Onko kukaan tälle linjalle mihinkään kouluun hakenut? Mua kiinnostas, millaiset pääsykokeet siellä suunnilleen on. Matematiikka pitäis mennä, kun pitkän lukiossa luin ja kirjoitin. Mutta entäs fysiikka/kemia? Riittääkö niissä perusasiat vai tarviiko kaikkien lukion kurssien tietoja? Itse kun en lukiossa tajunnut näistä lukea kuin pakolliset kurssit, ne tosin ihan hyvällä menestyksellä.
Ympäristöteknologian insinööri
Dev-vv
88876
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
kertokaa prkl
Enpä tiedä,muuta kuin että on ehdottomasti tulevaisuuden ala ja duunia löytyy!
Jos ympäristöteknologian amk-inssiksi meinasit niin pääsykoe on sama kuin muillakin amk tekniikan aloilla, eli koe mittaa lähinnä matematiikan, kemian ja fysiikan perustaitoja. Lisäksi siinä oli joku luetunymmärtämisen osio.
Käsittääkseni ympäristöteknologiaa opetetaan myös teknillisissä yliopistoissa(Korjatkaa jos olen väärässä). Siellä käytetään sitä diplomi-inssien pääsykoetta, jonka vaikeustasosta ja sisällöstä en osaa mitään sanoa.
Tuossa linkki amk-koearkistoon:
http://www.metropolia.fi/haku/nain-haet/tekniikan-vanhoja-valintakoetehtavia/
AMK-pääsykokeet ovat sovitettu siten, että niillä karsitaan sekä ammattiopistojen, että lukion pohjalta tulevia. Teknilliset yliopistot painottavat lukion pitkiä oppimääriä.
Täten teknillisten yliopistojen pääsykokeet vaativat laajempaa teoreettista pohjatietoa.
Eli ei ole haastattelua?
moikka,
opiskelen lamkissa ymp. tekniikkaa viimeistä vuotta. haastattelua ei ole. suosittelen opiskelua suoraan di:ksi jos kiinnostaa ja kykenee lainkaan! fy/ke/ma alkotetaan kyllä sillee melko helpolta tasolta, mut eteneminen on nopeeta. pysyt kyl mukana, mut tarvittaessa on opiskeltava ite. pääsykokeissa riittää perustaidot, ei todellakaan mikään hankala koe!
en nyt tiedä oliko täs jotain muitaki kysymyksiä, mut kysy ihmeessä jos on jotain mielessä.
Onko helppoa päästä Mikkelin Amk:hon lukemaan ympäristöteknologiaa? Kiinnostaisi kauheasti, mutta kemia tuottaa ongelmia. Toki luen pääsykokeisiin!
Milloin alkaa seuraava koulutus ei ainakaa syksyllä 2014 näyttäs alkavan :O