Kohu puolustusvoimauudistuksen ja Dragsvikin ympärillä on jatkunut kiivaana jo päiviä. Puhetta riittää, mutta varsinaista närkästyksen aihetta vältellään julkisuudessa.
Kukaan - edes RKP:n Stefan Wallin - ei sano suoraan, että se on se ruotsin kieli, joka siellä taustalla niin monia ärsyttää. Ihmettelen, miksi kaksikielisyyttä kadehditaan, kun sen voi nähdä rikkautena ja hyötynä Suomelle.
Se myönnetään, että RKP:n tehtävä on ajaa ruotsinkielisten etuja, mutta sitäkään ei oikein haluta hyväksyä.
Netissä leviää niin vihamielisiä keskusteluja suomenruotsalaisia kohtaan, että aggressiivisempaa vihapuhetta ei ole hetkeen nähty. Pahimmat uhkaukset poistettiin nopeasti. Osa olisi varmasti ylittänyt rikoskynnyksen.
Nettikeskustelijoiden mielestä suomenruotsalaisten "etuoikeudet" pitäisi lakkauttaa.
Mikä "etuoikeus" on se, jos kaksikielisessä maassa ruotsinkielisille säilytetään yksi varuskunta, kun suomalaisille niitä on reilusti yli kymmenen, joukko-osastoja kymmenittäin? Onko se meille "suvaitsevaisille" suomalaisille liikaa?
Kukaan - edes RKP:n Stefan Wallin - ei sano suoraan, että se on se ruotsin kieli, joka siellä taustalla niin monia ärsyttää. Ihmettelen, miksi kaksikielisyyttä kadehditaan, kun sen voi nähdä rikkautena ja hyötynä Suomelle.
Se myönnetään, että RKP:n tehtävä on ajaa ruotsinkielisten etuja, mutta sitäkään ei oikein haluta hyväksyä.
Netissä leviää niin vihamielisiä keskusteluja suomenruotsalaisia kohtaan, että aggressiivisempaa vihapuhetta ei ole hetkeen nähty. Pahimmat uhkaukset poistettiin nopeasti. Osa olisi varmasti ylittänyt rikoskynnyksen.
Nettikeskustelijoiden mielestä suomenruotsalaisten "etuoikeudet" pitäisi lakkauttaa.
Mikä "etuoikeus" on se, jos kaksikielisessä maassa ruotsinkielisille säilytetään yksi varuskunta, kun suomalaisille niitä on reilusti yli kymmenen, joukko-osastoja kymmenittäin? Onko se meille "suvaitsevaisille" suomalaisille liikaa?
Vastaukset 66
Vanhimmat
Tuo oli sitten itlalehden tuorein näkökulma-kirjoitus laatijana TIIA RANTALAINEN.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012032115348067_uu.shtml
On se merkillistä, että kun kansa valittaa poliitikkojen tekevän päätöksiä salassa, hämärin sopimuksin ja avointa keskustelua välttäen, joku onnistuu tekemään kansan tyytymättömyydestä suvaitsemattomuutta vähemmistöä kohtaan.
JOS PAKKORUOTSISTA TAI VIRKAMIESRUOTSISTA EI SYNNY MITÄÄN ETUOIKEUTTA, POISTETAAN NE, SAATANA!
MIKSI EI KELPAA SAMANLAINEN KOHTELU KUIN MUILLA KIELIVÄHEMMISTÖILLÄ?
"MIKSI EI KELPAA SAMANLAINEN KOHTELU KUIN MUILLA KIELIVÄHEMMISTÖILLÄ?"
Ilmeisesti siitä syystä, että maan toiseksi suurin etninen ryhmä haluaa samoja oikeuksia kuin maan enemmistöryhmällä on.
Sillä on ihan sama oikeus puhua suomea kuin suomalaisilla.
5 400 000 opiskelee ruotsia hyödyttä, kun 300 000 purjehtii ja tuhlaa osinko ja optiorahoja.
Kirjoittaja on täysin oikeassa. Ministerin on saatava valehdella vapaasti eduskunnalle, valiokunnille ja tiedotusvälineille, koska muuten Hitler!
Olet ymmärtänyt väärin.
Aloittaja ei puolustanut Wallinin mahdollisia valheita, vaan hän kirjoitti Dragsvikin lakkaamisen perusteluista.
Harmi, että puolustusvoimien alkuperäisestä esityslistaa lakkautettavista varuskunnista, ei ole saatavilla, lieneekö se salattu?
Minua ihmetyttää se, että, kun puolustusvoimilta pyydetään antamaan kyseinen esityslista, niin luulisi puolustusvoimien tietävän itse maanpuolustuksen kannalta parhaiden, mistä voi priorisoida varuskuntia. Olettaisin, että puolustusministeri olisi vain vahvistanut kyseisen esityslistan allekirjoituksellaan, mutta se, että hän alkaakin peukaloimaan esityslistaa omavaltaisesti, ja kertomaan eduskunnalle, että esityslistaan ei tehty muutoksia, on häpeällistä.
Mitä Tala ja Suomalaisuuden liitto ovat saaneet aikaan pakkoruotsin poistamisessa?
Paljon mölyä ja pieniä orgasmeja itselleen omista kirjoituksistaan!
Ei mitään, siksi taistelua on jatkettava entistä kovemmin ja laajemmalla rintamalla, nyt puolueiden sisällä.. kyllä se siitä! Asiamme on oikea, me voitamme.
Keinotekoinen kaksikielisyys on jo se fundamentaalinen etuoikeus.
