Enpä tiiä kuuluuko keuhkosairauksiin tai mitää, mutta tänne laitoin. Mulla on jatkunut sellaset kaks kuukautta kipua rintakehän alueella. Yleensä hieman ylenpänä, rintojen alapuolella ja nyt kipu on levinnyt kainaloihin ? Outo juttu. Haukotellessa pistää keuhkoihin ta jotain ? En oo yhtään varma tästä jutusta, pelottaa. Lääkäri sano että saattais olla tietzen syndrooma ja anto tulehduslääkkeitä mutta eipä ole vaikuttaneet vaikka olen jo syönyt näitä viikon. Nimenomaan tämän piti hävitä viikossa.
Oon epätoivoinen 11 - vuotias tyttö ja lähiaikana mun elämä on kietoutunut tän kivun ympärille. Mulla on myös kauhee pelko kuolemasta, ja sen ajatteleminen pistää ahdistuneeksi ja mieliala laskee heti nollaan. Jos sais selkoo tähän mikä mulla on, voisin ehkäpä elää hieman vapaammin. Onko teillä joskus ollut tämän tapaisia ongelmia hieman pitemmänkin aikaa ? Vastauksia kaipaan.
Mikä ihme minulla on ?
1
218
Vastaukset
- auttavainen mieli
Moikka! Sinun kannattaa vielä odotella että särkylääkkeet tehoaa..Istustko paljon tietokoneella? Venytteletkö selkääsi.hartioistasi..sinulla voi olla ihan rintaranka-alueen jännitystä.Se voi tuntua tosi ikävänä pistävänä kipuna ja silloin hengittäessä pistää.Ilmeisesti sinulal ei ole hengenahdistusta? Asma oireilee yleensä hengenahdituksena rasituksessa ja kuivana yskänä-hengitys voi vinkua ja rohista.Ehkä elät stressaavaa aikaa ja oireesi voivat liittyä paniikkihäiriöön.En usko että olet kuolemansairas.Olet ehkä vaan jäänyt pohtimaan ja pelkäämään kipua..ja sitä kun miettii-alkaa ahdistaa ja kuolemanpelko tulee.Aikuisetkin pelkäävät eli asia ei ole mitenkään kummallinen.Voitko puhua äidillesi? Kouluterveydenhoitaja voisi myös tarv.ohjat psykologille jossa voisit jutella peloistasi..ja älä huolehdi--siellä käy niin monet muutkin..:) Hyvää jatkoa sinulle ja kesää kohti mennään:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.855010- 473302
- 1003230
- 1992463
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj312318- 1332029
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️171723- 201656
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan51629- 1801624