Mistä kunnon sadevaatteet?

hajeskelija

Haeskelin netistä veneilyyn ammattikäyttöön (kalastukseen ym) tarkoitettuja sadevaatteita. Lähinnä tarkoitus olis hommata vaatteet, jolla pärjäisi huonoimmassakin kelissä, kun räntää ja vettä sataa ja tuulee ja on ky-ly-mä.
Tuomonen merkki löytyi ku Grundens Brigg -takit ja housut, mutta ei ole Suomessa myyjää, en löytänyt ainakaan.

Onko suomessa liikettä, joka myy jotakin vastaavaa, onko tietoo?

17

5101

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • itse svastaan

      Jaa kalastusaitta näköjään myy

    • fiskaari
    • Itse ostin Etrasta merkkiä Lapponia, vahvat väljät hyvin suojattu roiskevedeltä, vetoketju läppä myös huppu jonka sai käärittyä niskaan kun ei tarvetta.
      Ja yllätys yllätys oli halpa muistaakseni noin 30e takki ja housut. Mallia ei ollut teolisuuspuolella, vain kippa ja kuppi puolella.
      Hinta laatusuhde 10 .

    • Lbrador

      Samoja oon käyttänyt kuin työmailla, normi saderensselit merkkiä LaBrador tai Lbrador vaimikäseoli.

      Hyvät, halvat ja kohtuu mukavat jos on oikeaa kokoa. Ei mitään vuorta ole, villapaita alle. Bonuksena näkyväisyys..

      Työvaate- ja suojainkaupoista löytyy.

    • Veijo Kalmo

      Paras sadetakki mikä mulla on koskaan ollut. Löytyi Leijona asuja myyvästä työvaate liikkeestä. Olen ostanut niit 10v aikana jo kolme. Hinta n.100€.
      Ja toimii, hengittävä ja täysin vedenpitävä koko päivän.
      Tosin nyt käytän pelastus pukua , ei se paljon kalliiimpi ole kuin hyvä sadepuku.
      Mutta estää myös hukkumisen.

    • Seriffi223

      Kannattaa selvittää onko Marinestoressa sadevaatteita jäljellä-myynnissä sillä myyvät ainakin Pelle Petterssonin vaatteita -40%.

    • ifihi

      Kaupasta tietenkin!!!!

    • halvalla ei saa hyvä

      Itse erilaisia pukuja käyttäneenä voin sanoa että lähes kaikki sadevaatteet pitävät sateen ulkona, mutta kuitenkin halvemmissa kastuu, koska ne eivät hengitä kunnolla. Kun vähän satsaa, niin hengittävyys alkaa olla toimiva. Nykyinen pukuni Muston MPX on aikaisempiin pukuihini ylivertainen. Siinä voi olla koko päivän sateessa ja iho on kuiva. Vaikka hinta on kova, niin hankintaa en ole katunut hetkeäkään.

      • Tällä hetkellä useammassakin suomalaisessa vene-/verkkokaupassa on myytävänä Plastimon XM Offshore malliston takki housut pakettia 299 € hinnalla.

        Itse olen ollut todella tyytyväinen, hengittää hyvin ja pitää sateen sekä roiskeet oikealla puolella asua. Suosittelen vilpittömästi!


    • googlaillaan

      Grundensin ja Aalesundin haalareita, housuja ja takkeja löytyy suomalaisistakin kaupoista ihan näillä hakusanoilla. Netistä tilaamalla toki näistäkin liikkeistä löydät ne helpoimmin.

      Sitten on vielä tuo kokkolalainen may rain-firma, jolta saa tilaamalla kotimaassa valmistettuja monipuolisia ja halutessa vaikka monivärisiä sadevarusteita joka lähtöön: veneilyyn, puutarhatöihin, metsässä liikkumiseen ja vaikka hiekkalaatikolla lasten kanssa istuskeluun

    • Mace66

      Itse olen etsinyt kunnollista sydvestiä, mistä saa, googlaus ei tuonut kunnon tulosta.

      • Grundens Sandhamn

      • Mace66

    • 200l

      Kertakäyttö sade asu : leikkaa 200l jätesäkkiin pään ja käden reijät, ai että on hyvä

    • ammattikalstaja

      Mua-tuote Oy sillä on hyvät grundens sadeasut

    • Anonyymi

      Hei käy uitto kaluston sivuilla sieltä löytyy sadekamppeet kyllä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      55
      3550
    2. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      32
      2959
    3. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2614
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      76
      2554
    5. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      18
      2241
    6. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      52
      2232
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      56
      1901
    8. Oletko uhriutuja?

      vaikka itse olet rääkännyt toista ja aiheuttanut ties mitä toiselle.
      Tunteet
      58
      1716
    9. KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!

      Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola
      Suomalaiset julkkikset
      11
      1613
    10. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      13
      1525
    Aihe