Perkolaattorikeittimestä kokemuksia?

Millaista kahvia tulee perkolaattorikeittimellä, käykö siihen tavallinen suodatinkahvi vai pitääkö olla jotain erikoiskahvia?
31861
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

perkolaattorikahvi muistuttaa pannukahvia. Valmistukseen sopii parhaiten pannujauhatus. Olen tehnyt perkolaattorilla kahvia myös suodatinkarkeasta, mutta se kannattaa kaataa toiseen kannuun tai termariin sihdin läpi. Perkon purukoppa päästä suodatinjauhatuksen jonkin verran läpi.

tuore video eräästä kokeilustani:

http://www.youtube.com/watch?v=8-tO1CCgyws

Äänestä

Vielä kysyisin että täytyykö siinä perkolaattorissa keittää aina täysi kannullinen vai voiko keittää pienempiäkin määriä? Olen ymmärtänyt että on ainakin joitakin perkolaattorimalleja joissa ei ole mahdollisuutta keittää muuten kuin täysi kannullinen.

Äänestä

melko vaikeaa sillä on vajaasta pannusta saada "hallittua" hyvää tavaraa. Jos puolikasta koittaa, niin täytyy punnita "hyvän kokonaisen sihdillisen" paino, ja jakaa sitten puoliksi. Vettä vastaavasti puolet.
Olenkin käyttänyt perkolaattoria lähinnä solloin kun kahvia on tarvittu enemmän.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tuula-neiti kirjoitti:

Millaista kahvia tulee perkolaattorikeittimellä, käykö siihen tavallinen suodatinkahvi vai pitääkö olla jotain erikoiskahvia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu