Kotihoidentuellako säästetään?? Uskomaton hölmöys vain jatkuu. Lapsiperheitä pitäs tukea koska työvoimapulastahan vaahdotaan. Kotihoidentuen poisto lisäisi vain lapsiperheiden ahdinkoa ja lapset siirtyy kunnalliseen hoitoon ja se vasta kallista on. Omaa kansaa on tuettava ei muita. Verottakaa kaivosyhtiöitä kuten muualla maailmassa tehdään ja verottakaa myös enemmän hyvin toimeentulevia. Suurpääomalle puhutaan maailmalla jo 75% veroa ei siis ole vaaraa että nämä meidän ahneet sinne lähtee joten veronkorotus ja äkkiä ahneille.
Säästöt
vai säästöjä
370
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kotihoidon tuki eli hoitoraha ja tuloista riippuva hoitolisä sekä kuntakohtainen kuntalisä muodostavat kotihoidon tuen. Kelan muut sosiaalietuudet vaikuttavat esim. kotihoidon tuen määrään. Kun kelan sosiaalietuuksia "sovitetaan yhteen", kotihoidon tukea ei usein jää maksettavaksi Kelan mukaan.
Sosiaalietuudet lasketaan yhteen ja näin saatu summa verottaa köyhälle muutoin tulevaa kotihoidon tukea. Joten töihin on mentävä ja lapset kunnalliseen päiväkotiin.
Hoitoraha on yhdestä alle 3-vuotiaasti 327,46 e/kk. Muista alle 3-vuotiaista sisaruksista maksetaan kustakin 98,04 e/kk. Yli 3-vuotiaista, alle kouluikäisistä sisaruksista maksetaan 63 e/kk kustakin.
Työttömyysturva lasketaan tuloksi, ja se vaikuttaa hoitolisään.
Kotihoidon tuki vähentää työttömyysturvan määrää.
Kotihoidon tuki lasketaan tuloiksi opintotuen tulorajoja laskettaessa. Sairauspäiväraha lasketaan tuloksi ja voi vaikuttaa hoitolisään.
Vuonna 2010 kunnallisessa päivähoidossa oli yhteensä 205.000 lasta, joka vastasi noin 64 % kaikista alle kouluikäisten hoitomuodoista.
Kelan maksamia pienten lasten hoidon tukia maksettiin 116.000 lapsesta. Yhteensä alle kouluikäisiä hoidossa olleita sekä tukia saaneita oli 321.000 lasta.
Miksi maksetaan verorahoista perheille kodinhoidon tukea (hoitoraha + hoitolisää + kuntalisääkin) jos äiti tai isä on kotonaan lasta/lapsia hoitamassa? Kaikki tämä tuki vielä lapsilisien lisäksi. Tänä vuonna verokertymästä maksetaan lapsilisiä 1,48 miljardia.
Kuka kaiken maksaa. Kuka maksaa kotihoidon tuet, kun verokertymästä maksetaan omia lapsiaan kotona hoitaville?
Palkansaajat maksoivat vuonna 2009 peräti 60,3 % valtion veroista ja veroluonteisista maksuista.
Maatilatalouden harjoittajat maksoivat vuonna 2009 vain 4,4 %.
Maatilatalouden harjoittajilla on hyvät edellytykset hakea kodinhoidon tukia. Verotettava tulonsa on tukiaispolitiikan seurauksena pieni. Maataloustukia ei lasketa sosiaalitukiin. Perheen vanhemmat ovat kotona, eikä lapsia laiteta kunnallisiin päiväkoteihin.
Palkansaajat joutuvat laittamaan lapsensa kunnalliseen päivähoitoon ja menettävät kotihoidon tuen. Kunnallisen päivähoidon lapsiryhmät ovat liian suuria ja pienet lapset (alle 3-vuotiaat) eivät saa kunnallisessa päivähoidossa tarvitsemaansa turvaa ja hoivaa.
Suomen valtio ottaa tänä vuonna lisää ulkomaan velkaa noin 8 miljardia euroa. Pelkästään valtion velan koroilla voitaisiin rahoittaa koko poliisi- ja pelastustoimi, rajavartiolaitos, tuomioistuimet, syyttäjät ja vankilat... Valtion velan korko on yli 2 miljardia euroa ja 13 % suurempi kuin viime vuonna.
Jos verokertymä ei kasva, (kokoomuksen mukaan rikkaita on liian vähän verotettavaksi) niin sosiaaliturvasta leikataan. Kokoomus on esittänyt jopa 5 miljardin euron leikkauksia ja vain tasaverojen korotuksia. Tasaverojen korotukset koskevat kipeimmin köyhiin ja pienituloisiin.
Kotihoidon tuesta voidaan leikata siinä missä työttömien työttömyysturvasta. Kehysriihessä neuvotellaan työttömien perusturvan heikentämistä.
