkielellä myös tulevaisuudessa.

    Edellä olevan perusteella ja eduskunnan työjärjestyksen 27 §:ään viitaten esitän asianomaisen ministerin vastattavaksi seuraavan kysymyksen:

    Aikooko hallitus puuttua siihen, että Aalto-yliopiston kauppakorkeakoulun kaikki tulevan syksyn maisteriohjelmat ovat englanninkielisiä

    ja miten hallitus aikoo varmistaa, että suomi säilyy yliopistojen ja korkeakoulujen opetus- ja tutkintokielenä vastaisuudessakin?

    Helsingissä 28. päivänä helmikuuta 2013

    Jussi Niinistö /ps"


    http://www.suomalaisuudenliitto.fi/?page_id=17

    Äänestä

Hey no kirjoittelee Panu H:n sivuilla - sivupersoonako trollille.

Äänestä

Onhan pakkomatematiikkakin! Pakkoruotsin vastustajat vihaavat ruotsia ja ruotsinkielisiä! Onko pakkoruotsin puolustajilla kaikki pastillit rasiassa?

Äänestä

Kaikille pakollista matematiikkaa ei ole yliopistoissa. Ei myöskään korkeakouluissa. Eikä ammattikorkeakouluissa. Mutta pakkoruotsi on - vielä toistaiseksi. Tosin sen lähtölaskenta on nyt hyvässä vauhdissa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Ryy. kirjoitti:

Lue mitä Suomalaisuuden liitto ei halua sinun tietävän!


http://www.panunet.net/heyno-antiryyti.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu