Verenpaine lääkkeet ja hiuskato?

kohta piuha pamahtaa

Silmiini osui Viva lehti jota en aiemmin ollut huomannut. Selasin sitä ja siinä oli palsta jossa 66 v nainen kysyi aiheuttaako Losartix ja joku migreenilääke en muista nimeä nyt siis hiustenlähtöä?
Sitä sitten oli kysytty Hannulalta jos oikein nimen muistan, hän oli sanonut ettei Losartix aiheuta hiustenlähtöä, toisessa lääkkeessä se oli hyvin harvinainen sivuvaikutus. No entäs mulla olen käyttänyt coxaaria 50 mg. ja toista verenpainelääkettä lisänä, coxaar on ollut käytössä niin kauan kuin se on ollut markkinoilla ja minullekkin sitä rinnakkaisvalmistetta väkisin työnnettiin apteekissa eli losartixia, ja kun minäkin ole sitä mieltä että tämä lääke aiheuttaa siis tämä cozaar hiustenlähtöä, olenhan siitä ilmiselvä esimerkki, lääkkeessä kun ei lue, niin silloin se ei aiheuta sivuvaikutuksena hiustenlähtöä.
Kyllä tämä hatuttaa, nyt ollaan jo siinä tilassa, että ilman hattua tai huivia en voi kulkea missään ensi kesänä jos ihme ei tapahdu. Veriarvot ym. on tutkittu.
Olen tämän naisen kanssa ihan samaa mieltä, tukka lähtee ja se on lääkkeen syy. Minulta se alkoi irtoamaan nyt jälkikäteen ajateltuna saman vuoden aikaan kun sen sain ja eipä sitä lääkärit kun päätään pyörittää. Sain sitten lääkkeen Diovan, tilalle ja hitsi mikä kamala pulssin nousu, se oli melkein 100 jo herätessä ja päivällä 110, mikähän tuonkin teki, lääkäri antoi hypolocin 5mg lisäksi, ei auttanut, palasin cozaarin ja pulssi laski takaisin. En tiedä enää mitä teen ja naisena 63 v kohta ei ole hiuksia.. kyllä hatuttaa tämä asia, pakko oli kirjoittaa että liekö kellään muulla tälläistä riesaa???

2

738

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei haittoja

      Oletko kuullut, että hiukset ohenevat ja vähenevätkin ihan iänkin mukana...

      Tuosta Cozaarista, itse käytin kait kymmenkunta vuotta eikä hiusmuutoksia tullut. Vaihdettiin toiseen (Micardis) ihan muista syistä. Siis oletan, että tarkoitat verenpainelääkettä nimeltä Cozaar, vaikka kirjoitatkin coxaar.

      Eli ei siis moista riesaa ole ainakaan minulla ollut Cozaarin käytön aikoina.

      • piuhan vastaus

        Juu, kyllä samaa tarkoitin tuli vain muistivirhe, niin, en tiedä minulla kyllä tämä huomio tuli. Tiedän toki että tukka harvenee vanhetessa, mutta ei tällä lailla.
        Näytin kuvaa jossa olin 25 vuotiaanan ja mikä nuttura oli päässä.
        Nyt ei saisi mitään aikaiseksi. Syön mielestäni hyvin, lenkkeilen, käyn kuntosalilla, ajan pyörällä kesällä tunnista kahteen sanotaan ainakin 4krt. vko.
        En tiedä, miksi tämä on sitten näin? Pitäsköhän pyytää vielä uutta lääkettä tilalle, en oikein usko kaikkeen, sillä itse olin työssä sairaalassa yli 30 v. Joten jotain kokemusta löytyy, mutta lääkäreille on vaikeaa vakuutaa mitään omia neuvoja.
        Ainakin sen koen, suvussa ei ole tukka lähtenyt ei naisilta eikä miehiltäkään.
        Veljenkin tukka oli mahtavan paksu, valitettavasti sain vain sydärin, sen meidän suvun merkkitaudin ja poistui täältä. Siksi en ole uskaltanut lopettaa noita lääkkeitä kun jokainen kuolee samaan, eli sydänkohtaukseen elintavoista huolimatta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet

      Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.
      Sinkut
      74
      8367
    2. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      66
      2825
    3. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      18
      2028
    4. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      157
      2001
    5. Kemijärven festarit 2025

      Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️
      Kemijärvi
      20
      1949
    6. Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!

      Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      138
      1861
    7. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      30
      1720
    8. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      43
      1495
    9. Tekikö mieli laittaa viesti?

      Miten on? 😌
      Ikävä
      102
      1487
    10. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1246
    Aihe