Wallin skandaali kaataa

hallituksen ??

MTV 3 kanavan uutisissa väitettiin tässä pari päivää sitten että tämä puolustusministeri Wallinin ympärillä kuohuva skandaali voi pahimmassa tapauksessa kaataa koko hallituksen.

Minä itse en usko että koko hallitus olisi vaarassa kaatua mutta Wallinin ero alkaa päivä päivältä käymään yhä selvemmäksi. Mutta niin kauan kun pääministeri Katainen antaa tukensa Wallinille voi hän työskennellä puolustusministerinä.

41

693

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • poliitikot_vastuuta

      En usko, että hallitus kaatuu. Toivon kuitenkin, että poliitikot ottaisivat enemmän vastuuta teoistaan. Peli menee suorastaan naurettavaksi.

    • nukkuva alistettu
      • hurri-komitea

        Ministerin pallilta putoaa vasta, kun on kännykän yksityiselämän seksiviestejä paljastunut. Kuten Kanervalle kävi.
        Kielipolitiikkaan liittyvät valheet ja puolustusvoimiin liittyvät päätökset eivät ole vaarallisia. Seksi viestit yhdelle naiselle olivat hyvin vaarallisia!


      • vaihtopäivät
        hurri-komitea kirjoitti:

        Ministerin pallilta putoaa vasta, kun on kännykän yksityiselämän seksiviestejä paljastunut. Kuten Kanervalle kävi.
        Kielipolitiikkaan liittyvät valheet ja puolustusvoimiin liittyvät päätökset eivät ole vaarallisia. Seksi viestit yhdelle naiselle olivat hyvin vaarallisia!

        Joo. Katainen tietää, milloin kannattaa kaataa, tai vaihtaa ministeriä! Missäs Stubb nyt luuhaa?


      • Taitaa olla
        vaihtopäivät kirjoitti:

        Joo. Katainen tietää, milloin kannattaa kaataa, tai vaihtaa ministeriä! Missäs Stubb nyt luuhaa?

        mustasukkainen Wallinille ja näyttää mieltänsä.


      • Juuri niin
        hurri-komitea kirjoitti:

        Ministerin pallilta putoaa vasta, kun on kännykän yksityiselämän seksiviestejä paljastunut. Kuten Kanervalle kävi.
        Kielipolitiikkaan liittyvät valheet ja puolustusvoimiin liittyvät päätökset eivät ole vaarallisia. Seksi viestit yhdelle naiselle olivat hyvin vaarallisia!

        Julkiset asiat saa sössiä mielensä mukaan ja muilta kysymättä, mutta yksityisasioissaan ei saa erehtyä, paitsi kuuluessaan etuoikeutettuun kieliryhmään.


    • 28

      On hyvin epätodennäköistä että edes Wallin kaatuu tässä. Ei Katainen uskalla uhmata bättre folkkia

      • Eipä ei,hei.

        Ei kaadu hallitus, jopa vasemmistoliiton Lapintiekin puolustaa Vallinia vaikka tuskin monta sanaa osaa ruotsia kunnolla puhua.


      • Loimaalainen
        Eipä ei,hei. kirjoitti:

        Ei kaadu hallitus, jopa vasemmistoliiton Lapintiekin puolustaa Vallinia vaikka tuskin monta sanaa osaa ruotsia kunnolla puhua.

        Kannatta katsoa Wikipediasta -Lapintie on taustaltaan suomenruotsalainen !


    • Pöyristynyt

      Ei olisi näitä ongelmia ja kasaantuvaa velkapiikkiä, jos PerSut olisi päähallituspuolue.
      Hyvin on nykyinen hallituskoneisto saanut lobbattua persujen ideologian hiljaiseksi, mutta siellä se totuus vaan menosta ja meiningistä on.
      Ainoaa järkevää politiikkaa tähän maahan saadan, jos persut saa päävallan.

      Tottakai joku neropatti narussa juokseva hölmö tietysti kommentoi tähän jonkun jo kuluneeksi heittäytyneen rasismi- tai hakkaraiskommentin. Tiedät kyllä itsekin, miten maailmanlaita todellisuudessa on ja nykyhallitus vie tämän kansan pieni- ja keskituloiset köyhyysloukkuun, josta ei todellakaan hevillä nousta.

      Ensimmäiseksi pitäisi saada oikeasti kaikki talousrikolliset telkien taakse ja omaisuus ulosmitattua valtiolle. Heti perään kaikki muut omanedentavoittelijat ja kansakunnanpilkkaajat, kuten Wallinit, Wahlroosit, Vehviläiset ja koko lähes loputon lista.