1990-luvun laman jälkeen leikattiin. Vuonna 1995 valtion velkaantumisaste oli 60,7 %. Vuonna 2009 valtion velkaantumisaste oli 37,6 %. Vuonna 2009 Suomi otti velkaa 13 miljardia.
1990-laman (Esko Ahon porvarihallituksen) jälkeen leikattiin
- lapsilisistä - toimeentuloturvasta - eläkkeistä - työttömyysturvasta
(Niinistön mukaan työttömyysturva oli liian hyvä, eikä aktivoinut työttömiä työnhakuun)
"Leikkaajakunkkuna" toimi tuolloin kokoomuksen Sauli Niinistö Paavo Lipposen hallituksissa.
Nyt kokoomuslainen pääministeri Jyrki Katainen haluaa toteuttaa sosiaaliturvan leikkaukset demariministeri Jutta Urpilaisen avulla, ja kokoomus voisi näin pestä kätensä.
Nyt työttömyysturvan leikkauksia vaatii SAK:n johtaja Lauri Lyly. Jo on aikoihin eletty.
Nimimerkki "vai säästöjä" on oikeassa siinä että rikkaita pitäisi verottaa enemmän. Suomessa verotus ei enää tasaa tuloeroja ja rikkaita verotetaan vain vähän tai ei ollenkaan. Tuloerojen kasvu on Suomessa ollut OECD-maiden nopeinta.
Tuloveroluokkia on vain neljä ja veroprogressio päättyy 68.200 euroon. Sitä enemmän ansaitsevat maksavat vain 30 % veroa tuloistaan. Pääomatulojen verotus on matalaa eli 30 %:n tasavero. Listaamattomien yritysten osingoista verotus on 0 %.
Työnantajien kela-maksut poisti Jyrki Katainen valtiovarainministerinä ollessaan ja näin tuli miljardin euron lovi sosiaaliturvaan. Rikkailta on varallisuusvero poistettu mutta näyttää siltä, että mikään ei riitä näille Suomen ökyille. Vaativat aina vain lisää verohelpotuksia (perintöveron poisto yrityten omistajilta), yhteisöveron vähentäminen jne. Ottavat sala-bonukset miljoonapalkkojensa lisäksi ja miljoonien lisäeläkkeet sekä autot ja asunnot työsuhde-etuina. Näköjään rikkaiden kannattaa kokoomusta vaalirahoittaa... verotus vähenee ja miljoonatulot tulevat...
Suomesta on tullut luokkayhteiskunta jyrkkine tuloeroineen, eivätkä verotus tai sosiaalietuudet tuloeroja enää tasaa.
Kotihoidon tuki eli hoitolaha ja tuloifta liippuva hoitolifä fekä kuntakohtainen kuntalifä muodoftavat kotihoidon tuen. Kelan muut fofiaalietuudet vaikuttavat efim. kotihoidon tuen määlään. Kun kelan fofiaalietuukfia "fovitetaan yhteen", kotihoidon tukea ei ufein jää makfettavakfi Kelan mukaan.
fofiaalietuudet lafketaan yhteen ja näin faatu fumma velottaa köyhälle muutoin tulevaa kotihoidon tukea. Joten töihin on mentävä ja lapfet kunnallifeen päiväkotiin.
Hoitolaha on yhdeftä alle 3-vuotiaafti 327,46 e/kk. Muifta alle 3-vuotiaifta fifalukfifta makfetaan kuftakin 98,04 e/kk. Yli 3-vuotiaifta, alle kouluikäififtä fifalukfifta makfetaan 63 e/kk kuftakin.
Työttömyyftulva lafketaan tulokfi, ja fe vaikuttaa hoitolifään.
Kotihoidon tuki vähentää työttömyyftulvan määlää.
Kotihoidon tuki lafketaan tuloikfi opintotuen tulolajoja lafkettaeffa. failaufpäivälaha lafketaan tulokfi ja voi vaikuttaa hoitolifään.
Vuonna 2010 kunnallifeffa päivähoidoffa oli yhteenfä 205.000 lafta, joka vaftafi noin 64 % kaikifta alle kouluikäiften hoitomuodoifta.
Kelan makfamia pienten laften hoidon tukia makfettiin 116.000 lapfefta. Yhteenfä alle kouluikäifiä hoidoffa olleita fekä tukia faaneita oli 321.000 lafta.
Mikfi makfetaan velolahoifta pelheille kodinhoidon tukea (hoitolaha + hoitolifää + kuntalifääkin) jof äiti tai ifä on kotonaan lafta/lapfia hoitamaffa? Kaikki tämä tuki vielä lapfilifien lifäkfi. Tänä vuonna velokeltymäftä makfetaan lapfilifiä 1,48 miljaldia.
Kuka kaiken makfaa. Kuka makfaa kotihoidon tuet, kun velokeltymäftä makfetaan omia lapfiaan kotona hoitaville?
