Pudasjärvellä asunut ilman maahanmuuttolupaa oleva Angolalais nuorukainen on poliisin toimesta palautettu.
Lediolaispappi Erkki Pirin suojeluksessa ollut poika olisisi kotoutunut Pudasjärvelle.
Suomen lainsäädännön vastaisesti on toimittu ja palautukseelle on siis ollut lailliset perusteet.
Herää hysymys miksi kansankirkon pappi toimii vastoin Suomen lakia?
Lediolaispappi Erkki Pirin suojeluksessa ollut poika olisisi kotoutunut Pudasjärvelle.
Suomen lainsäädännön vastaisesti on toimittu ja palautukseelle on siis ollut lailliset perusteet.
Herää hysymys miksi kansankirkon pappi toimii vastoin Suomen lakia?
Vastaukset 15
Vanhimmat
Miksei nuorukainen voi muuttaa laillisesti Suomeen?
Jos Pri tuntee todellista uskovaisen rakkautta niin hän matkustaa omalla kustannuksellaan Angolaan poikaa auttamaan muutoin jää ulkokullaisuudeksi.
Eikun ulkomaan avun rahoituksella tämä lessuporras matkustaa. Miksi Jumala ei johdata tätä Angolaispoikaa takaisin Suomeen, jos se on kerran herran tahto, eikä Suomen laisäädäntö.
Tässä samassa sopassa taisi myös piispa Salmi aikoinaan.
Angollaiss nurukaisella ei sittenkään tainneet olla puhtaat jauhot pussissaan toisin kuin Pudasjärven ja Ranuan paikallislehdissä niin kirkkain otsin vhehkuteltiin ?
Kirkon edustajana rovasti Erkki Piri tekee hyvää työtä Angolaispojan hyväksi. Valtion-, vai kansansankirkon edustaja sekä vanhoislisledatiolais liikkeen ytimessä olevan rovastin tulee huomioonottaa asemansa.
Pojan pelastaminen on hyvä, mutta sen tulee tapahtua läpinäkyvästi ja Suomen lainsäädännön mukaisesti. Eivät terveet tarvitse parantajaa.
Eipä ota seurakunnat edes suomalaisia vähäosaisia palkkalistoilleen.
Esim. siivoustöissä ja kiinteistön / pihojen kunnossapidossa ym. sen kaltaisissa voisi hyvin auttaa lähimmäisiään, ei tarvitse raahata avustettavia toiselta puolelta maailmaa.
Erkki Pirilällä ja muilla tukijoukon jäsenillä lienee se suurin motivaatio tuo julkisuus ja maine (kyseenalainen), ei vilpitön auttaminen.
Mikä vaikea tehtävä VL - lääninrovastilla on, noudattaa vain Suomen lainsäädäntöä. Eikä lähde perustamaan jotain uutta rotua, kuten aikoinaan oli arjalaisenrodun muodostaja. Samasta maasta, kuin Martti Luther.
VL: t on liian pieni sisäsiittoinen populaatio, uutta ja tummaa verta kaipaa VL:t.
VL - liikkeessähän on periaate. Jos itellä ei pelaa tai nalli ei syty, niin hyvä veli auttaa. Tällainen toiminta on anteeksiannon kynnyksen takana ja osapuolet saavat tyytyä päätökseen pitivät tai eivät.
Onko oikein ette pudasjärvi laittaa pakolaiset automaattisesti lestadiolaisten "sielunhoito leirille"?
Ranualla oleva paikka tahkoaa rahaa ja pakolaiset ihmettelevät touhua, heitä pelotellaan pakanoilla ja kuolemalla elleivät he liity lestadiolais lahkoon.
Toinen ilmiö tämän seurauksena on lahkoon kuulumattomien ja pakolaisten kireät välit, voi olla että menee vakavaksi jos he oikeasti luulevat normaali ihmisiä uhkaksi itselleen.
____pudislainen______
Kuinka LÄÄNINROVASTI ERKKI PIRI kommentoisi näiden tohtori naisren "perhosten" TV - voimalassa esitettyihin kannanottoihin?
Näkyy myös tietokoneella.
Lesta oppi menee ohi Suomen lainsäädännön. Kuten selkeästi tulee esille lääninrovasti Pirin toiminnassa.
Pudasjärven palstalla Maijan tarinassa kaipaavat lääninrovastia Piriä takaisin kotisedulleen.
Laittamaan asiat kuntoon.
Tietämystä ja varmaan kokemusta näistä Maijan tarinoista, samankaltaisista tarinoista on Pudasjärvelläkin lääninrovasti Pirillä olisi. On syntyjään Pudasjärvinen, niin miksei auttaisi kotikuntansa terveeksi. Eivät sairaat tarvitse parantajaa vaan sairaat!
Jokaisessa rauhanyhdistyksen tilaisuudessa on jäsenet ohjeistettu, kuinka nyt tulee toimia.