sanfransiskon sukkanauhakäärme

tätä etsin

Eli saako Suomesta mistään?
Haluaisin ostaa sellaisen lemmikiksi.
Olisi kiva löytää uros ja naaras eri kannoista.
Onnistuuko mitenkään?

3

265

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Käärmemies

      Sukkanauhakäärmepari (Thamnophis sirtalis) löytyisi helpostikin. Mutta nimenomaan kysymäsi alalajin, sanfransiskonsukkanauhakäärmeen (Thamnophis sirtalis tetrataenia) löytäminen voi olla haastavampaa. Ja vielä haastavampaa tulee olemaan löytää kaksi eri linjaa/kantaa. Pelkään että se voi olla mahdotonta. Mutta koskaan ei pidä sanoa ehdottomasti EI.

      Kokeile jättää ostoilmoitus www.Herppi.net -saitin ostetaan/myydään -osioon. Se on paras ja kattavin paikka etsiskellä mitä tahansa käärmettä tästä maasta.

    • 13+18

      Taitaapa olla niin, että tetrataeniaa saa etsiä Suomen rajojen ulkopuolelta. Länsinaapurin repti.net saattaa tuottaa tulosta ja ainakin keskisemmästä Euroopasta noita luulisi löytyvän. Että ei muuta kun vaikkapa Hammiin (Saksassa) messuille!

    • toni taas

      Kyllä noita Ruotsista saa, mutta siellä se on yhtä ainoaa sukulinjaa.
      Breedaajan ei siltikään tarvitse kummemmin mainostaa poikueitaan..

      Saksan tarjonta on laajempaa, mutta mulla on mutu että tätä alalajia leimaa terrakantojensa suhteen jokatapauksessa korkea sisäsiittoisuus aste.

      Suomessakin näitä toki on (ainakin yksittäisinä yksilöinä), en ole vain kuullut poikueista. Kaikki eivät tosin huutele näiden perään ja joillekin tilanne jossa julkista tarjontaa verrataan siihen toiseen puoleen, on myyntiä helpottava erikoisuus tekijä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      177
      4995
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4376
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3107
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      253
      2952
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2892
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2501
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1747
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1733
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      65
      1719
    Aihe