Perusaksiooma eli virallinen kaksikielisyys on jo lähtökohtaisesti väärä tapa turvata kielivähemmistön oikeudet. tällä kielisuhteella (5-95)
Toisaalta eikö olisi loogista, että kaksikielisessä maassa olisi kaksikielisiä varuskuntia... siis jos se kaksikielisyys olisi järkevällä pohjalla.
Upinniemi olisi kaksikielinen..sitähän te hehkutatte, kaksikielisyyden rikkautta.
Helsingin sanomat 20.3.
"Upinniemen varuskunta on täynnä. Jos varuskunnan pinta-ala haluttaisiin kasvattaa, maata pitäisi ostaa yksityisiltä maanomistajilta.
…siirto Upinniemeen vaatisi runsasta uudisrakentamista.
Varuskunta tarvitsisi lisää kasarmeja, varastoja, halleja, laitureita ja harjoitusalueita".
Jokainen voi itse arvioida minkälaisia ”säästöjä” aiheutuisi, jos Dragsvikin 1500 varusmiestä (varusmiesmäärä vuodessa) siirrettäisiin Upinniemeen. Nämä säästöt olisivat ”negatiivisia”, eli säästöjen sijasta tulisi lisää kuluja.
Aloittajalla asiallinen kirjoitus.
Selvä on, että jos Dragsvik olisi ollut suomenkielinen varuskunta, sama päätös ei olisi aiheuttanut tällaista hälyä. Monella on vaan vaikea tätä myöntää.
Onko Wallin uhkaillut pistoolilla lopettavansa keskustelun.
Wallinin olisi pitänyt ottaa Katainen päätöksentekoon mukaan, niin sillä olisi hän selvinnyt "puhtain" paperein.
Lieneekö niin, ettei Wallin luota Jyrkiin?
Kun presidentti Halonen sanoi puolustusvoimien edustajien olevan parhaita asiantuntijoita ja luottavansa heidän esitykseensä, tiesikö hän, että Stefan Wallin oli suljettujen ovien takana sormeillut esitystä? Luulenpa että presidentti oli vilpittömässä mielessä ja että häntä vedetiin nenästä.
Itse asiassa oli huonoa onnea, että Wallin jäi kiinni. Jos kaikki olisi mennyt vanhaan malliin, ei julkisuudessa olisi koskaan saatu tietää Wallinin osuutta esityksen muotoilussa. Mutta Wallin teki virheen. Hänellä oli joku luottamustehtävä Dragsvikin killassa, ja pahansisuinen perussuomalainen väitti, että Wallin on jäävi osallistumaan päätöksentekoon. No ei ollut, sanoi Oikeuskansleri ja Wallin sai sellaisen voiton että Pyrrhoskin kalpenisi. Nimittäin papereista tuli ilmi 'wallinin salaiset operatiot, ja niiden paljastuttua on aika vaikeaa selittää, tapahtunutta olemattomaksi.
Entä mikä on lopputulos. Niin Wallin itse kuin presidentti Niinistö ovat samaa mieltä, että Dragsvikin kohtalo on auki vuoden 2015 jälkeen, ts. koko shoe voidaan aloittaa alusta, mutta ruotsinkielisten sympatiapisteet ovat kyllä käyneet vähiin, niin härskiä populismia on siltä taholta viime aikoina valunut.
Luulenpa että presidentti oli vilpittömässä mielessä ja että häntä vedetiin nenästä.
Ilmankos minä olen ollut havaitsevani nenän pitenemistä tällä entisellä Setan puheenjohtajalla, liekö Wallinin nenästäveto syypää siihen?
Dragsvik on entinen keskitysleiri ja siellä on perinteisesti suomi bannissa!
--------------------------------------------------------------------------------
Dragsvik toimii entisen keskitysleirin paikalla. Siksi siitä ei haluta luopua. Suomen ruotsalaisia perinteitä ja tuhansia luurankoja pitää vaalia...
Miksi aina Tammisaareen? Aina kun Suomessa on ollut keskitysleirejä, sellainen on ollut Tammisaaressakin. Vieläpä kahteen otteeseen 1918 ja 1945! Toki paikka toimi Tammisaaren yliopistona kommunisteille koko 1920-30 -luvun ajan.
Tammisaaren vankileiri, myöhemmin Tammisaaren pakkotyölaitos oli Tammisaaressa Dragsvikin kasarmialueella vuosina 1918-1940 toiminut vankila.
Dragsvik toimii entisen keskitysleirin paikalla ja sillä alueella on perinteisesti suomenkieli bannissa! Vierssä on hautausmaa, jossa on monta tuhatta karua kohtaloa Suomen ruotsalaisesta "ystävällisestä syrjinnästä"... Ahneidenmaan malliin kerrottuna.
Aiheesta lisää: http://lmgtfy.com/?q=Tammisaari+internointi
http://lmgtfy.com/?q=Tammisaari+1918
Muistomerkki on mäntykankaalla Dragsvikin kasarmialueen lähellä Tammisaaressa.
http://www.tammisaari1918.com/fi/historiaa.html
Suomen ruotsalainen näytti olevan melkoinen peto jopa omille kieliveljileen! Eipä ihme että vankileiri halutaan unohtaa Tammisaaressa ja nyt on koko paikan nimikin muutettu Rääsyporiksi! Yhden rakennuksen seinä piti rapata piiloon kun se oli niin täynnä luodin jälkiä. Tuo rappaus tehtiin jo 1921 tai jopa sitäkin ennen.
