Jos vuonna 1965 tavara on maksanut 850 markkaa, paljoako se voisi vastata tänään ja suhteutettuna sen ajan tuloihin? Tuo summa on varmasti ollut huikea tuohon aikaan? Ymmärsiköhän kukaan kysymystäni?
Markan arvo
5
393
Vastaukset
Tuosta löytyy laskuri: http://www.rahamuseo.fi/arvo_laskuri/laskuri.swf
- Molliolli
Kiitos laskurilinkistä. Siitä ei kuitenkaan minulle aukene kovinkaan paljoa kun ei ole mitään käsitystä mitä mikäkin on tuohon aikaan maksanut ja mitä on voinut joku talonmies tai bussinkuljettaja saanut palkkaa...
Laskurin vasemmassa alareunassa on oletusarvona kyseisen vuoden keskimääräinen tuntipalkka, tämän oikealta puolelta löytyy nuolinäppäimet joiden takana on hintoja voille, kahville, viinalle ym. Infonäppäimestä löytyy lisätietoa.
- Haappo
Riippuu tavarasta,mutta jos aatellaan että se ois muuten samanlaista ja käyttökelpoista vielä tänäkin päivänä,niin arvo voisi olla 400-500e. Ihan puhdas arvio.
- Lehtinipusta tietoa
Tuo oli suunnilleen duunarin kuukausipalkka. Tässä muutamia ohjehintoja vuoden 1966 alkupuolelta:
Ford Taunus 17M 11460 mk
Toyota Corona 8590 mk
Blaupunktin 26 tuuman mustavalko-tv 1280 mk
menolippu junalla Helsingistä Tampereelle 8,50 mk
Katso-lehden irtonumero 80 penniä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.624784Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk2513605Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni2603308Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma1123253Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie322265- 1011558
Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1181236- 1701203
Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA761086Toimari laittoi afrikkalaiset työharjoittelijat laulamaan Banaaninlastaajan laulua!
Käski vielä heidän sanoa aina aamulla tehtävien jaossa "tama ei olla valkoisen miehen homma."34981