Kuuluuko hoitamattomaan diabetekseen kamala maku suussa koko ajan???
Ihan sama kuinka hyvin hoitaa suunsa/hampaansa, syö tai juo vettä.
Hirvittävä maku ollut jo kauan, kuten muitakin tautiin kuuluvia oireita.
???
Paha maku suussa???
7
7647
Vastaukset
- Salakavala,haisemato
Testaa varuilta josko kvht-altistus on aiheuttajana! Sisältyy nippu muutakin oireilua:
http://pappasmurffi.nettisivu.org/kvht-kvht-altistuneen-oiretesti/ - ................
Yleensä pahan maun suussa aiheuttaa tulehtuneet hampaat tai ikenet. Samoin kurkussa voi olla sylkikiviä ym. nielu- tai kitarsojen tulehduksia joka voi aiheuttaa pahaa maksua. Diabetekseen ei kuulu paha maku suussa.
- haisuhenkikö
Koulussa luokkakaverilla oli I-tyypin diabetes ja sillä haisi henki ihan kamalalle aina. Hampaat kyllä näytti olevan puhtaat.
- ykköstyyppiläinen
Diabeetikolla voi henki haista ainakin happomyrkytyksen vaaniessa ovella. Siis jos sokerit ovat liian korkealla, kertyy elimistään ketoaineita ja hengitykseen tulee sellanen kamala asetonin haju.
- 1118
Jo pelkkä ketoosi voi saada hengityksen haisemaan asetonille. VHH:ta noudattavilla voi ketoosia esiintyä. Ei ole tilana vaarallinen vaan luonnollinen. Ykkösillä voi ketoosi johtaa ketoasidoosiin, jos insuliinia ei ole tarpeeksi. Ketoasidoosi on, niinkuin annat ymmärtääkin, insuliinin puutteesta johtuva. Kakkosilla haima erittää miltei poikkeuksetta tarpeeksi insuliinia eikä ketosasidoosia esiinny.
Itse olen kakkonen ja aika tiukalla VHH:lla, 30-40 g hiilihydraatteja vuorokaudessa. Uskon olevani ainakin aika ajoin ketoosissa. En kuitenkaan ole havainnut asetonin hajua eivätkä muutkaan ole hajusta haukkuneet. En ole tutkinut virtsasta liuskoilla koskaan, onko ketoosia päällä. Tiedä sitten...
- skrvmm
Muistetaan vielä että korkeilla sokeriarvoilla syljessä taitaa olla paljon glukoosia. Nam nam sanovat suupöpöt kun herkkujuhlia viettävät.
- ,
Sokerit eivät ole syljessä eikä verenkään sisältämä sokerimäärä ole kovin suuri suhteessa koko tilavuuteen. Jos verensokeri on korkea, liika sokeri erittyy virtsaan ja sieltä se on havaittavissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 921125
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa116938- 125896
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten282685- 77669
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait74631Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64582Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54576Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist48559- 72483