Miten conserta vaikuttaa ei-adhd-ihmiseen??

glover54

Mietin, että jos adhd:ta ei ole, niin voiko conserta silti vaikuttaa rauhoittavasti? Samalla tavalla kuin adhd ihmiseen?

3

288

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -

      Tuskin vaikuttaa mitenkään jos dopamiinin tuotannossa ei mitään häiriötä ole.

    • tuuterituuuuuu

      ihan samal taval vaikuttaa kaikkiin.......... eikä se mitenkään rauhoittavasti vaikuta; päinvastoin: normaalisti sammuisin saman tien luennoilla, tenttikirjoja lukiessa ym. - concertan avulla simmut pysyy auki :)

    • aloittaja54

      Totta, piristää olisi oikeampi sana tuohon kun kyllähän se nimenomaan nostaa aivojen vireyttä.
      Ajattelin tuossa vain sellaista ulkoista levottomuutta, että concerta rauhottaisi sitä. Ja myös pään sisäistä vellontaa. Kykenee olemaan paikoillaan ja keskittymään siihen mitä tekee. Samalla siis olemaan rauhallinen, mutta aktiivinen.

      Olen vain pohdiskellut, että vaikuttako concerta kaikkiin samalla tavalla, oli diagnoosia tai ei, vai onko sen toimivuus nimenomaan merkki siitä, että ihmisellä on adhd.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      54
      2212
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      199
      2041
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1382
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      995
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      49
      872
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      845
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      61
      746
    Aihe