Visst lönar det sig att vara svenskspråkig.

Tänk nu bara på LILIUS,WAHLROOS,Taxell osv.
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Fennona bara gnäller i stället för att göra något.Min dotter var inte så där jättebra i finska(vår bostadsort är väldigt svenskspråkig)Inom rimliga avstånd fanns ingen utbildning på svenska.Dottern sökte sig till finskspråkiga kurser och liknande.Efter det gick hon sin utbildning på finska.Nu har hon ett jobb som hon älskar .

Äänestä
  • Tottakai ruotsinkielisen kannattaa hankkia maan pääkielen taito, onnittelut tyttärelle. Mutta mitä tällä oli tarkoitus kertoa meille suomenkielisille?

    Ehdotatko sinä, että jokaisen suomenkielisen perheen pitäisi lähettää lapsensa Ahvenanmaalle tai Tammisaareen tai jopa ruotsiin, jotta he voisivat omaksua kaksikielisyyden, jotta he kelpaisivat oman maansa kouluihin ja virkoihin, sen maan, jossa heidän kielellisetkin esivanhempansa ovat asuneet tuhansia vuosia?

    Äänestä

Ja SIINÄHÄN se ongelma onkin. Koko keinotekoinen kaksikielisyys on räätälöity hyödyttämään vain suruja. Sellainen ei sovi mitenkään nykyaikaiseen demokratiaan ja tasavaltaan.

Ei ole mitenkään eettisesti perusteltua, että hyötyy pelkästään kuulumalla johonkin kansanosaan.

MOT.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


fatilappen kirjoitti:

Tänk nu bara på LILIUS,WAHLROOS,Taxell osv.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu