Opintolaina New Yorkin näyttelijäkouluun..?

SandraW

Eli mietiskelen tässä että onkohan Suomesta mahdollista saada opintolainaa sellaiseen (näyttelijän koulutukseen tähtäävään) kouluun kuten William Esper Studio New Yorkissa, jonka nettisivuilla kyllä lukee että "We do have international students who have been able to secure loans in their native countries."

Tuo kuitenkin on ihan täysi-aikainen 2 vuotta kestävä koulutus, mutta jotenkin mulla on vaan sellanen mielikuva että Suomessa opintolaina olisi ihan vaan sellasiin "akateemisten aineiden" opintoihin..?

Olisin todella kiitollinen jos jollain olisi jotain infoa :)

4

298

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Klumiuggo

      Ei siinä sinänsä mitään aketeemisiin aineisiin rajoittavia ehtoja ole. Kelan sivuilla sanotaan ulkomailla suoritettviin opintohin liittyen näin:

      "Opintotukea voit saada koko tutkinnon suorittamiseen ulkomaisessa oppilaitoksessa opiskelumaasta riippumatta, jos opintosi vastaavat tuettavia opintoja Suomessa. Lisäksi ulkomailla oleskelusi tulee olla tilapäistä."

      http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/111202132443RS?OpenDocument

      Voit kysyä omaan tilanteesi liittyen suoraan KELA:n ihmisiltäkin, saat varmasti oikeaa tietoa.
      http://www.kela.fi/in/internet/keskot.nsf/NaviView?OpenView


      Se mitä tuossa oppilaitoksen sivuilta lainaamassasi pätkässä sanotaan kansainvälisistä opiskelijoista, pitää varmasti paikkansa. Muista kuitenkin, että välttämättä kyse ei ole opintolainasta samassa merkityksessä kuin Suomessa. En tiedä mitä tuo koulu kustantaa, mutta on varsin mahdollista, että suomalaisen opintolainan suhteellisen pieni määrä ei riitä kattamaan lukukausi- yms. maksuja.

      • 7

        Lukuvuosi maksaa $17.500. Siihen paalle asuminen, elaminen ja matkakustannukset.


    • tonnejapinoon

      Tänne on aika turha kirjoitella jotain maksuista, kun eivät näitä viestejä lukevat ymmärrä rahasta yhtään mitään. Esim. yksityinen lentäjäkoulu maksaa 100 000 (satatuhatta) euroa, niin yksi lapsi kirjoitti, että hänen yksinhuoltajaäitinsä, joka on kaupan kassalla töissä, on luvannut sen kustantaa.
      Nimim. raha kasvaa puissa.

    • SandraW

      Kiitos vastauksesta :-)
      Mulla ja vanhemmillani on kyllä ihan hyvät säästöt opiskelujani varten mutta New Yorkissa asuessa ei sitä rahaa voisi tietty olla liikaa...juuri olin siellä 3kk. vaikka pitäähän se opintolaina takaisinkin maksaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sinä näet

      kun katsot peiliin?
      Ikävä
      112
      1431
    2. Se helpottaisi oloa jos

      Se toinen tietäisi että molemmat tykkäämme toisistamme. Se on asia mikä vaivaa ja ahdistaa minua vaikka tilanne olisikin
      Ikävä
      88
      1287
    3. Palsta kysely..

      Mikä on mielestäsi hyvä ikäero parisuhteessa? Tulevassa/kuvitteellisessa tulevaisuuden suhteessa, voisitko harkita ”ott
      Sinkut
      134
      1028
    4. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      68
      964
    5. aivan mieletön ikävä

      paha olo 😥🫣 kaipaan sua 😔💔
      Ikävä
      39
      887
    6. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      71
      863
    7. Haluatko naimisiin kaivattusi kanssa?

      Alttarille astelette
      Ikävä
      97
      857
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      75
      836
    9. Haluaisin nainen vain välillä heilutella peittoa sinun kanssa

      Mutta kuitenkin oltaisiin uskollisia toisillemme.
      Ikävä
      53
      807
    10. Ihmeellistä millaisissa tilanteissa ajatukset kulkuun sinuun

      Eilen seurasin kun ihmiset ajoivat kaupan parkkipaikalle ja menivät yhdessä kauppaan. Iski jotenkin ikävä. Mietin että
      Ikävä
      39
      764
    Aihe