Ahvenanmaalaisille oikeus kaksikielisyyden rikkauteen!!!
http://kaleva.puheenvuoro.uusisuomi.fi/101812-ahvenanmaalaisille-oikeus-kaksikielisyyden-rikkauteen
:-))
Niin RKP:läiset, mitäs nyt sanotte? Vetoatte taas lakiin; että Ahvenanmaa on yksikielinen, koska laki sanoo niin ja lakeja ei saa muuttaa, koska ne niin mainosti sopivat RKP:lle, vaikka lait olisivat kuin vääriä ja järjettömiä. RKP:läiset ovat kyllä todellista maamme pohjamutaa.
Hyvää sarkasmia kaksikielisyydestä! Lukekaa!
12
182
Vastaukset
- Hyvä juttu!
On hienoa, että yhä enemmän ilmestyy järkeviä kielipolitiikkamme arvostelijoita julkisuuteen.
- lkjhgfhj
Tämä juttu on lainattu tänne jo eilen, vai oliko jo aiemmin.
- skevola
Kannattaa lainata ja jakaa laajemminkin, jopa toistaa. On niin loistavasti sarkasmin keinoin paljastettu "keisarin uudet vaatteet", että tuskin voi opetusministeri tai kansallisen kielistrategia työryhmän jäsen punehtumatta lukea. Jos voi on vikaa jossakin.
- epäilen niin!
Ettei vaan tämän jutun kirjoittaja ole tämä 16-vuotiaan aivopestyn Sofia Kalevan isä?
http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194704136448/artikkeli/puheenaihe ruotsia lisaa heti ekalta luokalta .html- trbi
Ei oo helppoa pakkoruotsipersuilla kun eivät osaa päättää haluavatko kaksikielisyyttä ahvenanmaalle vai yksikielisyyttä mannermaalle!
- Päinvastoin!
trbi kirjoitti:
Ei oo helppoa pakkoruotsipersuilla kun eivät osaa päättää haluavatko kaksikielisyyttä ahvenanmaalle vai yksikielisyyttä mannermaalle!
RKP ja surupoliitikot kannattavat Ahneidenmaan kielipolitiikkaa ja samaan aikaan myös vaativat kaksikielisyyttä mantereella. Todella kaksinaamaista touhua!
Me fennot vaadimme EDES samanlaista kielipolitiikkaa. - pakkoruotsinet
trbi kirjoitti:
Ei oo helppoa pakkoruotsipersuilla kun eivät osaa päättää haluavatko kaksikielisyyttä ahvenanmaalle vai yksikielisyyttä mannermaalle!
Tehdään Suomesta yksikielinen ja annetaan Ahvenanmaa Ruotsille tai tehdään siitä kaksikielinen, jolloin suomi on virallinen kieli koko Suomessa.
Vaikeus on RKP:läisillä, kun heille kaksikielisyys on rikkaus, mutta sitten ei olekaan, jos kieli on suomi. Siis rasisteja.
- ähäkutti
Helppoa, suomen kieli on maailman parasta, joten kyllä sitä voidaan suosia niin mantereella kuin Ahvenanmaallakin. Suomi ylös ja ruotsi alas. Ruotsinkieli on lisäksi saatanallista perua, se lukee jo raamatussakin!
- Höpöpersut..
Miksi kenenkään pitää mitään vaatia mitään, koska lainsäädäntömme takaa hienosti kielelliset oikeudet sekä Suomessa että Ahvenanmaalla. Aloituksen höpötys on taas "kirjoita sarkasmisi joulupukille" lastenleikkiä. Ne joita lainsäädäntömme haittaa, ovatkin sitten asia erikseen. Talan johdolla jo itkua kymmenen vuotta ja turpiin tullut jokavuosi.
- savd livs rt jusl pö
Sinä svekko nössö tuskin haluat kenenkään ryhtyvän sanoista tekoihin.
- ruuvit löysällä..
Jos mietit opiskelamaan lähtöä, kannatan siirtymistä sanoista tekoihin. Ymmärrys asioista kasvaisi varmasti ja olisihan se mukava päättää itse omista asioistaan ja elättää itsensä!
- lirsmo
Sinä tuskin olet muuta opiskellut kuin kalanperkkausta ja nuuskan niiskuttelua. Sen verran TYHMÄ olet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 881531
Toivotko koskaan mies...
Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.1141410Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras671263- 301131
Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta
Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne118982Olisin valmis salaisiin tapaamisiin
Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet46918- 19882
Olisit voinut olla...
....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n65797- 46733
YT skoda Transtech
Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..76721