Suomessa tarvitaan kolme suurta puoluetta kielivapauden taakse eli pakkoruotsia vastaan, että se takaisi varmasti pakkoruotsista luopumisen. Neljästä suuresta puolueesta, Kokoomus, Sdp, Perussuomalaiset ja Keskusta vain Perussuomalaiset ovat tällä hetkellä kielivapauden puolesta, muut vielä vastaan, mutta Kokoomuksen puoluekokous 15-17.06. 2012 Rovaniemellä ratkaisee sen että pakkoruotsia aletaan ajamaan alas, sillä nyt Kokoomuksessa ei tehdä enää sitä virhettä että tulee kaksi erilaista esitystä pakkoruotsista luopumiseksi, vaan siellä on jo varmistettu että tulee vain yksi selvä esitys, pakkoruotsista luovutaan tai ei, ja suurin osa puolukokousedustajista tulee äänestämään kielivapauden puolesta, ja se tietää sitä että myös Keskusta uskaltaa tehdä samanlaisen päätöksen. Sen jälkeen pakkoruotsin päivät on luettu! Ei Katainenkaan uskalla asettua enää omaa kenttää vastaan, sillä sen pelko on Rkp:n pelkoa suurempi.
Hyvät kielivapautemme soturit, siskot ja veljet, meidän taistelumme ei ole ollut turhaa, nyt vain vielä kaksi ja puoli kuukautta kun jaksamme odottaa, niin sen jälkeen alkaa juhlat pakkoruotsiorjuus väistyy ja vapaus koittaa. Minä ainakin aion nostaa siniristilipun salkoon ja varata muutaman pullon shampanjaa, sillä juhla on kyllä sen arvoinen!!!
Hyvät kielivapautemme soturit, siskot ja veljet, meidän taistelumme ei ole ollut turhaa, nyt vain vielä kaksi ja puoli kuukautta kun jaksamme odottaa, niin sen jälkeen alkaa juhlat pakkoruotsiorjuus väistyy ja vapaus koittaa. Minä ainakin aion nostaa siniristilipun salkoon ja varata muutaman pullon shampanjaa, sillä juhla on kyllä sen arvoinen!!!
Vastaukset 36
Vanhimmat
Ota vaikka kiljua siihen asti ja sitten kun selviät laske montako kansanedustajaa tarvitaan perustuslakia muuttamaan! Perustuslaissa lukee jotain kahdesta kansalliskielestämme, mitähän sekin merkitsee.....
Juo vain itse kiljua ja kilju samalla paha olosi pois!
Mitä tekemistä pakollisella suomenruotsin opetuksella on muuten perustuslain kanssa? Ei mitään!
Ensin me poistetaan pakkoruotsi ja kylkiäisenä virkamiesruotsi saman tien ja sitten käydään vielä viimeinen taisto ja silloin poistamme vielä suomenruotsin kansalliskielenä ja jäljelle jää ainoa virrallinen Suomen Tasavallan kieli eli iki-ihana SUOMENKIELI!!!
"Ota vaikka kiljua siihen asti ja sitten kun selviät laske montako kansanedustajaa tarvitaan perustuslakia muuttamaan!"
Pakkoruotsin poistamiseen tarvitaan ihan vain enemmistö äänistä. Esim. Wallin sai luottamuksen vaivaisella 95 äänellä.
Ei perustuslaki vaadi PAKKORUOTSIA vaan se on yksinkertainen enemmistö joka siitä päättää. Johannes Virolaisen lehmänkaupoilla pakkoruotsi runnottiin suomalaiseen peruskouluun ja sitä ennen ainoastaan pieni osa opiskeli ruotsia oppikouluun mennessään.
"Ota vaikka kiljua siihen asti ja sitten kun selviät laske montako kansanedustajaa tarvitaan perustuslakia muuttamaan!"
Perustuslaki määrittelee oikeudet,mutta ei velvollisuuksia. Missään kohtaa perustuslakia ei ole todettu,että:
-suomenkielisen velvollisuus olisi puhua tai osata ruotsia
-suomenkielisen velvollisuus olisi opiskella ruotsia.
Perustuslain tulkitseminen niin,että ruotsinkielisten oikeudet olisivat suomenkielisten velvollisuuksia on itse asiassa vastoin Suomen perustuslakia.
Perustuslaista ei siis ole pakkoruotsin tueksi muutoin kuin omaatuntoa ja rehellisyyskäsitettä venyttäen. Tai tietämättömyys!
Väärinkäsitys johtunee siitä,että pakkoruotsipropagandassa tietoisesti sotketaan juridinen henkilö (valtio) ja luonnolliset henkilöt (kansalaiset).
Juridinen henkilö voi olla kaksikielinen tai vaikka monikielinen perustuslain tulkinnan mukaan edelleenkin. Siitä,että valtio on kaksikielinen ei voida,paitsi epärehellisyyttä harrastaen,johtaa sellaista tulkintaa,että luonnollisten henkilöiden, kansalaisten,olisi oltava kaksikielisiä. Vielä vähemmän suomi-ruotsi-versiona
Pakkoruotsi ei ole perustuslakiasia. Opiskelisit ensin jotain.
Perustuslaki ei muutu yksinkertaisella enemmistöllä. Kielilait ja muut lait eivät voi olla ristiriidassa perustuslain kanssa.
"Perustuslaki ei muutu yksinkertaisella enemmistöllä. Kielilait ja muut lait eivät voi olla ristiriidassa perustuslain kanssa."
Missä näet ristiriidan? Tietääkseni perustuslakia ei ole tältä osin muutettu. Ennen peruskoulua ei kuitenkaan ollut yleistä pakkoruotsia.
Perustuslakia voidaan toki muuttaa, mutta seuraavan eduskunnan sinetti siihen vaaditaan. Suomenruotsalaisten perustuslakiin nojautuvat kielelliset oikeudet ovat kuitenkin suomenkielisten edustajien päättämiä oikeuksia, sekin tulee muistaa.
Käytännössä kolme suurta puoluetta on JO kielivapauden kannalla, vaikka virallisia puoluepäätöksia tai-ohjelmia ei ole tehty.
Huvittavinta on se, että juuri Kokoomuksen puoluekokous ON tehnyt päätöksen pakkoruotsin poistamisesta, mutta sehän tunnetusti ylikäveltiin svekojohdon toimesta.
Mutta Kokoomus on TÄLLÄ hetkellä avainasemassa pääministeripuolueena ja pienpuolueiden avulla.
Eli tilanne alkaa näyttää hyvältä.
On mukava kuulla. että pakkoruotsipersuilla on jo käytännössä varma tieto pakkoruotsin poistamisesta. Nyt mielellään kuulisin aikataulut ja minkälaisia lakimuutoksia pakkoruotsipersut joutuvat tekemään, kielivapauden saadakseen?
Kokoomuksen sveko-siivessä tullaan tekemään kaikki mahdollinen kielivapauden estämiseksi tuossa kokouksessa. Esimerkiksi Katainen on luvannut, että niin kauan kun hän on puolueen puheenjohtaja niin pakkoruotsi pysyy.
"Katainen on luvannut, että niin kauan kun hän on puolueen puheenjohtaja niin pakkoruotsi pysyy."
Tähän löytyy yllättävän helppo ratkaisu.
Kokouksessa äänestetään ensin puheenjohtajat ja sitten vasta eri teemoista.
Jos ja kun Kokoomuksen puoluekokous UUDESTAAN äänestää pakkoruotsin poistamisen puolesta, niin Kataisen on hyvin vaikea enää torjua päätöstä.
Se olisi jo hallinto-oikeudellinen rikkomus.
Minua kiinnostaa Kataisen kohdalla vain lopullinen ratkaisu.
