Miten jaksaa harjoittelussa?

minä_ihminen

Hei!

Miten hoitaa ns.työuupumusta? Olen itse tällähetkellä kouluun liittyvässä harjoittelussa, ja sitä olisi jäljellä vielä noin kaksi kuukautta. Tunnen oloni usein uupuneeksi tuon harjoittelun takia, ja mutta jos siitä suoriudun niin valmistun tänä keväänä. Olen jo vaihdellut harjoittelupaikkaa, ja tätä harjoittelupaikkaa en enää halua vaihtaa, vaikka en siellä oikein viihdykään. Tuo harjoittelu on aiheuttanut minulle stressiä, ja toivon että se olisi jo ohi ja valmistuisin.

Minulla on paha olo harjoitteluohjaajani takia. Hän ei oikein tunnu pitävän minusta ja ei oikein ilmeisesti ylipäätänsäkään arvosta harjoittelijoita yleensä. On todella raskasta olla tuollaisessa paikassa, jossa kokee olevansa välillä enemmän "haitta" kuin hyvä harjoittelija. Vaikka olenkin harjoittelija, niin olen kuitenkin ihminen, joka myös on arvokas.

Ärsyttää nykyaikana kun tuntuu, että ihmisiä ei aina kohdella hyvin. Itse olen yleensä kiltti, ystävällinen ja melko ujo. Harmittaa, että usein siihen takerrutaan, että olenpa ujo/hiljainen, vaikka onko sillä niin merkitystä jos hoidan työni hyvin ja tunnollisesti?

Mikä teitä on auttanut jaksamaan ikävässä työssä/harjoittelupaikassa?

Liikunta? Hyvät yöunet? Usko parempaan tulevaisuuteen? Harrastukset? Puoliso ja ystävät? Terapia?

2

1888

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gsdfgsdfsgsd

      Hei!

      Olen myöskin ollut joskus huonoissa työharjoittelupaikoissa, ja palautteessa ensimmäisenä taas valitettiin että kun olen niin hiljainen. Hiljaisuudessa ei ole mitään pahaa, se on osa luonnetta ja valitettavasti monet eivät sitä ymmärrä. On vain totuus, että siitä tullaan valittamaan koko elämän, joten ehkä paras yrittää kehittää itseään rohkeammaksi ja puheliaammaksi pikkuhiljaa.

      Ja nuo kaikki mainitsemasin jutut auttavat jaksamaan. Voit toki myös vaihtaa harjoittelupaikkaa, mutta ehkä parempi nyt ryhdistää itsensä ja näyttää niille nyrpeille työkavereille että pystyt siihen. Seuraavassa työssä olet sitten jo vahvempi kun olet selvinnyt tuosta.:)

    • minä_ihminen

      Hei! Kiitos palautteestasi!

      Olen ajatellut, että tietynlainen hiljaisuus ja ujous vieraiden ihmisten seurassa on ehkä osa luonnettani, ja minusta on ikävää että siihen usein puututaan esim. arvioinneissa ym. Kuitenkin työpaikallahan pitäisi kai pääasiana olla töiden teko, eikä niinkään höpöttely työkavereitten kanssa. Toisaalta ehkä tälläalalla missä olen harjoittelussa jossain määrin odotetaan sosiaalisia taitoja, mutta mielestäni olisin pystynyt tekemään työni aivan hyvin, mutta tuntui ikävältä sellainen luonteen arviointi. Kaikilla pitäisi olla tilaa olla omanlaisensa ihminen, jos siitä ei aiheudu muille haittaa.

      No minusta on tärkeää, että jokaisella on mahdollisuus olla aito oma itsensä, ja jos muut eivät siitä pidä-se on periaatteessa heidän ongelmansa. Minun ei tarvitse olla sätkynukke, joka muuttaisi itseään ihan joka tilanteessa.

      No mukavaa kevättä ja positiivisia ajatuksia!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      187
      3076
    2. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      64
      2626
    3. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      203
      2240
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      74
      1886
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      102
      1793
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1691
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      104
      1509
    8. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      219
      1176
    9. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1130
    10. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1089
    Aihe