VAROITUS! Kalasteluviestejä liikkeellä!

Älä klikkaa!

4

232

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Väärällä palstalla.
    • Rahaa tarjolla!

      Muutamaan Yhdysvaltain osavaltion vesistöä piinaa ikävä vitsaus. Vierasperäinen kalalaji käärmeenpää on levittäytynyt muun muassa Marylandiin eikä siitä päästä hevillä eroon. Käärmeenpään pelätään syrjäyttävän alkuperäiset lajit.

      Käärmeenpäät, joita kutsutaan myös nimellä "kala helvetistä" voivat kasvaa jopa metrin pituisiksi ja painaa toistakymmentä kiloa. Ne voivat elää vähähappisessa vedessä ja selvitä kuivalla maalla jopa yli vuorokauden. Käärmeenpäiden tiedetään myös siirtyneen maata pitkin lammikosta toiseen.

      Käärmeenpäät elävät makeissa vesissä Aasiassa ja Afrikassa. Niitä on kuitenkin levinnyt Yhdysvaltoihin ihmisten myötä. Jotkut ostavat niitä akvaariokaloiksi ja päästävät vapauteen, kun kala ei miellytäkään.

      Ikäviä käärmeenpäistä tekee se, että ne ovat erittäin aggressiivisia eikä niille löydy Amerikasta luontaisia vihollisia. Muniaan puolustaneiden käärmeenpäiden tiedetään jopa tappaneen ihmisiä. Käärmeenpäiden pelätään valtaavan muiden kalojen lisääntymispaikat ja syrjäyttävän ne lopulta. Ne myös tappavat aggressiivisuutensa vuoksi runsaasti muuta eläimistö.

      - Emme halua käärmeenpäitä vesiimme, Marylandin luonnonvaraviraston (DNR) johtaja Don Cosden sanoo.

      DNR onkin käynnistänyt kampanjan, jossa kalastajat saavat 200 dollarin (noin 150 euron) suuruisen lahjakortin kalastusliikkeeseen jokaisesta tappamastaan käärmeenpäästä.

      http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2012040915427257_ul.shtml

    • OK122

      Älä narraa!!

      • Rahaa tarjolla!

        Narrasin JO!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      61
      2568
    2. Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet

      Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.
      Sinkut
      22
      1972
    3. Kemijärven festarit 2025

      Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️
      Kemijärvi
      13
      1632
    4. Tekikö mieli laittaa viesti?

      Miten on? 😌
      Ikävä
      102
      1387
    5. Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!

      Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      1297
    6. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      84
      1185
    7. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1076
    8. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      24
      1063
    9. Kalateltta ja Siipiteltta

      Siipiteltasta ei saa ruokaa ollenkaan ja ovatko työntekijät ihan selvin päin siellä. Kalateltassa taas lojuu käytetyt la
      Kuhmo
      14
      1043
    10. Jännä tunne kun ekaa kertaa elämässään tuntuu siltä

      Että on tarkoitettu jollekin. Saattaahan tuo olla että on sekaisin kuin seinäkello, mutta silti tunne yhteenkuuluvuudest
      Ikävä
      58
      947
    Aihe