Mitä tehdä korvaako kotivaakuutus? missä vaiheessa mennä lääkäriin heti vai muuton jälkeen?
nyt on kolme käytössä ollutta vaatetta homehtunut kaikki puhtaita vasta ostettuja ja käytössä siis hetken olleita. Asumme omistusasunnossa itä-Helsingissä ja kukaan ei uskonut hometta olevan vaikka musta home näkyy aivan selvästi kylppärin ikkunassa ja muualla! Vihdoin kun tulivat mittaamaan home uskottiin ja hometta näkyikin olevan sekä katossa, seinissä että lattiassa mutta vieläkään ei ole mitään tapahtunut. Remontti on kyllä "luvattu" ja lupasivat myös peittää muovilla irtaimiston ja kiinnittää remontin jälkeen kaikki samat sitten takaisin, ilmeisesti eivät tiedä homeesta ja homeitiöiden leviämisestä yhtään mitään, naapurikin ihmetteli muuttoaikeita.. Mitään väliaikaismajoitusta meille ei ole kukaan ehdottanut ja myös vastike täytyy homeloukusta kuulemma maksaa, kuulemma sittenkin vaikka olisi saanut hätämajoituksen.
Muutto edessä loppukuusta, ilmeisesti ei auta kuin odottelu ja kärsiminen?
Vaatteita suunnittelin vieväni sukulaisen tyhjään asuntoon, mutta sielläkin on ilmeisesti hometta ainakin haisee. Oireita tässä on ollut niin paljon erilaisia että tuskin muistan edes kaikkea listata: hengenahdistus, ihottumat, silmien kuivuminen ja näön heikkeneminen, korvatulehdukset, jatkuva väsymys, elohiiri, suonenveto, kurkkukipu, nivelsäryt, nenäverenvuoto, jatkuva nuha, ripsien irtoilu, mustelmat jotka eivät meinaa lähteä pois, hiukset muuttuivat kuiviksi ja huonokuntoisiksi, kuukautishäiriöt (myöhässä, ehkä ei enää tule ollenkaan)
Katoaako nämä oireet sitten pois muutettua, kauan toipuminen vie?
Kun vaatteetkin homehtuu
5
222
Vastaukset
- ===)
Kyllä kotivakuutus korvaa kaiken, älä murehdi.
- Voimia-voimia sulle
Vakuutusyhtiöt eivät korvaa homevahinkoja,
Vakuutusyhtiö tarvitsevat "todisteen", siis lääkärinlausunnot että home on ollut syy.
Lääkärit eivät sellaisia lausuntoja anna, jotta vakuutusyhtiöt eivät joutuisi homevahinkoja korvaamaan. Siksi myös terveysoireet ja sairaudet jätetään hoitamatta.
Jos menet lääkäriin, ja kerrot tuon oireidesi listan, sinut potkaistaan ulos lääkäristä luulosairaaksi leimaten.
Suomessa kun ei virallisesti tunnusteta homeongelmaa, se tulisi liian kalliiksi maksaa, jos joku taho siitä vastuullliseksi tehtäisiin.
Olet tilanteessa missä jo tuhannet suomalaiset. Ainoa josta saat apua on oma perheesi ja sinä itse. Usko itseesi asiassa ja toimi, pyri pääsemään eroon saastuneista tavaroista jotka aiheuttavat oireita, ja etsimään puhdas paikka asumiselle, jotta tervehtyminen voi alkaa. Toipuminen alkaa heti kun olet pois homeasunnosta, nivelkivut saattavat vaivata vielä pidempäänkin satunnaisesti sillä herkkyys ja mahdollinen allergisuus on pysyvä. Siedät huonommin homeasuntoja yhden asuttuasi, ja siihen on vain sitten sopeuduttava. - hopihopihop
mainitsit "sukulaisen tyhjä asunto"
saisitko siellä asua sen aikaa kun asuntoasi korjataan?
oireesi ovat aika vakavan oloisia joten miksi kärsit ja odotat siellä homeluukussa? - umpikujastapois
"Olet tilanteessa missä jo tuhannet suomalaiset. Ainoa josta saat apua on oma perheesi ja sinä itse. "
Suurin osa sukulaisistani on kuollut ja ilmeisesti putkiremontti tulossa myös yksien sukulaisten asuntoon ja he tulevat muutenkin nyt keväällä takaisin Suomeen.
Homeasuntoa ei kukaan edes osta, vaikea tilanne..
Minne te olette saaneet myytyä homeasunnon?- J
Minä myin tontin homeasunnon alta pois pilkkahintaan. Muuten en saanut myytyä. :(
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee622099Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."51765Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2311242En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71930Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki20832Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.57826Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?104731Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin38688Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93679- 19676