Minulla on keuhkosarkoidoosi, muuttunut krooniseksi.
Oikealla puolella rintakehässä ollut pitemmän aikaa kipua ajoittain.
Kysyin siitä muutama vuosi sitten keuhkolääkäriltä, sanoi siellä on yksi löydös
siitä kipu johtuu.
Nyt viimeksi kävin tutkimuksissa viime syksynä ja keukoissa levinnyt jokin muu oikealle puolelle, lääkäri sanoi se ei ole sarkoidoosia. Nyt kipu pahentunut,
herään välillä yöllä kipuun ja päivisin kipu ajoittain voimakas.
Niinkuin tällä hetkeläkin.
Lääkäri sanoi jos tulee jotain uusia juttuja keuhkoin pitää ottaa yhteys keuhkopolille. Olen kuitenkin ollut vielä ottamatta yhteyttä, vaikka välillä on tuntunut, että pitäis ottaa näiden kipujen takia.
Nyt tuntuu etten jaksa enää vaan taidan soittaa huomenna sairaalaan.
Mikä tämän kivun oikein aiheuttaa ja mikä on se joka leviää sarkoidoosin lisäksi.
Kipu rintakehässä oikealla puolella
4
970
Vastaukset
- lukijavaantäällä
Ei kai me täällä voida tietää, mikä siellä leviää ja mikä kipua aiheuttaa. Ainoa apu on nyt soittaa se aika sinne keuhkopolille, kerta niin on neuvottu tekemäänkin jos muuttuu olotila. Ei tule muuta mieleen kun että onko tullut keuhkokuume? Onko syöpä? Tai sitten altistut homeelle, joka tekee uusia sairauksia ja uusia kipuja. Siinäpä ekana mieleen tulleet vaihtoehdot.Toivottavasti et ole saanut syöpää. Varaa aika lääkäriin.
- missä mennään
Kiitos vastauksesta. Ei ole keuhkokuume tai ei pitäisi olla koska ei ole kuumetta, onhan tietenkin olemassa kuumeettomiakin keuhkokuumeita.
En ole altistunut homeelle, kun en edes asu hometalossa.
Anteeksi ei ollut kylläkään tarkoitus, että teidän pitäisi tietää, taisi tulla väärinymmärrys.
Voi ei mun kaa.- lukijavaantäällä
Toivottavasti saat apua. Vielä tuli mieleen kemikaalialtistus, esim. lastulevyt (formaldehydi) ja muovimattojen liimat huoneilmaan päästessään voi sairstuttaa. Näitäkin joskus tapaa.
Minä sairastin homeisen työpaikan vuoksi. Se rakennus on jo historiaa. Purettiin pois. Herkkyys mm. hajusteille jäi, mutta muuten paranin. Pääsin eroon lääkkeistäkin täysin, kun altistus loppui. Pelkäsin syöpää, koska toisessa suvussani sitä on ollut ja keuhkosyöpään kuoltu.:(
- missä mennään
Minulla on parketti lattiat, eikä missään ole lastulevyjä.
Seinät on jotain kovaa ainetta, sellaista johon ei saa nauloja muuten kuin poraamalla reiät.
Ovet on puuta, ei ole mitään sellaisia juttuja joita laitoit.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1634382
- 263193
Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1362713- 252318
SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.592200Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää191888Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?301714Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s391705Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.641320Murtautuminen uimahalliin
17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?341171