Eihän Katainen voi kävellä puoluekokouksen päätöksen yli seuraavalla kerralla. Siis hän ...
Perustuslaissa ei puhuta toisen kotimaisen pakko-opiskelusta yhtään mitään. Perustuslaki määrää ainoastaan peruspalvelujen saatavuuden molemmilla kielillä, mutta ei temppua jolla se tehdään.
Perustuslakiin ei siis tarvitse koskea. Mistä lie svekot senkin idean keksineet...
Aivan. Kohta rkp:läiset alkavat väittää,että suomenkielisten pakkoruotsi on ruotsinkielisten ihmisoikeus.
Perustuslain tulkitseminen niin,että ruotsinkielisten oikeudet olisivat suomenkielisten velvollisuuksia on itse asiassa vastoin Suomen perustuslakia.
Perustuslaista ei siis ole pakkoruotsin tueksi muutoin kuin omaatuntoa ja rehellisyyskäsitettä venyttäen. Tai se kuuluisa Walliinin tietovaje.
http://voutila.puheenvuoro.uusisuomi.fi/101502-kansalaislakialoite-ruotsinkielen-asemasta-suomalaisessa-yhteiskunnassa
Meitä on tuhansia ja taas tuhansia jotka olemme läpeensä kyllästyneet tähän pakkoruotsiin ja kaikkiin näihin epätasa-arvoisiin etuihin joita ruotsinkieliset väittävät kuuluvan oikeudekseen (kielikiintiöt, pääsykoepisteet, pakkoruotsi, virkamiespakkoruotsi ja ruotsinkielisten suojatyöpaikat,paikkakunnan 3000 kielimäärän raja kaksikielisyydelle, kaikkien lippusten ja lappusten ja kylttien kaksikielisyys). Mitä se kaikki maksaa? Ei ole olemassa myöskään mitään toista kotimaista, sekin on ruotsinkielisten lanseerama sanonta, kielitiede ei tunnista sen nimistä kieltä. On puhuttava siis vieraasta kielestä eli ruotsinkielestä tai pakkoruotsista. Ruotsinkielestä on tultava valinnaiskieli kaikille tasoille koulutuksessa. Ruotsinkielisten itse on kouluttauduttava palveluammatteihin jotta voivat palvella toinen toistaan. Tarvitsemme muutosta ja odotamme vapautta,
Pitääkö RKP kokouksensa samaan aikaan ja jos pitää, niin onko Sasilla pitkä ajomatka?
Katainen on valeWallinin kaveri eikä saisi enää apupuoluetta Kokoomukselle. Kyllä ne kierot osaavat marssia vaikka puoluekokouksen yli, sehän jo kertaalleen nähtiin.
Edellinen kokoomuksen pioliekokous hyväksyi pakkoruotsista luopumisen, mutta katainen sai puoliehallituksen kumoamaan puoluekokouksen päätöksen.
Todellisuudessa puoliehallitus ei voi kumota puoluekokouksen päätöstä, sillä puoluekokous on ylin päättävä elin.
Kataisesta on ensin päästävä eroon ennen kuin kokoomus luopuu pakkoruotsista.
Muistaakseni se meni niin, että puoluekokous kannatti toisessa äänestyksessä kaksikielisyyden säilyttämistä. Siihen päätökseen vedoten svekojohto hylkäsi pakkoruotsi-päätöksen.
Hylkäys oli tietoisen epärehellinen toimenpide, koska svekojohto hyvin tiesi, että kaksikielisyys ei vaadi koulujen pakkoruotsia. Ei perustuslain mukaan, eikä käytännnössä.
KAtainen vetosi siihen , että ensin äänestettiin pakkoruotsin poistamisesta joka sai enemmistön kannatuksen. MUTTA: sitten äänestettiin virkamiesruotsin poistamisesta jota ei taas kannetettu. Kataisen tulkinta oli että tämä tarkoitti sitä että myöskään pakkoruotsin poistamisesta ei päätetty...
