minulla on kolme vuotias suomenhevos ori joka on totutettu riimun vahan aikaa sitten mutta ei ole kauhean innokas liikkumaan riimun kanssa..millain saan sen liikkumaan ilman pelottamasta sita?
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
kannattaa juoksuttaa pyöröaidassa ja opettaa se seuraamaan sinua sitten näyttää"oho täs onki riimunnaru latampa sen sulle kiinni(ensin anna tottua naruun)"
sitten pitele narusta kiinni ja lähde liikkumaan.
toimi meillä=)
kiitos !!oli apua! :)
HAHA :D ketä opettaa hevosen riimuun vasta 3 vuotiaana? herranjestas kun niille voi laittaa sen ihan huoletta vaikka ekana elinpäivänään ja alkaa taluttelemaan vaikka päivän ikäsenä nii ei luulis olevan tommosessa pikku asiassa mitään ongelmaa....:D eihän siinä auta ku iskee riimu päähä ja pitää 24/7 ni luulis tottuvan... ei tsiisus!
no jos ostin hevosen ilman etta sita oli opetettu riimuun??ja nykyaan se on jo ihan kiltti ja kavelee hyvin !! vittu kyl joTAIN TAJUUN ET KIITOS JA KIITOS dianaponi4456 oli apua!
ja varmasti kylla tiedan etta riimun voi laittaa jo kun se syntyy et kiitoksia kun luulet olevasi joku heleevtin expertti!