Joukkohauta mäntykankaalla Tammisaaressa
Kuoleman vankileiri
"Kansalaissodan päätyttyä 1918 perustettiin eri puolille Suomea leirejä joihin koottiin hävinneen osapuolen vankeja.
Näistä yksi oli Dragsvikin kasarmialueella lähellä Tammisaarta. Vankileiri perustettiin toukokuussa 1918 ja muuttui pakkotyölaitokseksi syyskuussa. Suurimmillaan leiri oli 20 - 24.6 välisenä aikana jolloin vankeja oli 8597. Tämä oli 11,4 % koko maassa olevien vankien lukumäärästä.
Muonitusolot vankileirillä muodostuivat poikkeuksellisen surkeiksi ja kuolleisuus korkeaksi. Niinpä vuoden 1918 kesä-, joulukuun aikana leirillä kirjattiin 2873 kuollutta vankia. Muihin leireihin verrattuna kuolleisuus oli Tammisaaressa kaikkein korkein. Vankimäärään nähden kuolleisuusprosentti oli 33,1, kun Hämeenlinnassa jossa kuoli 2119 vankia se oli 18 %."
AINA kun Suomessa on ollut keskitysleirejä niitä on ollut Tammisaaressa, miksiköhän? Onko "bättre folk" jotenkin vanginvartija-ainesta vai mikäs piru se on tuollaiseen syynä? Nyt Tammisaaren kolkkoa mainetta yritetään häivyttää muuttamalla nimi Raaseporiksi.
Miksi juuri Tammisaareen? Ainoa paikkakunta, jossa leirejä oli kahteen otteeseen.
Oliko syynä kenties humaanimpi kohtelu? Ystävällisempiä ihmisiä? Parempi ruoka? Pienempi työttömyys? Pitempi elinikä? Suurempi yhteisöllisyys? Vai mikä?
Sarjassamme kootut selitykset yhdestä ainoasta viestiketjusta: >>Mutta miksi aina Tammisaareen? Lyhyt työmatka. < <
>>Kun saa oikein kunnolla olla Hitleriä koko päivän onkin kotona sitten oikein rakastava vanhempi lapisilleen. < <
>>Mutta miksi aina Tammisaareen? Logistiset syyt: joukkohaudat lähellä. < <
Aina kun Suomeen on rakennettu keskitysleirejä, niitä on tehty Tammisaareen (rkp). Tietääkö joku, miksi näin tehtiin sekä 1918 että 1945?
Rkp pitää Tammisaarta pääkaupunkinaan. Ehkä sieltä voi paeta Ruotsiin helpommin, jos keskitysleiristä tulee ilmoitus Haagin kansainväliseltä tuomioistuimelta?
Eikös Dragsvik toimi entisen keskitysleirin paikalla. Nykyäänkään Dragsvikissa ei saa puhua suomea.
Tammisaaressa oli hyvä ammuskella punavankeja (suomenkielisiä) ihan harrastuksen vuoksi. Kutsuivat näihin ammuntoihin mukaan riikinruotsalaiset serkkunsa. Jo oli lystikästä touhua.
Tällaisen kirjoituksen päämäärä on ainoastaan kieliriidan pönkittäminen.
Ai eikö Dragsvikissa saa puhua suomea??? PÖH… huomattava osa Dragsvikin upseereista ovat suomenkielisiä.
Fennoilla oli vielä 1960-luvulla keskitysleiri Karviassa. Se suljettiin 1969 presidentti Urho Kekkosen aloitteesta sen jälkeen kun hän oli vieraillut siellä. Keskitysleirissä pidettiin Jehovan todistajia ja muita toisinajattelijoita. Asiasta ei ole paljon puhuttu, eikä ihme. Koko Euroopan häpeäpilkku.
Karvia? Sehän taitaa olla Talan kotiseutujen nurkilla. Olikohan Tala hammaslääkärinä keskitysleirillä. Saattoihan joillakin vangeilla olla kultahampaitakin!
Nyt tulikin ”tänka på:ta”.
Draksvikin komentokieli on suomi. Nyt kun Dragsvikissä ei suomea enää saakaan puhua …hahahahahhhaaa, niin mitä tehdään?
Paikallinen Mengele?
Kun pääsis taas lahtaamaan!
Höpöjä puhut sillä kaikki 1918 veteraanit ovat jo kuolleet.
Viimeisin oli punikki.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Aarne_Arvonen
Aha
Ihmisten syrjintä on Suomen ruotsalaisten mielestä kuulemma hyväksyttyä, kunhan se tehdään ystävällisesti?
"Gunnar Jansson: Koko Ahvenanmaan itsehallintojärjestelmä perustuu syrjintään. Tää on aika yllättävä, mutta näinhän se on kaikkialla. Siis jotta vähemmistö voidaan suojella ja tässä mielessä Ahvenanmaalaiset ovat vähemmistö Suomessa, niin tähän suojelukseen tarvitaan erikoisia menetelmiä ja erikoisjärjestelyjä, jotka syrjivät suomenkielistä vähemmistöä."
Ymmärtääkö Suomen ruotsalainen eliitti vähemmistö edes hävetä? Vai olisiko sittenkin parempi puhua ruotsalaisesta kolonisaatioylijäämästä?
Ala-arvoista kirjoitusta alusta loppuun.
Olet huikean naiivi ja tietämätön. Suosittelen että menet kirjastoon ja lainaat H.C.Andersenin "Keisarin uudet vaatteet". Kun olet oivaltanut lukemasi, on ymmärryksesi Suomen "kaksikielisyyden" luonteesta laajentunut merkittävästi.
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Emperor's_New_Clothes
"Kun olet oivaltanut lukemasi, on ymmärryksesi Suomen "kaksikielisyyden" luonteesta laajentunut merkittävästi."
Eli onko se sitä että kun Soini väittää olevansa vaihtoehto, niin jengi äänestää ihan simona, vaikka Soinilla ei ole aikomustakaan ottaa vastuuta tai tarjota vaihtoehtoja.
Eli jos nyt huudan että "Keisarilla ei ole vaatteita!, eli Soini ei ole vaihtoehto eikä hän koskaan tule ajamaan mitään, niin jengi lakkaa äänestämästä häntä?
Tosin en tiedä miten se liittyy kaksikielisyyden luonteseen paitsi sen mutkan kautta että Soini on antanut ymmärtää olevansa myös vaihtoehto kielipolitiikan suhteen vaikkei tietenkään ole, hujiaten siten esimerkiksi itseään kielikeisaria ja monia hänen uskollisia supernaiiveja alamaisiaan!
http://www.pakkoruotsi.net/
Jos Suomi olisi yksikielinen, niin koko Draksvik-jupakkaa ei olisi. Pohjois-Karjalassa on suurempi työttömyysprosentti kuin Tammisaaressa, ja se olisi ratkaissut pelin.
Minäkin olen pitkään jo ihmetellyt netin ruotsinkielisten vihaa suomalaisia ja persuja kohtaan. Se on ollut kuvottavaa ja nyt se on lähtenyt purkautumaan suomalaisten puolustuksella.
Suomalaisia rehellisiä teuvoja haukuttu oikein olan takaa ja itsellä heillä on näitä valhtelevia stefaneita.
"inäkin olen pitkään jo ihmetellyt netin ruotsinkielisten vihaa suomalaisia ja persuja kohtaan."
Miksi minä itseäni vihaisin? Enkä minä pessuja suinkaan vihaa. Ihmettelen vain miksi jengi äänestää ilmiselvää huijarilaumaa.
Ei se ole tyhmä joka pyytää (perussuomalainen ehdokas), vaan se joka maksaa (äänestäjä). Tyhjästähän siinä maksetaan, kuten jälleen kerran viime keväänä saatiin todeta. Kyllä viime keväinen pessujen käytös oli aikamoinen poliittinen puhallus. Suomen historian tähänastisesti suurin.
" Ihmettelen vain miksi jengi äänestää ilmiselvää huijarilaumaa."
Minkä puolueen ministerin luottamuksesta äänestettäneen kohta?
”Minäkin olen pitkään jo ihmetellyt netin ruotsinkielisten vihaa suomalaisia ja persuja kohtaan”
Aika skeidaa kirjoittelet. Linkitä vähän esimerkkejä tänne, niin minä linkitän vähintään tuplasti esimerkkejä fennojen vihakirjoituksista. Katsotaan vähän kuin päin se asia on.
"Kukaan - edes RKP:n Stefan Wallin - ei sano suoraan, että se on se ruotsin kieli joka siellä taustalla niin monia ärsyttää"
Miksi ei edes rehti Soini tai kaikentietävä Niinistö (ps) sano että se on ruotsin kieli? Vastaus on selvä. Ei ole oikein salonkikelpoista väittää tekee niin hiivatisti mieltä sortaa vähemmistöä.
Samasta syystä hommafoorumilaiset kutsuvat itsensä "monikulttuurikriittisiksi" vaikka oikea termi sellaisille jotka panettelevasti vastustaa yhtä kultuuria yhdestä ilmansunnasta on rasisti. Sekään ei ole ihan salonkikelpoinen ideologia, joten touuden kiertäminen on järkevää.
Wallin on ainoa joka on sanonut että ongelma on pitkälti Perususomalaisten harastama "kielipolitiikka", joka on oudosti muuttanut politiikkaa siten että jos ruotsinkielisten tasapuolisia lailisia oikeuksia uskaltaa ajaa niin tulee leimaantuneeksi "härksiksi kielipoliitikoksi".
Wallin on siis ainoa reghellinen tässäkin mielessä.
"Nettikeskustelijoiden mielestä suomenruotsalaisten "etuoikeudet" pitäisi lakkauttaa."
Se olisi aiheellinen keskustelu JOS sellaisia olisi. Mutta ei ole. Siten ei siis ole myöskään asiallisia argumenttejä vähemmistön panettelemiseen. Näin ollen pitää keksiä, johon valhe etuoikeuksista toimii aika hyvin.
Älähän taas jauha P.A.S.K.A.A. Jamuista ottaa iltalääkkeesi
Jos kerran etuoikeuksia ei muka ole, väitätkö, että me täällä vihaamisen riemusta kirjoittelemme ? Ei mitään negaa syntyy, ellei ole syytä, Kyllä tähän vieroksuntaan selvät syyt on: ne etuoikeudet!
Jo tämä virallinen kaksikielisyys on suunnaton etuoikeus, kun 95 % kansasta ei ole ruotsinkielisiä, mutta ruotsin kieltä koskevia erityismääräyksiä on paljon enemmän kuin suomen kieltä koskevia määräyksiä.
Missään laissa ei lue, että Suomessa PITÄÄ olla suomenkielisiä joukko-osastoja..
Mutta yksi ruotsinkielinen on oltava.. vaikka muita ei olisi yhtään.
Eli palaamme 1700-luvulle, kun tarpeeksi supistetaan puolustusvoimia.
Siinä vasta lällärikirjoitus. Ai että oikein ruotsinkielisten etuoikeuksia.