Tyypillistä kataista, valheita valheita...
Seurasin eilen eduskunnan kyselytuntia. Katainen ei oikeastaan vastannut mihinkään hänelle esitettyyn kysymykseen, vaan kierteli ja kaarteli ja lopulta vain vi--uili kysyjälle. Todella säälittävää toimintaa pääministeriltä.
Totuus! kirjoitti :"KAtainen vetosi siihen , että ensin äänestettiin pakkoruotsin poistamisesta joka sai enemmistön kannatuksen. MUTTA: sitten äänestettiin virkamiesruotsin poistamisesta jota ei taas kannetettu. Kataisen tulkinta oli että tämä tarkoitti sitä että myöskään pakkoruotsin poistamisesta ei päätetty...
Tyypillistä kataista, valheita valheita... "
Olin paikalla Kokoomuksen Jyväsakylän puoluekokouksessa 2010 vapaaehtoisena järjestelijänä, enkä ollut äänivaltainen kokousedustaja. Tuolloin käsiteltävänä oli kaksi ruotsin kieleen liittyvää aloitetta niin, että toisessa ruotsia esitettiin vapaaehtoiseksi aineeksi ja toisessa vaihtoehtoiseksi kieleksi.. Puoluekokous hylkäsi ruotsin vapaaehtoisuuden melko selvällä enemmistöllä, mutta hyväksyi ruotsin vaihtoehtoiseksi kieleksi kolmen äänen enemmistöllä. Näissä päätöksissä ei ollut mitään loogista ristiriitaa, vaikka pakkoruotsin kannattajat ovat sellaista yrittäneet väittää. Onhan varsin ilmeistä, että jos ruotsista tehtäisiin täysin vapaahtoinen aine, niin koululainen ei ruotsin sijaan kenties ottaisi mitään toista ainetta, ja jos ottaisikin, niin ei välttämättä toista kieltä. Näin suomalaisten koululaisten kielipotentiaali supistuisi. Mutat jos ruotsi olisi vaihtoehtoinen kieli, niin koululaisten valinnan mahdollisuudet kasvaisivat mutta kielipotentiaali säilyisi. Jos oiisin ollut äänivaltainen kokousedustaja, niin olisin äänestänyt kuten puoluekokouksen enemmistö eli vapaaehtoisuutta vastaan mutta vaihtoehtoisuuden puolesta.
Mielenkiintoista oli, että ennen Rovaniemen puoluekokousta edellisen puluekokouksen pakkoruotsia vastaan suuntautunutta päätöstä oli luonnehdittu "satunnaiseksi enemmistöksi, kun äänivaltaisia kokousedustajia oli poistunut salista". Siinä äänetyksessä, jossa ruotsi päätettiin esittää vaihtoehtoiseksi kieleksi pakollisen kielen asemasta, paikalla oli peräti 565 äänivaltaista kokousedustajaa. Minulla on se käsitys, ettei yhdenkään aloitteen äänestyksessä ole sitä ennen eikä sen jälkeen ollut yhtä runsaslukusista osanottoa. Henkilövaaleissa on kyllä ollut enemmän kokousedustajia paikalla, muttei aloitteiden käsittelyssä. Esimerkiksi vastikään Rovaniemellä pidetyssä puoluekokouksessamme oli samanlaisen kielipoliittisen aloitteen käsittelyssä paikalla vajaat 400 edustajaa.
Jyrki Katainen pystyi vahvalla esiintymisellään pakkoruotsin puolesta torppamaan sen tyyppisen aloitteen, joka kaksi vuotta sitten meni niukasti läpi.
