hevosen kulut omalla tallilla

Eli mitä maksaisi hevosen pito vuodessa jos on:

-oma talli
-laitumet

Ja mikä kuivikkeista olis halvinta??
Ja mitä kaura maksaa vuodes jos päiväs antaa kourallisen?
Ja entä kivennäinen kun antaa puol desilitraa ??

Hankin vuoniksen joten jos teillä olis sille ruokinta esimerkkiä ja siis illalla kauratja kivennäinen ja aamulla ulos vapaalle heinälle ja suolakivikin olis:)
131648
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Jos olet kotiisi heppaa hommaamassa, niin elä laske kuluja vain yhelle hevoselle, sinun pitää ostaa/vuokrata ainakin kaksi koska hevonen on laumaeläin.

Äänestä

Kyllä poni yksin pärjää:)Jos siis on tosi paljon ihmisseuraa???

Äänestä
  • Joo olis tosi paljon ja kesällä olis kaverini poni aina välillä kamuna:)Niin ja naapuris hevosia (veljelläni)Joten näkis kyllä kun ratsastellaan yhdessä::)))

    Äänestä

kaura maksaa noin 10-20e/40kg, joltain maajussilta voi saada viel halvemmalla, kevyellä käytöllä voi hyväkuntoinen ja terve poni varmaan pärjätä ihan muutamalla desillä päivässä, kaura painaa lajikkeesta riippuen noin 0,5kg/litra. kivennäissäkki maksaa joku 20-30e, ja sillä pärjää pitkään. alkuperäisrodulle suosittelen esim mineral plus tai black horsen kivennäinen, racing mineral aiheuttaa monille herkille yksilöille ihottumaa ja riviä. Heinät on kevyen käytön hevosen kallein rehu, heinä maksaa eteläsuomessa noin 30-35centtiä/kg, ja vapaalla heinällä menee varmaan vuoniksella liki 10kg/pv
sitten maksaa madotukset noin20e/krt tai kakkanäytteet ehkä enemmän?
rokotukset 60-100e/vuosi
kengitykset alkaen 50e/kerta tai vuolut alkaen 20e/kerta
mahdolliset eläinlääkärikulut jne yllätyskuluja...
varusteita...

meillä menee 2 hevosen tallilla rehuihin joku 100e/kk mutta ei ihan verrattavissa normiin, kun itse oon kengittäjä, eli ne kulut on minimissä.. vuodessa menee joku 2000e yllätykset ja 'pakko saada' varusteet

Äänestä

ja suolakivi maksaa joku 5e, kuivikkeista edullisin on turve, sitä menee suhteessa paljon vähemmän kuin purua, ja maatuu myös paremmin -> saa paremmin myytyä/annettua pois

Äänestä

Voi jumalauta jätä se poni ostamatta jos et voi tarjota sille laumaa. Harva hevonen on niin erakko että viihtyy yksin ja on tyytyväinen siihen että näkkee hevosia sillontällön. Kyllähän se elossa pysyy vaikka yksikseen olis, mutta hevonen ei ole mikään lelu, silläkin on tarpeita. Vaikka kuinka olis ihmisseuraa niin ei se korvaa hevosta.

Äänestä

Kiitos oisko apua:)

Cabalerra!En ota kantaaa

Äänestä
  • meilläpäin kengiin laitto noin.50-100e eli jos teillä menee REHUIN100e niin meillä sit 200 ja ne ell-kulut:)

    Kaverillani o vain yksi poni ja oli myös toisella kaverillani ja ratsastuksen ope sanoi että poni pärjää yksin....

    Äänestä

Omaan hevoseen kuluu valtavasti rahaa, vaikka se olisi täysi- tai puolihoitotallilla. Kengityksiä tuntuu olevan koko ajan, samoin muita maksuja. Suosittelen vähentämään vastuuta ihan oikealla tallipaikalla. Siellä sinua voidaan auttaa, jos tulee jotakin ongelmia tai kysymyksiä. Tällöin myös hevosen terveys on vakaammalla huolenpidolla, kun joku alan ammattilainen pitää hevosta silmällä. Olen itse hevosenomistaja, ja 100 % tyytyväinen siihen, etten laittanut ponia omaan pihaan. Kaikki tuntuu turvallisemmalta ja helpommalta. Etenkin jos olet kouluikäinen, aikaa menee liikaa oman ponin pitämiseen pihalla. Koulunkäynti alkaa olemaan niin vaikeeta, jos menet yläasteesta eteenpäin lukioon tai ammattikouluun. Kokeet vaikeutuvat, ja niitä tulee usein.

Hevonen on laumaeläin, joten sinun olisi ostettava myös toinen hevonen, sille seuraksi. Tällöin sinulla olisi kaksinkäsin hommaa, kun joutuisit joka päivä perushoitamisen lisäksi liikuttamaan (riippuen kuinka monta kertaa viikossa hevonen tarvitsee vapaata, ja kuinka monta liikutuspäivää). Heiniin ja lisäravinteisiin, turpeisiin, tallitarvikkeisiin, kustannuksiin (kengitys, madotus, raspaus jne), tarpeen vaatiessa uusiin varusteisiin tai niiden korjaamiseen, aitamateriaaliin ja moneen muuhun kuluu valtavasti rahaa, ja vielä kun tilaa on tehtävä kahdelle hevoselle!

Tarvitsisit laiduntilaa (jossa on hyvää ruohoa), ja se pitäisi myös tarkistuttaa vaarallisten kasvien takia. Kenttään ja valoihin, tarhoihin, tarha- ja laidunmateriaaleihin, heinävarastoihin, talliin, satulahuoneeseen, vesipisteeseen (hevosten pesua, ja vedensaantia ajatellen) yms >> oletko varmasti valmis? Mieti tarkkaan, sillä suuresta vastuusta ei hevillä peräännytä todellisuudessa.

Äänestä

Mä saan ehkä oman ponin kahen vuoen päästä jos on sillon tarpeeks rahaa:) Mut jos sulla ei oo viel omaa tallia siin nii kannattaa miettiä että tallin rakentamiseen tarvitaan rahaa jos sulla ei oo viel omaa tallia. Ja muista oot tooosi monta vuotta hoitamassa aamuin, päivin ja illoin sun ponias ja melkein/joka päivä sun pitäs liikuttaa poniis. Ja jos vuonis on sun ensi heppa en ehkä suosittelis sitä jos aijot hankii sen 2 000e-3 000e niin sun mitäs melkee olla sen vuoniksen painonen et saat sen kuriin suosittelisin ennemmin eestinhevosta:).

Äänestä

vuonikset lihovat helposti. älä siis anna liikaa ruokaa. Puru ja turve ovat hyviä kuivikkeita. ja olki myös. Olkea sää puinnin "ylijäämänä" joten se on mahdollisesti halpaa.

Äänestä

olkipelletti on suht halpa ja todella hyvä.. Muista vain kostea sitä etikkavedellä niin se menee paloiksi noepammi sekä poni ei syö niitä :)

Äänestä

Ecopellettiä ei sitten kannata ostaa, saat heppaherpeksen kaupanpäälle

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vuonis2 kirjoitti:

Eli mitä maksaisi hevosen pito vuodessa jos on:

-oma talli
-laitumet

Ja mikä kuivikkeista olis halvinta??
Ja mitä kaura maksaa vuodes jos päiväs antaa kourallisen?
Ja entä kivennäinen kun antaa puol desilitraa ??

Hankin vuoniksen joten jos teillä olis sille ruokinta esimerkkiä ja siis illalla kauratja kivennäinen ja aamulla ulos vapaalle heinälle ja suolakivikin olis:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu