Renkaiden ilmanvaihto

tapsu55

Kuinka usein renkaisiin pitää vaihtaa puhtaat ilmat?
Jos samaa ilmaa pitää renkaissa useamman vuoden, tapahtuu kemiallinen reaktio, jolloin hapen ja typen molekyylit alkavat ikäänkujin paakuuntumaan.
Ilmiön huomaa esim renkaan tärisemisenä ja ohjauksen puoltamisena.
Ilman vaihtovälin voi tarkistaa merkkiliikkeen mekaanikolta.
Minun autoni ohjekirjassa on suositus vaihtaa uudet ilmat kahden vuoden välein.

5

347

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • useh.

      juuh. ja hyvää joulua.

    • Vinsent van Puh

      Mutta etenkään uusiin autoihin ei kannata missään nyrkkipajalla ilmaa vaihtaa. Merkkihuollossa ne tietävät juuri sinun autoon sopivan ilman koostumuksen ja oikean määrän. Eipähän tule ikäviä yllätyksiä tien päällä, kun on valmistajan ohjeiden mukaista ilmaa renkaissa.

    • rapsu66

      Provosi oli ehkä tyhmin mitä tällä foorumilla on vuosikausiin nähty. Kirjoitukseesi näkemäsi vaivan olisit voinut käyttää paljon viisaammin lukemalla vaikka milfhunter.com sivustoa!

      • Jani66666666666666

        Laitoin omaan autooni automaattiset venttiilit renkaisiin joten renkaiden ilma vaihtuu aina ajaessa aivan automaattisesti.
        Tilasin sieltä milfhunterin sivuilta sellaista vaihdekepin liukastusainetta ja nyt vaihteet vaihtuvat tosi ripeästi. Säästän nyt rahaa että saan tilattua sieltä sellaisen kumisen vaihdekepin nupin. Niitä on monen värisiä ja kokoisia ja jotkut niistä ovat aivan kikkelin muotoisia.
        Kiitos rapsu66 hyvästä vinkistä.


    • Rahastettavaksi

      Yhtä usein, kuin ilmastoinnin kylmäaineetkin. Nehän vaihtuvat kätevästi nykyään rengasliikkeissä, jotka ovat erikoistuneet oikean ilmanlaadun ja väärän kompressoriöljyn käyttöön. Goodyearissa kun pitää olla eri seos kuin Pirellissä, johon sopii Nokian ilma.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      64
      1321
    2. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      71
      1247
    3. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      7
      961
    4. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      926
    5. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      919
    6. 48
      806
    7. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      38
      793
    8. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      42
      746
    9. 77
      735
    10. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      77
      712
    11. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      53
      698
    12. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      681
    13. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      141
      655
    14. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      30
      636
    15. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      55
      605
    16. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      61
      568
    17. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      95
      541
    18. Sastamalassa epäillään tappoa, kaksi otettu kiinni

      Kuulemma Aarnontiellä tapahtunut Tietääkö joku enemmän?
      Sastamala
      22
      511
    19. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      504
    20. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      53
      484
    Aihe