Palkanfaajat makfoivat vuonna 2009 peläti 60,3 % valtion veloifta ja veloluonteififta makfuifta.
Maatilatalouden haljoittajat makfoivat vuonna 2009 vain 4,4 %.
Maatilatalouden haljoittajilla on hyvät edellytykfet hakea kodinhoidon tukia. Velotettava tulonfa on tukiaifpolitiikan feulaukfena pieni. Maatalouftukia ei lafketa fofiaalitukiin. Pelheen vanhemmat ovat kotona, eikä lapfia laiteta kunnallifiin päiväkoteihin.
Palkanfaajat joutuvat laittamaan lapfenfa kunnallifeen päivähoitoon ja menettävät kotihoidon tuen. Kunnallifen päivähoidon lapfilyhmät ovat liian fuulia ja pienet lapfet (alle 3-vuotiaat) eivät faa kunnallifeffa päivähoidoffa talvitfemaanfa tulvaa ja hoivaa.
fuomen valtio ottaa tänä vuonna lifää ulkomaan velkaa noin 8 miljaldia euloa. Pelkäftään valtion velan koloilla voitaifiin lahoittaa koko poliifi- ja pelaftuftoimi, lajavaltiolaitof, tuomioiftuimet, fyyttäjät ja vankilat... Valtion velan kolko on yli 2 miljaldia euloa ja 13 % fuulempi kuin viime vuonna.
Jof velokeltymä ei kafva, (kokoomukfen mukaan likkaita on liian vähän velotettavakfi) niin fofiaalitulvafta leikataan. Kokoomuf on efittänyt jopa 5 miljaldin eulon leikkaukfia ja vain tafavelojen kolotukfia. Tafavelojen kolotukfet kofkevat kipeimmin köyhiin ja pienituloifiin.
Kotihoidon tuefta voidaan leikata fiinä miffä työttömien työttömyyftulvafta. Kehyfliiheffä neuvotellaan työttömien peluftulvan heikentämiftä.
1990-luvun laman jälkeen leikattiin. Vuonna 1995 valtion velkaantumifafte oli 60,7 %. Vuonna 2009 valtion velkaantumifafte oli 37,6 %. Vuonna 2009 fuomi otti velkaa 13 miljaldia.
1990-laman (Efko Ahon polvalihallitukfen) jälkeen leikattiin
- lapfilififtä - toimeentulotulvafta - eläkkeiftä - työttömyyftulvafta
(Niiniftön mukaan työttömyyftulva oli liian hyvä, eikä aktivoinut työttömiä työnhakuun)
"Leikkaajakunkkuna" toimi tuolloin kokoomukfen fauli Niiniftö Paavo Lippofen hallitukfiffa.
Nyt kokoomuflainen pääminifteli Jylki Katainen haluaa toteuttaa fofiaalitulvan leikkaukfet demaliminifteli Jutta Ulpilaifen avulla, ja kokoomuf voifi näin peftä kätenfä.
Nyt työttömyyftulvan leikkaukfia vaatii fAK:n johtaja Lauli Lyly. Jo on aikoihin eletty.
Nimimelkki "vai fääftöjä" on oikeaffa fiinä että likkaita pitäifi velottaa enemmän. fuomeffa velotuf ei enää tafaa tuloeloja ja likkaita velotetaan vain vähän tai ei ollenkaan. Tuloelojen kafvu on fuomeffa ollut OECD-maiden nopeinta.
Tuloveloluokkia on vain neljä ja veloplogleffio päättyy 68.200 euloon. fitä enemmän anfaitfevat makfavat vain 30 % veloa tuloiftaan. Pääomatulojen velotuf on matalaa eli 30 %:n tafavelo. Liftaamattomien ylityften ofingoifta velotuf on 0 %.
Työnantajien kela-makfut poifti Jylki Katainen valtiovalainminiftelinä olleffaan ja näin tuli miljaldin eulon lovi fofiaalitulvaan. likkailta on valallifuufvelo poiftettu mutta näyttää filtä, että mikään ei liitä näille fuomen ökyille. Vaativat aina vain lifää velohelpotukfia (pelintövelon poifto ylityten omiftajilta), yhteifövelon vähentäminen jne. Ottavat fala-bonukfet miljoonapalkkojenfa lifäkfi ja miljoonien lifäeläkkeet fekä autot ja afunnot työfuhde-etuina. Näköjään likkaiden kannattaa kokoomufta vaalilahoittaa... velotuf vähenee ja miljoonatulot tulevat...
fuomefta on tullut luokkayhteifkunta jylkkine tuloeloineen, eivätkä velotuf tai fofiaalietuudet tuloeloja enää tafaa.
Tehkää penikoita vähemmän, yleensäkin ihmisiä on jo liikaa, joo minä joutaisin ensimmäisenä tuonelaan.