Minut ohitti autoilija suurella nopeudella nopeusvalvontakameran ja sulkuviivan kohdalla. Kuvaako mahdollinen valvontakamera molemmat autot (myös vasemmalla kaistalla ajavan) vai tuliko kuva vain minusta ja nopeudeksi ohittajan nopeus?
Nopeusvalvontakamerat
matkailija
914475
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kameraan jäi sinun kuvasi ja ohittajan nopeus, todennäköisesti ohittajan kuvaa ei edes tallentunut.
Toivottavasti sait rekisterinumeron ylös.
Tuo on tuon kamerasysteemin heikko kohta, mutta onneksi tuollaista ei satu usein.
.. vai ei. Jos oli niin, kameran "toimintasäde" kattaa koko tien, joten molemmat näytte kuvassa. Mutta kun kameroita on vain yksi/ tieosuus niin tod.näk. että kamera oli juuri siinä tolpassa, jonka kohdalla rike tapahtui, on suht pieni.
Kamerassa ei ole tutkaa vaan nopeus mitataan tien pinnan alle laitetulla anturilla, joka on sillä kaistalla jota valvotaan kameralla. Kun nopeutesi oli laillinen, niin kuvaa ei ole tullut.
Ainakin osassa kameratolpissa nopeuden mittaamiseen käytetään tutkaa. Ainakin piippari sanoo niin ;)
Paljonkohan pitää olla ylinopeutta, että kamera ottaa kuvan? Aivan pienistä ylityksistähän ei kai kuvaa oteta, tai ainakaan ei tule seuraamuksia? Onko kellään kokemusta?
Se on harmillista, että nopeusvalvontakameroilla varustetuilla tieosuuksilla joutuu vaihtamaan kaistaa aina kameran kohdalla. Tämä saattaa aiheuttaa ylimääräisiä vaaratilanteita, esimerkiksi liukkaalla kelillä kun havaitsee kameran liian myöhään ja joutuu äkkiä vaihtamaan kaistaa ettei käry käy. Joku väitti että kuvassa näkyy molemmat kaistat, ei pidä paikkaansa. Ois varmaan jo postiluukusta tupsahtanut nippu sakkoja jos näin olisi. Jos ohittaa sulkuviivan kohdalla, on hyvä olla kova vauhti että pääsee palaamaan nopeammin takaisin omalle kaistalleen. Yleensä kamerat ovat suoralla tiellä ja sulkuviiva on vain sen takia, ettei kameraa "kierrettäisi". Hauskoja ajoreissuja kaikille, ajakaa omia autojanne. Siinä on ihan tarpeeksi urakkaa varsinkin pitkillä matkoilla. Jos rupeaa muiden ajamiseen puuttumaan, niin ei puuttumisen kohteet ihan heti pääse loppumaan.
Poliisi tulkitsee nopeusvalvontakameran kohdalla ilman syytä vasemmalla kaitalla ajamisen törkeäksi piittamattomuudeksi ja matkanteko pysähtyy yleensä siihen, jotta ajelkaahan vain, ......mielummin rajoitusten mukaisesti
Uusien kameratolppien kohdalla mittauspiste on helposti havaittavissa: ajoradalla on kameran etupuolella kaksi asfalttiin jyrsittyä uraa joihin mittauksessa käytetyt johdinsilmukat on asennettu. Silmukat sijaitsevat vain sillä kaistalla, jota valvotaan.
Mielenkiintoinen tilanne syntyy silloin, jos sinut ohitetaan ajaessasi kamerasta poispäin! Silloin ohittajan perä tallentuu kameraan mutta ajajaa ei voida tietenkään tunnistaa. Suunnitteilla oleva laki siitä korjaa tilanteen sikäli että sakko voitaisiin kirjoittaa ajoneuvon haltijalle vai oliko se omistajalle.
On ihan omakohtaista "kokemusta" kuskin selvittelystä.. Kaverilta petti pokka kuuden tunnin kohdalla.. Itse kyl jäin ilman sakkoa ku totesin että ette te pysty pitämään ku neljä päivää sisällä..