Tuntuu joskus siltä, että täällä meilläpäin lähes kaikki avioliitot ovat kaksikielisiä, edustavat molemmat kotimaiset. Toiset lapset ovat äidinkieleltään ruotsinkielisiä ja toiset suomenkielisiä, se riippuu siitä, mihin seurakuntaan liittyy. On jopa sellaisia tapauksia, että saman perheen toinen lapsi kuuluu ruotsinkieliseen- ja toinen suomenkieliseen seurakuntaan. Helposti sen vaihtaakin miten päin vaan, varsinkin aikuisena.
Tarkoitatko nyt ” Yksikielinen Suomi!” että mainitsemaasi ”etuoikeudet” tulee ja menee seurakunnan vaihdon mukaan? Et voi olla niin yksinkertainen, vai oletko?
Mihin etuoikeuksiin se muuten vaikuttaa? Kerro minulle.
Seurakunnan ? Joukko-osastosta tuossa kirjoitetaan.
Suomessa on uskonnonvapaus, ei tarvitse kuulua mihinkään seurakuntaan.
Toinen, paljon suurempi ärsytyksen aihe on ääretön joustamattomuus, joka ilmenee esim. tässä ketjussa.
Teidän kielenne keinotekoinen asema on kahle ja kiviriippa,
jota meidän pitää raahata perässämme.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9374977
Pakkoruotsi on nimensä veroinen!
Vähemmistön etuoikeudet ja enemmistön nöyryyttäminen,
ei siinä sen enempää ruutia tarvita!
Vähemmästäkin vieroksuntaa syntyy .. ja jopa sitä vihaa!
En minä teitä vihaa, ihmettelen vaan teidän röyhkeyttänne ja häpeämättömyyttänne.. aivan kuten niitä sukulaisiani, jotka tulevat viikoksi kesämökilleni syömään ja juomaan minun ruokiani ja juomiani.. ja odottavat sen jälkeen minun kiittävän heitä hyvästä seurasta..
Te olette juuri niitä sukulaisia..
Suomessa on uskonvapaus, totta. Totta on myös se, että valtaosa kaikista suomalaisista, kielestä riippumatta, kuuluu johonkin kirkon seurakuntaan. Minkä kielinen henkilö virallisesti on, määrätään juuri seurakunnan perusteella.
Kysyin sinulta, tarkoitatko nyt että mainitsemaasi ruotsinkielisten ”etuoikeudet” tulee ja menee seurakunnan vaihdon mukaan ja mihin etuoikeuksiin se muuten vaikuttaa?
Kuten ”nettifenno” yleensä, haluatkin tässä vaiheessa keskustella muista asioista. Pakkoruotsista tai vaikkapa mökkivieraista. Minun tietääkseni en ole sinun mökkivieraiden kanssa sukua. Tai yhtä kaukainen suku kuin nämä kiinnijääneet suomenkieliset pedofiilit ovat sukua sinun kanssasi. Pitäisikö minun sanoa, niin kuin sinä sanot, ”te olette juuri niitä pedofiilien sukulaisia.”
Keskustelu ruotsinkielisistä ”etuoikeuksista lähti juuri SINUN kommentista:
”… selvät syyt on: ne etuoikeudet!”
Joten: tarkoitatko nyt että mainitsemaasi ruotsinkielisten ”etuoikeudet” tulee ja menee seurakunnan vaihdon mukaan ja mihin etuoikeuksiin se muuten vaikuttaa?
Niistä etuoikeuksista:
Ne edut menevät sen mukaan, minkä kieliseksi lapsi rekisteröidään.
Jos lapsi rekisteröidään ruotsinkieliseksi, vaikka on todellisuudessa kaksikielinen, edut alkavat jo lastentarhassa, jatkuvat kouluun, lukioon, suora linja yliopistoon ja oma varuskuntakin vielä. Kaikki nämä on kirjoitettu lakiin, joka ei turvaa teille ainoastaan samanlaista kohtelua, vaan paremman kohtelun, Olette siis tehneet oikeudesta privilegion. Se, että oikeudesta on tullut privilegio johtuu siitä, että teitä on niin vähän.. Silloin lastentarhoissa on tilaa, kouluissa väljää, maan kaksikielisyyteen vedoten korkekakoulukiintiöt jne.
Suomenkielinen lapsi joutuu jättimäiseen lastentarhaan, ylisuureen kouluun, hitonmoiseen kilpailuun opiskelupaikoista, varuskuntaan kauas kotoa.
Juuri siksi kaksikieliset lapset rekisteröidään ruotsinkielisiksi, että systeemi antaa ruotsinkielisille privilegion.
Voi tietysti olla alueellisia aroja, mutta ainakin pääkaupunkinseudulla tämä on totuus. Bättre folk napsii rusinat pullasta. Ja bättre folkiksi pääsee naimalla itsensä bättre folkkiin ja rekisteröimällä lapset ruotsinkielisiksi (esim, Tuija Brax, Päivi Strorgård ja muut vastaavat opportunistit.)
Viimeksi etuoikeuksistaan oli huolissaan se Iltalehden toimittaja.
Vaasan tilanne voi olla eri ja normaalimpi. Onhan kaksikielisyys luonnollinen olotila juuri Vaasan seudulla, mutte ei juuri muualla maassa.
En vastusta Vaasan/Pohjanmaan alueellista kaksikielisyyttä.
Siellä se on luonnollista. Mutta Helsingissä on selvä privilegiosysteemi.
