Reaktiivinen niveltulehdus

Tyttö

Hei,

Isovarpaani turposi viikko sitten, nivel on todellä kipeä aamuisin ja iltaisin. Ei kärsi kunnolla astua. Samanlaisesta vaivasta olen kärsinyt syksyllä ajoittain, mutta en läheskään näin pahasti. Enkä käynyt silloin lääkärissä.

Kädessä on myös rystysten välissä, turvonnut, kipeä ja punoittava kohta. Kättä ei kärsi kunnolla viedä nyrkkiin.

Olen käynyt nyt lääkärissä ja verikokeet otettu (crp ja reuma). Crp on normaali ja reumatekijää ei ole. Seuraavaksi menen röntgentutkimuksiin.

Kevyt liikunta tuntuu auttavan varpaaseen ja käteen.

Voiko olla reaktiivinen niveltulehdus vaikka tulehdusarvot ovat normaalit? Viimeisen vuoden sisällä minulla on ollut myös erilaisia vatsavaivoja, jotka ovat kestäneet yleensä viikon. Ulkomailla kävin kaksi kuukautta sitten, mutta siellä minulla ei ollut vatsatautia ja käden kipu ilmeni siellä ekana päivänä. Varvashan oli oireillut jo aiemminkin.

7

5675

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jokueräs

      Voi hyvin olla reaktiivinen niveltulehdus. Välttämättä niveltulehdukset eivät lainkaan nosta tulehdusarvoja (kun jätetää pois laskuista bakteerien aiheuttamat tulehdukset - ne ovat muutenkin erilaisia).

      • Tyttö

        Tänään saan tulokset röntgen kuvista. Jos niissä ei näy mitään, mitä tutkimuksia minun tulisi vaatia? Aina ei voi luottaa, että lääkäri ottaa huomioon kaiken.


      • Jokueräs
        Tyttö kirjoitti:

        Tänään saan tulokset röntgen kuvista. Jos niissä ei näy mitään, mitä tutkimuksia minun tulisi vaatia? Aina ei voi luottaa, että lääkäri ottaa huomioon kaiken.

        Jos reumatekijät ja verenkuva on katsottu, eikä sieltä löytynyt mitään langettavaa ja röntgenkuvatkin ovat normaalit, niin hoitolinja on suositusten mukaan oireenmukainen hoito ja seuranta. Jos oireilu jatkuu 3 kk:n kuluttua pitäisi lähettää reumalääkärin arvioon. Tutkimuksesta riippuen 75-90 % reaktiivisista artriiteista paranee kolmessa kuukaudessa.

        Valitettavasti reumasairauksista helposti diagnosoitavia ovat vain ärhäkät ja tyypilliset tautimuodot. Lievemmät muodot vaativat usein pitkääkin seurantaa ennen kuin diagnoosi pystytään asettamaan. Sinällään on melko vähän yleispäteviä tutkimuksia, joita "kannataisi vaatia". Oireiden mukaan lähdetään tutkimaan. Mistään koko kehon skannauksesta ei ole hyötyä.

        Nivelkipujen taustalta saattaa löytyä liuta muitakin syitä kuin reumasairaudet. Minulta aikanaan tarkastettiin kilpirauhasen ja lisäkilpirauhasten toiminta, verensokeri ja jotain suolatasapainosta. Ne reumalääkäri tutkitutti varmuuden vuoksi. Tosiaan taustalla oli erittäin epätyypillinen niveltulehdussairaus, josta pystyttiin sanomaan 3 vuoden oireilun jälkeen, että on todennäköisemmin jotain reumaattista kuin ei ole.


    • 16ja9

      Mulla ei ole reumatekijää eikä röntgenissä näkynyt myöskään mitään. Vasta kun kerroin että mulla on vakuutukset ja haluaisin magneetti kuviin - ja sain sen lähetteen, löytyi nivelistä niin selkeät muutokset että nivelreuma diagnoosi tuli heti...

    • Tyttö

      Minun röntgenkuvista ei löytynyt mitään muutoksia. Reumalääkärille sain lähetteen. Varvas ei ole nyt niin kipeä astuessa, mutta turvotusta on nivelen kohdalla ja kipupisteet löytyvät kyllä. Kädestä rystynen taas pahempana :( Kättä ei tosin kuvattukaan. Tuntuu, että kipu vaihtuu aina varpaasta käteen ja toisinpäin. Molemmat harvoin yhtä kipeitä samaan aikaan. Turvotus ei häviä kummastakaan.

      Kerroin lääkärille omista epäilyistäni reaktiivisen niveltulehduksen suhteen ja lääkäri sanoi, että siinä pitäisi olla koko vatsavaivoja myös.

      Reumalääkäri kahden viikon päästä, joten sinne asti on käytettävä omia hoitomuotoja.

    • Tyttö

      Nyt olen käynyt reumalääkärillä. Sain kortisonia molempiin, rystysen ja varpaan niveliin. Lääkäri epäili seronegatiivista nivelreumaa. Mulla ei näy verikokeissa mitään, eikä röntgenissä.

      Varpaan nivel ollut turvoksissa syksystä lähtien, miten nopeasti nivelreuma tekee tuhoa nivelissä? Mulla ei näkyny vielä mitään. Onko tämä seronegatiivinen nivelreuma jotenkin helpompi muoto?

      Hoidetaanko reaktiivista niveltulehdusta myös kortisonipistoksin? Käden rystyseen mulla kortisoni auttoi heti seuraavana päivänä. Varvas ei ole kipeä, mutta edelleen turvoksissa. Tosin pistoksesta aikaa vain pari päivää.

    • ReaktiivinenArtriitt

      Mulla todettu reaktiivinen artriitti syksyllä -11 (reumalääkärillä). Tulehdusarvot aina ok. Tulehduksia ollut polvessa, iso varpaassa, peukalossa, ranteessa ja leukanivelessä. Ultrassa näkyi 'tulehdus', röntgenissä vain kerran näkynyt (kun ollut paljon nestettä). Viikon päästä uusi aika reumalääkärille. Aluksi tulehdukset alkoivat vatsataudin jälkeen(salmonella) sekä ihotulehduksen jälkeen.Nyt tulevat jo 'ihan muuten vaan'.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      41
      1927
    2. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      710
      1322
    3. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      102
      1076
    4. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      102
      918
    5. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      88
      914
    6. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      66
      771
    7. Taidan olla pelkuri

      Kun en uskalla edes kysyä sulta 😳
      Ikävä
      33
      662
    8. Kuka om uusi kylän mies?

      Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku
      Suomussalmi
      13
      538
    9. Olinko yhden viestin arvoinen?

      Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.
      Ikävä
      71
      537
    10. oot mun silmissä

      Vain äärettömän nolo. Anna olla jo 😂
      Ikävä
      78
      511
    Aihe