Punaisen alppikärhön lehdet muuttuivat keltakirjaviksi keskeltä pian istutuksen jälkeen. Uudet lehdet ovet jääneet pieniksi ja kapeiksi. Olenko lannoittanut väärin vai onko kyseessä joku kasvitauti? Mitä pitäisi tehdä?
Alppikärhön lehdet kellastuvat
Taina
21997
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
oisko syynä voinut olla liian lannoitettu maa vastaistutelle kasville? Mullanvaihtoa voisi kokeilla tai siirrä toiseen paikkaan jossa laihempi maa. Alussa lannoitus varovasti, kun kasvi on kunnolla juurtunut paikkaansa niin sitten vasta normaaliannos lannosta.
...koska on ollut niin sateinen kesäa normaalia lämpöä ei ole ollut kuin muutamat päivät jotka eivät aina riitä vastaistutellu kärhöille. JOs kärhö elää samassa paikassa yli 2 vuotta, se selviää. Tosin kärhö ei välttämättä ole juuristostaan kuollut, joten anna olla paikalla. Se voi nousta seuraavana kesänä uuteen eloon.