Yksi taistelu on hävitty, mutta sota jatkuu. Eikä Jyrki Katainenkaan ole maailman tappiin saakka Kokoomuksen puheenjohtaja. Olen monissa asioissa hyvinkin samaa mieltä hänen kanssaan, mutta tässä pakkoruotsiasiassa täysin toista mieltä. Tässä Katainen on minusta lyönyt kätensä kyynerpäätä myönten p**kaan.
Pakollisen ruotsinkielen opiskelu on eri asia kuin suomenruotsalaisten perustuslaillinen oikeus kieleensä, toisena virallisena kielenä.
Perussuomalaisten änkyröinti on tiivistänyt muiden puolueiden rivejä. Kokoomus on enemmän kaksikielisyysmyönteinen tällä kertaa kuin viimeksi.
Kepu on aina ollut epävarmin. Nettifennojen kannattaisi siirtyä tukemaan Kepua.
PS ei koskaan tee mitään ja aiheuttaa yoleensä vain hallaa omille päämäärilleen.
Kepu on oikea puolue ja vähiten kaksikielisyysmyönteinen. Jos menette niiden palstoille riehumaan saattaisitte viedä projektianne eteenpäin myös aidon parlamnetaarisesti. Nettien änkyröintifoorumeilla ei ole merkitystä.
Taas tämä svekotyperys heitti oudon tulkinnan!
Vai että PS:n "änkyröinti" olisi tiivistänyt muiden puolueiden rivejä kannattamaan pakkoruotsitusta?!
Tilannehan on TÄYSIN päinvastainen!
PS:n nousu aiheutti sen, että muutkin puolueet uskaltavat vastustaa RKP:n etuilua ja pakkoruotsitusta. Ja että niiden myös on niin tehtävä, jotta eivät menettäisi ääniä.
Tämä on näkynyt Kepussa ja SDP:ssä, mutta myös pienemmissä puolueissa.
Vain RKP ja Kokoomuksen svekojohto. on ehkä "tiivistänyt rivejään"- Kokoomuksessakin on jo kyllästymistä RKP:hen.
Toivottavasti puoluekokous ennakoi Kataisen mahdollisen yrityksen estää TOISTA KERTAA ÄÄNESTÄMÄSTÄ JA TOTEUTTAMASTA PAKKORUOTSIN POISTAMISESITYSTÄ!
Stubelo kuiskuttelee Kataisen korvaa - älä petä meitä KÄENPOIKIA, ethän!
"PS:n nousu aiheutti sen, että muutkin puolueet uskaltavat vastustaa RKP:n etuilua ja pakkoruotsitusta. Ja että niiden myös on niin tehtävä, jotta eivät menettäisi ääniä."
Ensiinäkään PS ei ole noussut mihinkään. Sillä oli loistava mahdolisuus mutta tyri esnkin.
Toiseksi sinäkään et oikein perustele hyvin kummallista väitettä siitä suuret taitavat oikeat poliittiset puolueet eivät halutessaan mahtaisi pienelle 5% puolueelle mitään.
Hallitusohjelmakin on kaksikielisyysmyönteisempi kuin pitkiin aikoihin!
"Kokoomuksessakin on jo kyllästymistä RKP:hen. "
Vähemmän kuin ennen jytkyä.
Vaan kuinka kävikään? =)
Kuinkahan Jyrki selittää Kokoomusnuorten ehdotuksen lakkauttaa PAKKORUOTSI?
Toissakesänä oliko se keravalaisnuorten ehdotus lakkauttaa pakkoruotsi meni läpi niin Katainen sai väännettyä, että oli tullut toinenkin ehdotus mutta joka ei kylläkään mennyt läpi niin tämä läpimenemätön ehdotus siis voitti! Minusta sellainen ehdotus joka ei mene puoluekokouksessa läpi EI VELVOITA MIHINKÄÄN mutta sellainen kylläkin joka menee läpi.
http://www.pakkoruotsi.net/kustannukset.shtml
Nuorten keskuudessa persut ovat toiseksi suurin puolue, kiitos pakkoruotsin !