      • perushommalainen

        Tuo ei ole meidän persujen tavoite, vaan me olemme keskustaoikeistolainen puolue ja kannatamme valtionvelkojen takaisin maksun aloittamista. Kenenkään omaisuutta ei pidä ulosmitata, nuo tuollaiset ovat punikkien tai muiden natsien puheita.


      • Jääman
        perushommalainen kirjoitti:

        Tuo ei ole meidän persujen tavoite, vaan me olemme keskustaoikeistolainen puolue ja kannatamme valtionvelkojen takaisin maksun aloittamista. Kenenkään omaisuutta ei pidä ulosmitata, nuo tuollaiset ovat punikkien tai muiden natsien puheita.

        Jos perussuomalaiset ovat keskustaoikeistolainen puolue niin he istuvat eduskunnassa väärässä paikassa, koska heidän pitäisi istua keskustan ja kokoomuksen välissä eikä SDP:n ja keskustan välissä.

        Tästä voimme päätellä perussuomalaisten olevan keskustavasemmistolainen puolue ja tätä tukee myös se, että perussuomalaisten politiikka on maahanmuuttoa lukuunottamatta lähempänä vasemmistoa kuin oikeistoa ja Soinikin muodostaisi hallituksen mieluummin vasemmistopuolueiden kuin oikeistopuolueiden kanssa.


    • eroja tulee nyt

      täytyy muistaa että valtion yritys palkkiot on samassa vedessä ja kuntauudistus..
      että VOI SE HYVINKIN KAATUA KOKO 6PUOLUEEN HALLITUS.,,,
      SITTEN VIELÄ KREIKAN SALAISET PAPERIT...
      ETTÄ KYLLÄ SOPPAA RIITTÄÄ...
      hallitus kaatuu todellakin juttan salaisiin vakuus papereihin...

    • Lahtelainen

      Tervehdys
      Ei kai nyt sentään hallitusta tarvitse kaataa.
      Luulisi oppositiollakin olevan muuta mietittävää kansakuntamme hyväksi.
      Turhan paskan jauhamista koko varuskunta keskustelut.
      Uskon että varuskuntien määrän supistaminen on nykypäivän asioita.
      Pelätään vain työpaikkojen puolesta ja veromarkoista.
      ENTÄ kun UPM-KYMMENE pani Voikkaalta 1000 henkilöä pihalle niin missä olivat politiikot tai Stora Enson toiminnan ulkonailla harjoittama politiikkaMISSÄ valtionedustajan kanta riistopolitiikan suhteen.

    • Ehdottomasti

      Hallituksen nyt työnnettävä pää pensaaseen ja tuhmasti pyllistettävä opposiittioille.

    • ja Niinistö

      menee mukana...

    • Exxon Valdez

      Toivottavasti tämä roskahallitus kaatuu,ikävä kyllä pistää PS putsaamaan näiden paskiaisten pyykkejä!

      PS valtaan ja toiveisiini on vastattu,vuoden viiveellä.

    • kypsynyt näihin valh

      Samoin toivon. Eihän siellä ole kuin omanedun tavoittelijoita ja valehtelijoita pääministeriä myöten.
      Kyllä kansalaisten olis nyt syytä miettiä, ketä tuonne eduskuntaan äänestetään.

    • kriisihallitus

      Välikysymykset eivät hallitusta kaada.
      Wallin on hankala tapaus pääministerille sooloillessaan itsestäänselvässä tapauksessa. RKP:n mukanaolo kaikissa hallituksissa tekee siitä kielipuolueen joka voi sooloilla juuri tässä merkityksessä.
      Jos hallitus kaatuu, se tapahtuu kyllä sisäisiin erimielisyyksiin ja nyt näyttää jo siltä että mitta alkaa olla täynnä näin kirjavaa kokoonpanoa.
      Poikkeuksellisten vaalien jälkeen syntyi väärän viestin antava hallitus.
      Viimeistään kuntavaaleissa sen on vaihduttava vastaamaan paremmin vaalien tulosta. Mikäli nyt kunnat tietävät missä vaalinsa pitävät? Ja miksi? Viimeisen kerranko? Tosi omituiset kuntavaalit tulossa syksyllä.. Ehkä kuntakarttakin oli vain pila?? Ehkä hallitus heitteleekin vain huhja ja palloja keskusteltavaksi???

    • häiriköt

      PERSUjen loosi = eduskunnan tarkkis.

    • Ei kai sitä koko hallitusta nyt tarvitse kaataa... Riittää kun tuo yksi öykkäri, joka ei osaa mitään muuta kuin jääräpäisesti ajatella vain ja ainoastaan ruotsinkielisten etuja, eroaa.

      Tässä on käynyt niin kuin usein käy silloin, kun joku laput silmillä ajaa aina jääräpäisesti yhtä ja vain yhtä asiaa (ruotsinkielisten erityisoikeuksia): Tuo sinnikkyys kääntyy lopulta itseään vastaan.

