Sain viime vuonna katsastuksessa korjauskehotuksen , kun valojen korkeudensäätönappula ei toiminut. En ole kyseistä nappulaa koskaan tarvinnut eli on varmaan jumittunut siitä syystä. En halua viedä autoa korjaamolle ja maksaa 200 euroa moisen turhan nippelin korjaamisesta. Mutta nyt on vuosi kulunut ja katsastukseen meno edessä. Miten tällaiseen korjaamattomaan asiaan suhtaudutaan? Tietysti voin räpyttää ripsiä ja väittää että korjattu on, mitenkä se nyt taas jumittaa... mutta mahtaneeko auttaa... Kokemuksia? Tietoa?
Korjaamaton vika
Niceautoilija
10354
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ei haittaa ja puhumalla selviää tuostakin. Omassa autossa on rekisteriotteessa maininta: Patkoputken takaosan vuoto, korjattava 13.5. 2009 mennessä. 100 euron pöntön liitosputkessa oli pieni reikä. Tällä hetkellä on kuin reikäjuustoa. Laiton putkenkiristäjällä puolen millin pellistä uuden pinnan. Taas meni leimasta läpi.
Vienosti hymyillen, mukavia jutellen, ripsiä räpytelellen, flirttaillen ja korkkareissa; eiköhän ne asiat taas hoidu.
Korjauskehoituksen kuitenkin noista vioista saat aina, kannattaa kuitenkin aina pikkaisen keimailla; tulee hyvä mieli molemmille!
Minihame auttaa aina, jos runko kunossa..... eiku vitsi vitsi, ,,
Sillä ei ole merkitystä onko vika ollut viime vuonna, vaan tarkastushetken viat kirjataan ja niistä tulee arvosteluperusteiden mukaiset korjausmääräykset eli hylky, ajokielto tai korjauskehoitus.
Jos korkeudensäätö ei toimi niin kannattaa varmistaa, että valon perus-suuntaus on raja-arvoissa, jolloin siitä seuraa korjauskehoitus,,,, Mutta jos valo näyttää liikaa ylös/alas niin siitä seuraa hylkäys... eli kannattaa varmistaa ainakin suuntaus, mikä helppo säätää ja korjaus/ajoaikaa ...
Hymyilevät tytöt on tietysti, ihan mukavia ja ne minit myös, mutta jos olet jotain muuta niin jätä ne räpyttelytja minit kotiin ja kokeile asiallista käyttäytymistä.. vitsi
Se on yhtä lailla korjauskehotus tänä vuonna, niin kuin oli vuosi sitten.
Ei sen kummempaa.
Kiitos kaikille vastaajille! Minihameikä on jo ohitettu mut kaunis hymy löytyy ja ehkä vähän säärtäkin... ;) Eikun ens viikolla katsastukseen... :)
Ei korkeuden säätö tarvii toimia kun valot on säädetty kohdalleen!
Kyllä varmasti korkeudensäätölaitteen on toimittava vaikka säätö on kohdallaan,se on jämpti niin.Eri asia on jos auto on tarpeeksi vanha nimittäin korkeudensäätölaite tuli pakolliseksi 14.06.1995.
valojen säätömoottori rikki,pakko korjata ei mee enää katsurilta läpi
entä jos korkeudensäätömoottori tottelee katkaisijan käskyjä mutta humppaa välillä omiaan? Kyllä nämä on kaikinpuolin paskoja keksintöjä, ajovalojenpesureissakin oli enemmän järkeä!
mä käytin vuoden 1994 300-sarjalaista bmw:tä katsastuksessa ja siihen oli jonkun pienen parkkipaikka hipaisun jälkeen vaihdettu toisenlaiset ajovalot ja katsastusmies huomas ne ja sanoi että mulla ei toimi automaattinen korkeudensäätö ( no ei taatusti toimi kun eihän siinä edes ole sellaista ) ja hylätty lappu tuli sen takia.