Luin jostain, että lappeenrannassa aletaan tekemään puupohjaisesta öljystä biodieseliä ja lämmitysöljyä. Milloinkahan tuota saadaan tavalliseen pientalon öljypolttimeen ja mitä tulee maksamaan? Pakkaskesto?
Öljylämmitys takaisin
Öljylämmittäjä-mies
8324
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Lopettakaa jo tää hömpötys.
Öljyä ei tartte polttaa taloissa.
Pitäs saada laki-aloite, jossa kielletään öljyn, tms. käyttö pientalojen lämmitykseen.
Saatasko bensan ja dieselin hintaa vähän alemmas tällä konstilla ?
Sähkölämmitys pitäisi lailla kieltää. Ruotsissa sitä jo esitettiinkin, mutta lakialoite ei mennyt läpi, koska sähköyhtiöillä on niin paljon (lahjonta-) valtaa.
Sähkön käyttäminen lämmitykseen on hölmöläiseten hommaa ja ympäristörikos. On muistettava, että sähköä tuotettaessa 2/3 energiasta lentää taivaan tuuliin. Lisäksi sähkön tuottaminen vaatii kalliita laitteistoja ja sähkön siirtäminenkin on erittäin kallista. Sähkölämmitystalo kuluttaa öljyä yli kolme kertaa enemmän kuin öljylämmitystalo.
Kuulin että sähkön hinta laskisi puoleen tai alle. Ei tarvitse miettiä polttimoita eikä pumppuja enää
Minä taas kuulin että loissähköä saa ilmaiseksi...
Meillä Öljylämmitys ja se toimii ja on potkua.
Biodiesel menee autojen polttoaineeksi kokonaan.
Meillä pumppu toimii hankaus-sähköllä ja on ilmaista! Kunhan vaan jaksaa hinkata.
Sillä, onko se öljy biodiiseliä tai maaöljyä, ei ole käytön kannalta mitään merkitystä. Ihan samalla tavalla se toimii. Mutta en usko, että sitä kovin paljon lämmitysöljyksi myydään, kun se tarvitaan autojen polttoaineeksi. Lämmityksessä on tehokkaampa ja yksinkertaisempaa käyttää sitä puuta suoraan.