      Eli hyvää tässä casessa on se, että suuri yleisö alkaa paremmin ymmärtään, kuionka itsekäs puolue RKP on ja on aina ollut.

      • kyllä pitää

        Bilderbergerit ja muut maanpetturit on saatava pois tuhoamasta jälkipolviemme tulevaisuutta.


    • ei tekstareita

      Vain Wallinin pikainen eroilmoitus voi pelastaa hallituksen. Tämä on vuosikymmenten suurin poliittinen skandaali.

    • Tosi on

      Nyt se nähdään mitkä puolueet nuolee RKP läisten persettä? Onko muista puoluieista vaatimaan ehdotonta rehellisyyttä ministereiltä? Luulisi sitä edes
      sen " Ministerinvalan " jotain merkitsevän vai onko se pelkkää liturigiaa ja näyttelemistä koko vala? Riittääkö nyt se Suomalainen Sisu ja Rohkeus kansa odottaa nyt näyttöä.

    • Kataisen uhkapeli

      Kataisen tuki Wallinille saattaa kääntyä häntä itseään vastaan kun selvisi että puolustusministeri on UTVA:n tietämättä vaikuttanut varuskuntapäätöksen virkamiesvalmisteluun. Moni kokoomuksen kansanedustaja tuntee itsensä petetyksi ja pääministeriltä odotetaan nyt johtajuutta. Urpilainen on jo astunut esiin eivätkä valtiovarainministeri ja pääministeri voi olla eri linjalla tilanteen näin eskaloiduttua. Kataisen olisi syytä valita "se pienimmän riesan tie".

      • Kyllä Katainen

        on tiennyt koko ajan mitä Wallin touhuaa ja on ollut itsekkin mukana siinä touhussa.


    • Exxon Valdez

      Jyrkiboy "käteinen" on astunut omaan miinaan, eikä uskalla nostaa jalkaansa laukaisimen päältä!!
      Muuten kuuluu KABOOOOOOMMMM!!!!!!!!!
      Jyrkiboy on sitten historiaa,mikäli koipensa nostaa!

    • pahaa pelkään

      Salailu ja valehtelu ei voi olla uuden hallituksen ainoat saavutukset. Vai voiko? On sitten kyse Wallinista tai Kreikkaan liittyvistä sopimuksista.

      • selkäranka puuttuu

        Ei ole tänä päivänä enää selkärankaa erota tai erottaa ketään.Samaa liberaalia pullamössöä on nähty jo parikymmentä vuotta.


    • Usko horjuu

      Suomessa eikä paljon missään muussakaan maassa poliittisinperustein valikoidut ministerit tajua kyllä paljon yhtään johtamaltaan alalta yleensä on lähinnä päinvastoin.
      Onhan Suomessa ollut sellainen liikenneministerikin jolla ei ole ollut ajokorttia ja näinollen hän ei tiennyt liikennemerkeistä taikka säännöistä tuonpuoleistakaan.
      Ja eräs kenraalin vaimo jolla ei ollut sotilaspassia puolustusministerinä..
      Sitten naispresidentti mikä ei iltapäivälehden suuressa arvomerkkitestissä muistanut
      alikersantinarvomerkkiä mitä voisi pitää jopa perusvaatimuksena rauhanaikaiselta
      ylipäälliköltä kun ei aina adjutanttikaan kerkii kuiskaan minkä arvoista puhutellaan?
      Miten rikkaan perheen nössö rillipåhuvud taistelija/urheilija kokelaalta voitaisiin
      vaatia enempi?
      Toivoa vaan sopii että, seuraava sota olisi nopea kans reservin

      • nooinonen

        niinno joo, oinosella on koira vaimona, onhan sekin aika erikoista.


    • Tosi on

      On siinä kansalle esimerkki, että valtion asioita pitää hoitaa valehtelemalla ja salaamalla. Kansa voi nyt vapaasti alkaa noudatta ministerien antamaa esimerkkia omien asioidensa hoidossa. Saadaanko nyt otsikoihin medioissa
      SUOMI ON MAAILMAN EPÄREHELLISIN MAA ???

    • Hyvä Wallin

      Taas on pompotettu suomen onnelassa tyhjästä kärpäsestä härkänen. Wallin on ihan oikeassa. Dragsvikin varuskuntaa tarvitaa sellaisenaan suomessa. Vaihtoehtoisesti, voisimme tehdä, kuten Ahvenanmaalla on. Annetaan kaikille sellaisille joilla on ruotsi äidinklielenä täydellinen vapautus asepaöveluksesta.

