GALLUP: pahin vihulainen?

Mikä tai kuka on elokuvahistorian pahin=paras pirulainen=pahis=vihollinen leffoissa? Voitte laittaa siis näyttelijäsuorituksen, hirviön ym. Kuka laittoi parhaiten hanttiin pääosien rasittaville söpöläisille?

Omat suosikkini: Tim Roth elokuvassa Rob Roy, ja mököistä Predator ykkösessä esiteltynä. Luojan kiitos eivät käyttäneet alkuperäistä "saalistajaa"... Katsokaa special-dvd:n extroista, huh!
11610
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Ei ole voittanutta.

Äänestä

Itse koin Hitchcockin Rebekka-elokuvassa Mrs Danversin melkoiseksi ihmishirviöksi, mutta hän oli kuitenkin humaani ja jopa erittäin voimakkaalla intensiteetillä elävä tunneihminen. Mutta hän osasi kyllä työntää kapuloita rattaisiin söpöläisten - Mr Wintersin ja hänen nuorikkonsa suhteessa.

Äänestä

Hohdon Jack Torrance, nimenomaan Nickholsonin esittämä mielipuolisuuden rajamailla harhaileva levoton doku. Sitä hullunkiiltoa eivät monet toista. Tosin Pinhead on demoniosaston kiistoton kunkku.

Äänestä
  • KYLLÄ!!! TÄMÄ ON YKKÖNEN!!!!!EHDOTTOMASTI!!!!
    J.R. ja JACK!!! NIIN SE ON!!!

    Äänestä

elokuvassa Fahrenheit 9/11. Sille ei vedä vertoja edes South Parkin Saddam.

Äänestä
  • se on muuten totta

    Äänestä

the Cannibal. Ehkä tylsistynyt hahmona, mutta Uhrilampaitten roolia ei voi unohtaa.

Äänestä
  • ...samaa mieltä, että Hannibal on suurin pahis. Kasvoja ja silmiä ei voi unohtaa. Pahuuden ruumiillistuma. Kaiken lisäksi realistinen.

    Äänestä

Gary Oldman ja Christopher Walken. molemmat vetävät parhaat ja tosi lyhyet roolinsa kylläkin, ihan mielettömällä voimalla. pelkään heijän kohtauksissaan aina. mielettömän pelottavia hahmoja!

Äänestä
  • Oldman on loistava pahisten esittäjä. Jokaisessa hahmossa on aina jokin inhimillinenkin piirre, joka kyseenalaistaa monen hahmon pahuuden perimmäisyyden.

    Muistelisin, että Oldmanin oma lapsuus oli piinaa väkivaltaisen isän vuoksi. Kenties hän tuo rooleissaan esiin sitä hämmennystä lapsuudesta kun se ihminen, jota piti eniten pelätä olikin se kaikkein rakkain ja läheisin.

    Äänestä

mielipahikseni viihteen kaikista välineistä on ehdottomasti J.R.Ewing!!ei ole sen voittanutta.

mutta jos leffoista pitäisi valita niin tim roth oli kyllä hyvä robroyssä, joseph cotten hitchcockin epäilyksen varjossa, colin farrel daredevilissä, ralph fiennes schindlerin listassa ja bette davis aika monessakin osassa. vielä on muitakin ihan varmana...ei vaan tuu mieleen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tsuba kirjoitti:

Mikä tai kuka on elokuvahistorian pahin=paras pirulainen=pahis=vihollinen leffoissa? Voitte laittaa siis näyttelijäsuorituksen, hirviön ym. Kuka laittoi parhaiten hanttiin pääosien rasittaville söpöläisille?

Omat suosikkini: Tim Roth elokuvassa Rob Roy, ja mököistä Predator ykkösessä esiteltynä. Luojan kiitos eivät käyttäneet alkuperäistä "saalistajaa"... Katsokaa special-dvd:n extroista, huh!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu