Mistä kunnon sadevaatteet?

hajeskelija

Haeskelin netistä veneilyyn ammattikäyttöön (kalastukseen ym) tarkoitettuja sadevaatteita. Lähinnä tarkoitus olis hommata vaatteet, jolla pärjäisi huonoimmassakin kelissä, kun räntää ja vettä sataa ja tuulee ja on ky-ly-mä.
Tuomonen merkki löytyi ku Grundens Brigg -takit ja housut, mutta ei ole Suomessa myyjää, en löytänyt ainakaan.

Onko suomessa liikettä, joka myy jotakin vastaavaa, onko tietoo?

17

5187

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • itse svastaan

      Jaa kalastusaitta näköjään myy

    • fiskaari
    • Itse ostin Etrasta merkkiä Lapponia, vahvat väljät hyvin suojattu roiskevedeltä, vetoketju läppä myös huppu jonka sai käärittyä niskaan kun ei tarvetta.
      Ja yllätys yllätys oli halpa muistaakseni noin 30e takki ja housut. Mallia ei ollut teolisuuspuolella, vain kippa ja kuppi puolella.
      Hinta laatusuhde 10 .

    • Lbrador

      Samoja oon käyttänyt kuin työmailla, normi saderensselit merkkiä LaBrador tai Lbrador vaimikäseoli.

      Hyvät, halvat ja kohtuu mukavat jos on oikeaa kokoa. Ei mitään vuorta ole, villapaita alle. Bonuksena näkyväisyys..

      Työvaate- ja suojainkaupoista löytyy.

    • Veijo Kalmo

      Paras sadetakki mikä mulla on koskaan ollut. Löytyi Leijona asuja myyvästä työvaate liikkeestä. Olen ostanut niit 10v aikana jo kolme. Hinta n.100€.
      Ja toimii, hengittävä ja täysin vedenpitävä koko päivän.
      Tosin nyt käytän pelastus pukua , ei se paljon kalliiimpi ole kuin hyvä sadepuku.
      Mutta estää myös hukkumisen.

    • Seriffi223

      Kannattaa selvittää onko Marinestoressa sadevaatteita jäljellä-myynnissä sillä myyvät ainakin Pelle Petterssonin vaatteita -40%.

    • ifihi

      Kaupasta tietenkin!!!!

    • halvalla ei saa hyvä

      Itse erilaisia pukuja käyttäneenä voin sanoa että lähes kaikki sadevaatteet pitävät sateen ulkona, mutta kuitenkin halvemmissa kastuu, koska ne eivät hengitä kunnolla. Kun vähän satsaa, niin hengittävyys alkaa olla toimiva. Nykyinen pukuni Muston MPX on aikaisempiin pukuihini ylivertainen. Siinä voi olla koko päivän sateessa ja iho on kuiva. Vaikka hinta on kova, niin hankintaa en ole katunut hetkeäkään.

      • Tällä hetkellä useammassakin suomalaisessa vene-/verkkokaupassa on myytävänä Plastimon XM Offshore malliston takki housut pakettia 299 € hinnalla.

        Itse olen ollut todella tyytyväinen, hengittää hyvin ja pitää sateen sekä roiskeet oikealla puolella asua. Suosittelen vilpittömästi!


    • googlaillaan

      Grundensin ja Aalesundin haalareita, housuja ja takkeja löytyy suomalaisistakin kaupoista ihan näillä hakusanoilla. Netistä tilaamalla toki näistäkin liikkeistä löydät ne helpoimmin.

      Sitten on vielä tuo kokkolalainen may rain-firma, jolta saa tilaamalla kotimaassa valmistettuja monipuolisia ja halutessa vaikka monivärisiä sadevarusteita joka lähtöön: veneilyyn, puutarhatöihin, metsässä liikkumiseen ja vaikka hiekkalaatikolla lasten kanssa istuskeluun

    • Mace66

      Itse olen etsinyt kunnollista sydvestiä, mistä saa, googlaus ei tuonut kunnon tulosta.

      • Grundens Sandhamn

      • Mace66

    • 200l

      Kertakäyttö sade asu : leikkaa 200l jätesäkkiin pään ja käden reijät, ai että on hyvä

    • ammattikalstaja

      Mua-tuote Oy sillä on hyvät grundens sadeasut

    • Anonyymi

      Hei käy uitto kaluston sivuilla sieltä löytyy sadekamppeet kyllä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      67
      4479
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3749
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      109
      3363
    4. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1911
    5. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      21
      1906
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      87
      1175
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      90
      929
    8. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      895
    9. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      125
      892
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      807
    Aihe