Eli mulla siis menee ajokortti huomenna vanhaksi, olen kyllä suorittanut jo 2 vaiheen mutta en vielä kerennyt viedä lappuja poliisiasemalle että saisin uuden kortin...
Ajattelin maanantaina mennä laput viemään, mutta miten minun käy kun ajookortti onkin mennyt jo sunnuntaina vanhaksi?!! APUA
Ajattelin maanantaina mennä laput viemään, mutta miten minun käy kun ajookortti onkin mennyt jo sunnuntaina vanhaksi?!! APUA
Vastaukset 10
Vanhimmat
Tästä tulee sinulle 65€ sakkomaksu, ei muita seuraamuksia
Olet tyypillinen nykynuori, asiat hoidetaan viimetipassa, on ollut muita tärkeempiä kiireitä.
Vitsi, vitsi, elä nyt suutu, ei ole käynyt kuinkaan. Vie tokari poliisiasemalle heti maanantaina, niin sinulle lähtee valmistumaan varsinainen kortti heti sen jälkeen. Mutta muista, että huomisen jälkeen saat ajaa vasta, kun olet tokarin toimittanut. Sen jälkeen saat ajaa nykyisellä kortillasi 3 kk, sen vanhentumisesta. Sinä aikana haet varsinaisen kortin poliisilta.
Nyt puhuin paskaa, kun en huomannut, että korttisi menee vanhaksi ennen tokarin toimittamista. Sinulle annetaan väliaikainen kortti maanantaina, jolla saat ajaa varsinaisen kortin valmistumiseen saakka.
mats...., selitä tarkemmin tuo 3kk.
Siis jos vie todistuksen kortin voimassaoloaikana, niin voi ajaa vo. päättymisen jälkeen vielä 3 kk tuolla 1-vaiheen kortilla ilman väliaikaista paperista "ajolupaa". Näinkö tarkoitit?
Missä kaupungissa on näin? No, ei tarvitse kertoa ellet halua…
Ei nämä asiat ole kaupunkikohtaisia, vaan joka paikassa tulee pelata lainsäädännön mukaan, johon perustuslakikin velvoittaa. TLL 72 § 5 mom. todetaan "esitetään säädetyt selvitykset ennen ajo-oikeuden päättymistä, ajo-oikeus jatkuu Suomessa, jollei estettä siihen ole, 64 §:n 2 momentista poiketen siihen saakka, kun uutta ajo-oikeutta vastaava ajokortti luovutetaan, kuitenkin enintään asetuksella säädettävän ajan edellisen ajo-oikeuden voimassaolon päättymisestä".
Asetuksessa, johon laki viitta todetaan näin: "Ajo-oikeuden voimassaoloa jatkettaessa ajokortti voidaan hyväksyä osoittamaan ajo-oikeutta kuitenkin tieliikennelain 72 §:n 5 momentissa säädetyin edellytyksin enintään kolmen kuukauden ajan ajokorttiin merkityn voimassaoloajan päättymisestä".
Mikä tässä on epäselvää?
Nyt selkis, kiitos.
Sakkoja no voi perkele! EI tuu tää autokoulu halvaks......
Ei tule mitään sakkoja, jos toimit, niin kuin kirjoitin.
Sakkoa tulee 970,28€
Joudut eristysselliin 3kk:ksi, pää ajetaan kaljuksi ja otsaan tatuoidaan. VÄTYS