Kovimmat valittajatkin tulevat Helsingin kaksikielisistä, jotka ovat perineet ennen puhtaasti ruotsinkielisen rälssin privilegiot.
Niitä vastaan tässä lähinnä taistelen, en vaasalaisia vastaan.
Helsingin herra-hurrit mukaan talkoisiin!
Voi voi, suomenkieliset raukat. Pullamössökansan elämää pitäisi kyllä helpottaa. Otetaan suomenkileisten pakkoruotsi, pakkoarmeja, pakkokoulunkäynti, pakko työssäkäyminen, pakkolaskujenmaksaminen, pakkotyössäkäynti, pakkolakiennoudattaminen ja pakkoveronmaksu pois niin juntit saa elää omaa elämää eikä tartte vinkua mistään. Suomenruotsalaiset ne tätä junttilaa muutenkin pyörittää.
Kyllä pakkoruotsin poisto riittää ihan hyvin.
Muut mainitsemasi pakot ovat hyvin perusteltuja.
Teikäläisiltähän tuo pakkoarmeija puuttuu kokonaan, lain noudattamisen kanssa on niin ja näin ja veroistakin on omahyötysäätiönne saaneet vapautuksen.
Pyöritä sinä vaan sitä siskoasi niin tulee lisää kaltaisiasi "älykköjä" Tapio maailmaan.
Case-Dragassa haisee eniten se, ettei kustjäksterien kohdalla voitu soveltaa edes Tykistöprikaatin mallia. Sehän siirtyy organisaationa Porin Prikaatin alaisuuteen, mutta pysyy Niinisalossa. Säästöjä syntyy organisaation keventämisestä.
Klikkailkaapa kuukkelin kartat pläräimeen ja katsastakaa etäisyyksiä:
a) Niinisalosta Säkylään
b) Dragsvikista Upinniemeen
Jos kaksi Maavoimien varuskuntaa voivat toimia saman organisaation alla 126km etäisyydellä toisistaan, niin miksei Merivoimien kaksi varuskuntaa voi tehdä samoin 68km etäisyydellä toisistaan? Kyllä ne voisivat ihan hyvin, mutta kyse onkin siitä että puolustusministeri kielsi koskemasta Dragaan.
Ymmärrän kyllä että säästää pitää, vaikka kipeää tekee. 6 varuskuntaa lakkautetaan kokonaan ja kolme alistetaan organisaatiotasolla. Saamapuolella olevissa varuskunnissa raavitaan päätä että mihin helvettiin ne lakkautettavista osastoista tulevat ukot, kikottimet, kilhaimet, kipot ja kupit työnnetään kun ennestäänkin jo ovat tilat ahtaat. Harmaita hiuksia siis syntyy, ei pelkästään lakkautettavissa, vaan joka varuskunnassa.. paitsi Dragsvikissa jota koko uudistus ei heilauta suuntaan eikä toiseen.
Ihan hippasen pikkiriikkisen hiertää joo, myönnetään. Siihen päälle vielä Wallinin harhauttelut ja ylimieliset selittelyt niin alkaa jo oikeasti sylettää.
Ahvenanmaata ei koske kuntauudistus ja Dragaan ei kosketa, mikä näitä yhdistää?
Suomenruotsalaisuus, pyhää ruotsalaista maata......
En ole koskaan ymmärtänyt miksi ruotsinkieliset ja suomenkieliset eivät voi palvella samoissa joukko-osastoissa. Luulisi sen olevan parasta lääkettä rasismiin, että saa tutustua eri kieltä puhuviin yhteisessä palveluspaikassa.
Yhteisen kielen löytyminen sitten kriisitilanteessa edesauttaa kummasti henkiinjäämisen mahdollisuuksia.
Tämä laki, joka turvaa varusmiespalveluksen säilymisen eri joukko-osastoissa, sehän on ilmiselvää apartheidia. Eller hur?
Pitäisi olla samat päiväkodit, koulut, joukko-osastot, mutta suomenruotsalaiset haluavat vaalia omaa identiteettiään eristäytymällä. Nyt he väittävät pakkoruotsin olevan se kanava jolla suomenkieliset tutustuvat suomenruotsalaiseen kulttuuriin.
Miksi meidän suomenkielisten, joita on 95 % kansasta pitäisi hyväksyä ruotsikielisyys. Nouskaamme kapinaan!
Mielenkiintoinen näkemys, ruotsinkieliset varusmiehet suomenkielisiin varuskuntiin. Siitä voisi todella olla paljon hyötyä. Ruotsinkielinen varusmies saisi tehokkaasti kielikylpyä mitä suomenkielinen varusmies ei kuitenkaan saisi, koska olisihan heidän keskinäinen keskustelukieli suomi. Ihan ummikkoruotsinkielisen olo olisi varmasti aika orpo, mikäli hän olisi porukassa yksin kielensä kanssa.
Toinen hyöty olisi se, että monen suomenkielisen ennakkoluulo korjautuisi, koska niitä kyllä on rutkasti.
Olen aika eri mieltä ”bettrrefolkkefin” kanssa.
Kirjoitat esim: ”Pitäisi olla samat koulut”
Oppilas joka pitää opiskella kielellä, joka hän ei hallitse, jää heti kättelyssä opiskelussa jälkeen. Se ei toimi.
Haluat selvästi kirjoittaa negatiivisesti toisesta kotimaisesta. Juuri sellaisia kirjoituksia pilaa palstan rakentavia keskusteluja.
Kirjoitat, ” suomenruotsalaiset haluavat vaalia omaa identiteettiään eristäytymällä”.
Tutkitusti he ovat kuitenkin suhteellisesti enemmän kansainvälisissä tehtävissä kuin keskimääräinen suomenkielinen. Tällaisia vertailuja on kuitenkin turha tehdä.
"Toinen hyöty olisi se, että monen suomenkielisen ennakkoluulo korjautuisi, koska niitä kyllä on rutkasti. "
Väittäisin että tämä korjaisi kyllä ennakkoluuloja myös toisessa päädyssä.
Tosin suomalaisten kohde ns. "perussuomenruotsalaisia kohtaan" on kyllä aivan väärä lähtökohta kun vain pieni osa tästä porukasta on vastuussa niistä todellisista päätöksistä mitkä ärsyttävät isoa osaa suomen kielisistä suomalaisista.
Suomen ruotsalaisille oli muuten kaikissa tapauksissa mahdollisuus toimia ruotsin kielellä eli varuskuntasijoitukset eivät tähän asiaan vaikuttaneet. Komentokielenä oli taas suomen kieli kaikille yhteisenä.
"Tarkkailija
Mielenkiintoinen näkemys, ruotsinkieliset varusmiehet suomenkielisiin varuskuntiin. Siitä voisi todella olla paljon hyötyä. Ruotsinkielinen varusmies saisi tehokkaasti kielikylpyä mitä suomenkielinen varusmies ei kuitenkaan saisi, koska olisihan heidän keskinäinen keskustelukieli suomi. Ihan ummikkoruotsinkielisen olo olisi varmasti aika orpo, mikäli hän olisi porukassa yksin kielensä kanssa."
Kas kummaa itse 1976 Vaasan Rannikkopatteristossa varusmiespalveluksen käyneenä tuohonaikaan kyseisessä paikassa oli "pilvinpimein" SUOMENKIELTÄ OSAAVIA varusmiehiä Närpiöstä, Kokkolasta, Lapväärtistä, Kristiinakaupungista ym. rannikkoseudulta "omituista" mutta KAIKKI osasi puhua Suomea...miksi "Tarkkailija" ne nyt vuonna 2012 saisi kielikylpyä...vai eikö lapsesi osaa/saa puhua Suomea SINUN halveksuntasi vuoksi Suomenkieltä kohtaan ?
Ihan ummikkoruotsinkielisen olo olisi varmasti aika orpo, mikäli hän olisi porukassa yksin kielensä kanssa.>
Armeijassa on nykyään somalin-, venäjän, vietnamin ja monen muun kielen edustajia. Pitääkö heillekin antaa aina mukaan 1500 omakielistä toveria ?
Bjarne Kallis kävi armeijan Kontiolahdella ja on siitä kiitollinen.
Oletteko te niin mamiksia, ettette vielä 20-vuotiaanakaan kestä olla erossa äidistä
ilkeiden suomalaisten keskellä ?
Miten RUKkiin voi mennä, kun siellä puhutaan vain suomea ?
Mammanpojille Dragsvik ?
Miehet menevät sitten suomalaisten kanssa upseereiksi ?
Miksi suomen pitäisi olla kaksikielinen? Mielestäni yksi virallinen kieli riittää! Perustuslaki uusiksi!
Suomi ei ole ainoa kaksikielinen maa Euroopassa.
Suomen lisäksi, virallisesti kaksikielisiä maita ovat Irlanti, Malta ja Valko-Venäjä.
Virallisesti kolmekielisiä maita ovat Luxemburg , Bosnia ja Hertsegovina ja Belgia.
Nelikielinen maa on Sveitsi.
Ote EU:n virallisesta kielikannanotosta:
Euroopan Unionissa on vallalla kielipolitiikka, jossa vähemmistökieliä pyritään elvyttämään ja niiden oikeuksia lisäämään. Monikielisyys nähdään eurooppalaiselle yhteistyölle elintärkeänä. Sen edistäminen on keino lähentää EU:n kansalaisia toisiinsa. Jäsenvaltioiden omaa kieliperintöä on vaalittava, mutta on myös tärkeää, että jäsenet ymmärtävät toisiaan, sillä monipuolinen kielitaito edistää kilpailukykyä ja laajentaa toimintamahdollisuuksia.
Turha vedota EUhun niin kauan kuin valtiomme alueella on kahdet standardit.
Ahvenanmaalla kaksikielisyys on imagohaitta ja rasite, manner-Suomessa pitää olla samat säännöt. Koska Ahvenanmaata ei voi muuttaa EUn linjauksen mukaiseksi, pitää ruotsin asema järjestää mantereella samalle tasolle kuin vähemmistökieli suomella on naapurimaassa Ruotsissa.
"Valtiovaltaa rohkaistaan käynnistämään neuvottelut naapurimaiden kanssa kieliolojen keskinäisestä vastavuoroisesta järjestämisestä. Tätä edellyttää Euroopan neuvoston vähemmistösopimuksen 18 artikla, jossa jäsenmaita kehotetaan kahdenvälisiin sopimuksiin vähemmistöjen kohtelussa. Suomen ja Ruotsin kielilainsäädännöt tulee sovittaa yhteen."
http://fi.wikipedia.org/wiki/Suomalaisuuden_liitto
Mikä "etuoikeus" on se, jos kaksikielisessä maassa ruotsinkielisille säilytetään yksi varuskunta, kun suomalaisille niitä on reilusti yli kymmenen, joukko-osastoja kymmenittäin? Onko se meille "suvaitsevaisille" suomalaisille liikaa?
