Onko Pieksämäen kylillä omia kyläviirejä?
Esim. Paltanen, Haapakoski, Kotamäki, Pyhitty jne...
Pieksämäen kylien viirit
5
403
Vastaukset
- viirit salkoon
Enpä tiedä onko. Mutta jos ei ole niin sellaiset pitää suunnitella.
Jokaiselle kylälle omalla logolla tai heraldisella kuvalla varustettu värikäs viiri.
http://www.sivukoti.com/taitolippu/kuvat/is_viirit.jpg
http://koti.mbnet.fi/riusa/viiri198.jpg
http://jares.ktweb.fi/kuvagalleria/viirit02.jpg
http://salo-uskelanseura.fi/Viiriliehuu.jpg
http://mediaserver-2.vuodatus.net/g/7/72793/1242220665_img-d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e.jpg
http://www.ylojarvi.fi/@Bin/1669137/viirit.jpeg
http://suvut.genealogia.fi/huuskonen/isannanviiri2.jpg
http://yle.fi/ecepic/archive/00386/viiri_kunnanviivi_p_386290n.jpg
http://www.rakennusvisa.fi/kuvat/viirit_iso.jpg
Olisi komean näköistä jos vaikkapa kesäisin torinlaidalla kävelykadulla olisi lipputankorivi jossa kesätuulessa hulmuaisi Pieksämäen kylien kaikki viirit. :)
Samaa näkyä ei ihan joka kaupungista löytyisikään!- around the county
Tuskin löytyy kun kaupungillakaan ei ole edes omaa lippua.
Aika monelta kaupungilta sellainen löytyy.
Tässä Haminan kaupungin heraldinen lippu joka liehuu kaupungintalolla kesäkuukausina.
http://www.vastavalo.fi/lippu-liputtaa-flag-wind-wave-haminan-lippu-332713.html
Rauman kaupunki. (vasemmalla)
http://www.ls24.fi/raumajaalue/3424463.jpg
Tampereen kaupunki.
http://yle.fi/ecepic/archive/00312/Tampere_lippu_suihk_312650b.jpg
Euroopalaisissa kaupungeissahan heraldiset liput ovat yleisiä.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/84/City-hall_dendermonde.jpg/800px-City-hall_dendermonde.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/82/Gouda_Arms_of_Dutch_republic_County_Holland_Kingdom_The_Netherlands.JPG/675px-Gouda_Arms_of_Dutch_republic_County_Holland_Kingdom_The_Netherlands.JPG
http://www.photographersdirect.com/buyers/stockphoto.asp?imageid=487920
http://1.bp.blogspot.com/_PGwsz1jlwFE/TFS0OKZKD2I/AAAAAAAAAuY/RM0Pr4gw9Fc/s1600/catalanflag.jpg
http://ookaboo.com/o/pictures/picture/24541387/Banners_of_Knights_of_the_Thistle_displa
http://www.agpix.com/view_caption.php?image_id=38368&photog=1
http://www.landskapsflaggor.se/74EA0AFEA5C94971B8483787FFB80923
- Suunnittelija...
Kylät kyllä ohenevat, mutta eivät autioidu
Maaseutupolitiikan yhteistyöryhmän pääsihteeri, juuri eläkkeelle jäävä professori Eero Uusitalo sanoo, että jo yksi tai kaksi riittää pitämään pienen kylän toimivana. Se voi saada aikaan positiivisen kierteen ja muuttovoiton.
Uusitalo alusti perjantaina Rantasalmen Kuus-Hukkalassa alkaneessa kaksipäiväisessä seminaarissa kylän kehittymisestä yhdentyvässä yhteiskunnassa.
– Ei kylän tulevaisuus ole kiinni postista ja koulusta vaan porukan aktiivisuudesta. Pienellä kylällä jo kaksi aktiivista ihmistä on valtava osaamiskeskus.
http://www.lansi-savo.fi/Uutiset/12166103.html
Yksikin ihminen riittää suunnittelemaan kyläviirin. - liputusvapaus
Isännänviirin tai kyläviirin voi suunnitella itse
Isännänviiri kertoo, että isäntäväki on paikalla. Viirin käyttöä tai ulkonäköä ei säädellä laissa eikä sitä myöskään tarvitse laskea yöksi. Isännänviirinä voidaan käyttää esimerkiksi suku- tai maakuntaviiriä. Sen voi myös halutessaan suunnittella itse.
Monen talon ja mökin pihalla kohoaa tulevana viikonloppuna isännänviiri salkoon kun on juhlapäiviä ja juhlan aiheita. Toimistohoitaja Saila Savinen Suomalaisuuden liitosta kehottaa kuitenkin vetämään salkoon Suomen lipun.
- Meillä on tässä maassa liputusvapaus. Se tarkoittaa sitä, että jokaisella henkilöllä on oikeus käyttää kansallislippua kun tuntee siihen tarvetta
- Isännänviirin käyttö on yleisempää kesällä, mutta mikään ei kiellä käyttämästä sitä ympärivuoden. Käytännössä voisi sanoa, että viiri kuuluu arkeen ja Suomen lippu juhlaan. En kuitenkaan käyttäisi molempia yhtä aikaa.
Oma viiri salkoon
Isännänviirinä voidaan käyttää esimerkiksi kaupunki-, kunta tai maakunta viiriä. Viirin käyttäjä valitsee yleensä syntymäseutunsa mukaan. Perinteiseksi isännänviiriksi mielletään yleensä siniristiviiri.
- Viiri on mahdollista suunnitella myös itse. Erityisesti sukuseurat on viime aikoina teettänyt viirejä. Kaupunkien ja kuntien viirit ovat myös lisääntyneet. Voisi melkein sanoa, että viirejä tulee kuin sieniä sateella.
http://yle.fi/alueet/lahti/2010/06/isannanviirin_voi_suunnitella_itse_1732763.html - jioiuytudo
elkee ees mainitko viiriä , ottaavat vielä käyttöön viiri veron . kuten tuli vesi maksu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po383289Niin voimakkaat tunteet
Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi162595Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen
sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk242564Puhe on halpaa
Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.441816- 251536
- 1211301
Nainen, se on vain karu totuus, että
sinut on luotu synnyttämään ja mies siittämään. Niin on luomakunnassa säädetty ja niin se on. Sinut luotiin heikoksi ja2791258Joko aiheuttamani pettymys
on lieventynyt? Toivottavasti. Uskallan heittää lentosuukon näin etäältä ja nimettömänä 😘.901229Kosulan Keisari karviossa
Non ni. Kosulan keisari karviossa käväsemässä,kamera pyöri ja tubetulot lopsahti tilille,myös VEROVÄHENNYLSIIN ajo241146Arvasin että sen profiilin takana on sinä
Ja nyt suutuit. Pidähän tuo äläkä enää haikaile sitten, rakas 😉131110