      Dragsvik on niin pieni yksikkö, että ei se kaada, eikä nosta suomen armeijan kokonaistaloutta. Antaa sen vaan olla paikallaan.
      Nämä kahinat johtuvat suomaisten suuresta suvaitsevaisuudesta, tai sen yht' äkkisestä puutteesta. Suvaitaan kaikenmaailmat paskiaiset, mutta ei toista kieltä osaavia oman maan kansalaisia, Voi v....tu sentään millaista touhua.

      • näkijä 007

        Asia vaatii koko Puolustusvoima uudistuksen aukaisun. Homma on pelkää lahjontaa lajonnan perään.

        Sotilasjohto halusi "teknoarmeja" investointinsa käyntiin. Eli ohjuksia Hornetteihin 200milj. eurolla. Kun rahaa ei ollut tehtiin Pulustusvoimiin 200mlj. euron säästö leikkaukset.
        Jotta homma saataisiin pakettin Wallinille annettiin Dragsvik. Ja muita varuskuntia kaadettiin 200milj. euron edestä.


    • Onko habaa?

      Demarit voivat kaataa hallituksen, jos vain löytävät jostain kaapista selkärankansa ja lihaksensa...

      • joopa jooxD

        Bilderberg-heinäluomat ja Urpilaiset ovat aivan samanlaisia oman perseensä takia virassaan olevia Rothschildien nukkeja.

        Minkään eduskuntapuolueen ei pidä olettaa tekevän mitään muutoksia nykymenoon, koko politiikka on nukketeatteria, jossa todelliset päättäjät ovat aina taustalla.


    • asjkdjdg

      Tämäkään Wallinin valehtelu ja asiaton toiminta ei olisi noussut millään tavalla esille, jos Persut eivät olisi olleet aloitteellisia. Hallituspuolueet eivät itse ymmärrä mitään.

    • Vaivalloinen väki

      >>Annetaan kaikille sellaisille joilla on ruotsi äidinklielenä täydellinen vapautus asepalveluksesta.>>

      Tämä on se kaikkein selkein vaihtoehto tuolla vaivalloiselle 4% suuruiselle kielivähemmistöllemme.

      Jääkää kaikki ruotsinkieliset asevelvollisuusikäiset koteihinne makaamaan vaan. Kyllä me suomenkieliset suojellaan myös teitäkin, taas noita idästä mahdollisesti tulevia hallaöitä vastaan.

      Suomessa ei me teitä tarvita, ei sen kummemmin asepalveluksessa kuin missään muissakaan hommissa. Painukaa sellaisiin paikkoihin jossa teidän vaivalloisuuttanne arvostetaan.

      Vaikka kohteeksi emämäänne Ruotsi, se voisi olla sopiva suunta. Ne siellä tykkää nirppanokkaisista, valittavista maahanmuuttajista. Kyllä siinä ohessa yksi 350.000 hengen suomenruotsalaispumpsi samalla menee.

      • Tosi on

        Tuskin Suomen puolustus siitä kärsii, jos "Ummikko Ruotsinkieliset " jäisivät pois rivistä. Asialalla on kaksi puolta esim. Ummikko Suomen kielisen on pärjättävä Suomen Ruotsinkielisillä aluiella ja on pärjätty. Vastaavasti on Ummikko Ruotsikielisten pärjättävä Suomren kielisillä alueilla. Tuskin on normaalissa arkipäiväisessä elämässä ollut mitään ylipääsemättömiä vaikeuksia puolin ja toisin. Eiköhän se ole ollut halusta ja tahdosta kiinni. Jos tällä kieliasialla aletaan meuhkaamaan on kohta kaikille maahanmuuttajille annetta omat joukko-osastot kielen perusteella. Tärkein asia tässä jutussa on selväksi Suomeksi Valehtelu Kansalle, Eduskunnalle ja toisille Ministereille.PISTE. Ministerinvalalla on oltava sille kuuluva arvostus ja kunnioitus.


    • Nää menettelis

      ""Demarit voivat kaataa hallituksen, jos vain löytävät jostain kaapista selkärankansa ja lihaksensa... ""

      Jutalla on kyllä hyvänmallinen perä ja rintavarustus. Mutta sitä SDP:läistä työläisväestön selkärankaa ei taida noiden sulojen välistä löytyä hakemallakaan.

    • cafe Sauli

      Missäs se Suomelle töihin päässyt Sauli luuraa? Hukkunut kuin kusi lumeen nyt kun puolustusvoimien komentajaa tarvittais. Oli ne härskiä vaalimainoksia arkajalalta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      18
      4351
    2. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      503
      2380
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      142
      1931
    4. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      77
      1525
    5. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      16
      1490
    6. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      159
      1483
    7. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      10
      881
    8. Olisitko maailmani?

      Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik
      Ikävä
      34
      798
    9. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      106
      767
    10. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      64
      753
    Aihe