Olen sairaslomalla ainakin puolivuotta. Sairaspäivärahani ei ole kovin kummoinen. Yritykseni pyörii vaikka en ole itse töissä, pari työntekijää pyörittää firmaa. Voinko minä nostaa rahaa yritykseni tililtä, vai vaikuttaako se päivärahaan? Peritäänkö sairaspäiväraha pois, jos on tuloja muualtakin. Niin ja yritykseni on toiminimi.
Voiko sairaspäivärahakauden aikana nostaa yrityksestä tuloja?
DiiBee
2200
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
> Peritäänkö sairaspäiväraha pois,
Ei sitä näämmä pois peritä:
http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/130801151250EH
"Jos saat sairauslomasi ajalta palkkaa, Kela maksaa päivärahan työnantajallesi. Jos palkka on päivärahaa pienempi, saat palkan ja päivärahan erotuksen itsellesi."
Itsehän olet tuossa sekä työnantaja että palkansaaja. Vaikka "palkkaa" ei toiminimessä maksetakaan, vaan yksityisnostona suoritetaan.
Käytännön tasolla en tiedä millaisilla kaavakkeilla tuota pitää ilmoitella kellekin, ja missä vaiheessa sariausuraa.
Jos ei joku muu täällä varmaksi tiedä, niin koeta rimpauttaa Kelan neuvontaan ja kysäise.
Yksityinen elinkeinonharjoittaja voi nostaa firman "kassasta" rahaa vapaasti eikä se kohdistu sen tarkemmin kuin tilikaudelle, toisin kuin esim. osakeyhtiössä jossa palkanmaksu kohdistuu aina jollekin kuukaudelle.
Nosta ihan vapaasti.