On niinkuin kaikki muutkin svenssonien etuoikeudet. Itse osaan 3 kieltä sujuvasti. ruotsia en ole halunnut opetella kun en sitä tarvitse. Se että turhaa kieltä pitää pakolla opetella vain sen vuoksi että joskus tapaa jääräpäisen kalastajan joka ei osaa suomea ei minua motivoi. Ei kaksikielisyys, ei pohjoismainen yhteistyö ja muu soopa jolla sitä perustellaan.
Vihakeskusteluhan on kielletty! Eli turpa kii.
kokooomus sensuroi kaiken minkä vain pystyy!
En ole nähnyt vielä yhdenkään toimittajan suhtautuvan ns. kriittisesti suomen ruotsalaisia kohtaan (en puhu niinkään tavallisista suomen ruotsalaisista vaan mm. pakkoruotsista tai poliittisista päätöksistä ruotsin kieltä kohtaan). Se kaikki kriittisyys ja "vihapuheet" "metsäsuomalaisista" yms. on suunnattu aina suomen kielisiä suomalaisia kohtaan.
Samanlaiset yleistykset ja puheet suomen ruotsalaisista olisivat epäilemättä tuoneet jonkinlaisia seurauksia. Jos vähemmistöistä olisi samalla tapaa "alentavasti" puhuttu niin silloinkin olisi tullut seurauksia.
Huomattavaa on myös ollut että monet suomen ruotsalaiset (kuten vaikka Enbuske?) ovat olleet jopa kriittisempiä suomen ruotsalaisia kohtaan kuin itse suomalaiset toimittajat. Johtuisiko tämä siitä että ei uskalleta ottaa sitä riskiä että "pilkattaisiin vähemmistöjä" tai todennäköisempi selitys on siinä että ei uskalleta ottaa sitä riskiä että pilkattaisiin tahoja jotka ovat pääomistajina työnantajissa (koska se johtaisi epäilemättä jonkinlaiseen "hiljaiseen boikottiin" kyseistä työntekijää kohtaan).
Dragsvik on hieman erikoinen poikkeus tässä "ryhmittymässä" koska se on saanut jopa toimittajaväen sille kannalle että Wallin toimi "typerästi" ja pelasi omaa peliään (varmaan samalla aikaa tapahtunut Finnairin johtokytkökset vaikutti asiaan). Toisin sanoen mokattiin siis niin pahasti että oli "pakko tunnustaa" se käytös.
Toisaalta ottaen esimerkkiä Dragsvikista niin pakkoruotsin kohdalla pätevät vuodesta toiseen "samat perustelut" joita toistetaan vähän väliä vaikka ne oli kumottu jo n. sadassa aikaisemmassa keskustelussa 100%:sesti.
Dragsvikin kohdalla lähtökohdat tuntuivat aika selviltä alusta lähtien eli Wallin itse junaili koko jutun. Tuota ei olisi kait katsottu mitenkään erikoisesti suomalaisissa lehdissäkään. Wallinin ainoa virhe tuntuikin olevan ettei "myöntänyt" suoraan junailleensa koko asiaa vaan yritti väittää sen olleen jo puolustusvoimien alkuperäisessä suunnitelmassa.
Kokonaisuutta ajatellen Dragsvikin toiminta oli silti aika pientä verrattuna siihen miten heppoisilla perusteilla pakkoruotsiakin voidaan Suomessa puolustaa.
No niin, kirjoitat samanlaista potaskaa uudelleen.
” Se kaikki kriittisyys ja "vihapuheet" "metsäsuomalaisista" yms. on suunnattu aina suomen kielisiä suomalaisia kohtaan.”
Minäkin laitan vastaukseni uudelleen.
Linkitä vähän esimerkkejä tänne, niin minä linkitän vähintään tuplasti esimerkkejä fennojen vihakirjoituksista. Katsotaan vähän kuin päin se asia on.
Kaksikielisyys on rikkautta ja etua vain suomen"ruotsalaisille".
Tehdään kompromissi. Koska Drakswikin sijainti on strategisesti onneton, sijoitetaan ruåttinkielinen varuskunta Kontiolahdelle. Koska kaikkien on saatava palveluja omalla äidinkielellään, on suomenkielisten varusmiesten saatava puhua suomea kontiolahdella sijaitsevassa ruotsinkielisessä varuskunnassa.
Aloittajan aviomies on hur-ri, joten vuodatus on tätä taustaa vasten ymmärrettävä: Itselle ja lapsille halutaan samat etuoikeudet, jotka hur-reilla on ollut vuosisatoja.
Siis etuoikeudet kaikkiin oppilaitoksiin ja jarruksi opiskeluun suomenkielisille kaikkia koskeva pakkoruotsi, joka hidastaa suomenkielisten opiskelua.
Vielä virkamiespakkoruotsi, jotta tuupovaaralainenkin kunnan rakennusmestari osaisi palvella ruotsiksi, jos joskus sattuisi jonkun ruotsinkielisen kohtaamaan.
Eikä puhettakaan siitä, että eivätkö nämä vuosisatoja Suomessa asuneet maahanmuuttajat ole vieläkään kotoutuneet, ja oppineet suomenkieltä, että voisivat kommunikoida suomenkielisen tuupovaaralaisrakennusmestarin kanssa suomeksi.
Tähän asiaan ei tule mitään järkeä, ennenkuin järjettömästä pakkoruotsista päästään.
Suomen kansa on toista mieltä kuin rahan voimalla toimivat johtavat poliitikot, ja kansaa viedään tällä hetkellä kuin kompostiastiaa.