Terve! Mulla on VW Golf, muistaakseni 1.4 ja moottorin venttiili naputtaa aika paljon. Oisko se syynä hemmetinmoiseen bensan kulutukseen? :o Itsehän olen köyhä työtön ja bensan hintahan on perkeleen kallista.. tarkotuksena onkin nyt lähiaikoina korjauttaa tuo naputus pois.
Moottorin venttiilin naputus
16
10162
Vastaukset
- MekaNiikko
Käy säädättämässä venttiilien väljykset, se maksaa 100-200€ paikasta riippuen, ei tuonpitäisi kyllä pahemmin vaikuttaa bensan kulutukseen, mutta jos pitkään ajelee nakutksesta huolimatta niin se kuluttaa nokka-akselien nousuja ja voi käydä niin huono tuuri, että joutuu vaihtamaan nokka-akselin joka maksaa uutena noin 250€ noin 4 tunnin työt päälle.
- Auto Masentaja 2
Miten se venttiilien säätö niin paljon maksaa???
- peruspentti---
Auto Masentaja 2 kirjoitti:
Miten se venttiilien säätö niin paljon maksaa???
Joutuu paloja vaihtelemaan. Jos firma maksaa myös säädetyt lakisääteiset velvoitteensa, kyllä kaikille töille tulee hintaa.
Okeei. Täytyypä siis viiä korjaamolle ja kattoa mikä on tuomio. Kiitti! =)
Eihän se Volkkari ihan ikäloppu liene, eihän? Viimeiset venttiilien säätöä vaativat VW- moottorit olivat II- korimallin Golfeissa, 1989 mallissa oli jo hydrauliset nostimet.
Voi siellä venttiilikin naputtaa mutta ei se ole syy epänormaalin suureen kulutukseen, jotain muutakin siellä vikana on. Korjaamolla selviää tai sitten ei, rahat menee ainakin.- jälkiviisas
Faari45 kirjoitti:
Eihän se Volkkari ihan ikäloppu liene, eihän? Viimeiset venttiilien säätöä vaativat VW- moottorit olivat II- korimallin Golfeissa, 1989 mallissa oli jo hydrauliset nostimet.
Voi siellä venttiilikin naputtaa mutta ei se ole syy epänormaalin suureen kulutukseen, jotain muutakin siellä vikana on. Korjaamolla selviää tai sitten ei, rahat menee ainakin.Onko öljyä riittäväst ja oikenvahvuinen oljy että mpaine riittää nostamaan
- ?.?
Onko se 16v koneella? Niissähän on oireena mäntien kuluminen, joka aiheuttaa kalkatusta. Itselläni oli 1.4 16v koneella Golf..
VW Golf, vm 96. Sillon ku auton sain eli v.2010 ni setä (joka on autokorjaaja) sano että siinä on hydrauliset nostattajat ja se naputtaa. Eikä muka haittaa mutta mutta... täytyy kattella.
- hävis mulla
Koitas vaihtaa öljyt...joskus auttaa..siis erimerkkiset mitä nyt on,,,hydrauliset ON tosi tarkkoja öljystä laadusta
- kuis on.
Kuinka aloittajan auto on toiminut? Oliko missä vikaa?
- never VAG
Se on VAG kaluissa yleistä, juurikin liika pitkien öljynvaihtovälien takia. Naputus väöhenee ja loppuu ajan kanssa kokonaan Wynns puhdistusaineella. Myynnissä AD-ketjulla.
- kuis on.
´Moottorin puhdistusaineet ..niin hyviä kuin ne ovatkin auttavat vain tilapäisesti. On hyvä joskus puhdistaa moottori näillä aineilla. Mutta nakutusta ne ei poista. Nuo putsausaineet ohentavat moottoriöljyä ,jolloin nakutus saattaa poistua hetkellisesti. Kuitenkin säännölliseen ajoon täytyy moottorissa olla muuta kuin ..putsausaineita.
Aloittajan autossa ei ole oikeat öljyt. Ostoöljyt ei poista nakutusta.
Oikiat öljyt on tällöin ..ei ostoöljyt. - kannattaakoittaa
Tein moottorin sisä pesun itse,,purkki öljyjen sekaan,,sen jälkeen uudet öljyt suodatin..Nakutus loppu heti
- naku,niks.
...joo.Joksikin aikaa. Informoisitko ystävällisesti meitä muita kun nakutus alkaa. Meinaan , on kokemuksia.
- resurs 100 g
.
Kokeile Resurs 100 g ainetta, ainakin pienempään ääntelyyn auttaa
Bensankulutus voi johtua mm. viallisesta lambda anturista (onkohan katti enää ehjä?)
. - eijeipojjaat
Tietääkseni 1.4-koneissa on hydraulipainimissa liian pienet öljykanavat, jonka ansiosta tukkeutuvat ja alkavat naputtamaan eikä sille lopulta mitään muuta voi kuin vaihtaa uudet painimet. Kerran purin nakuttavasta mazdasta tollaset hydraulipainimet, paininta sai pitkänkin liotuksen jälkeen hampaat irvessä puristaa pihdeillä ja sisältä tuli mustaa liisteriä ulos. Ei puhettakaan että paikallaan koneessa millään öljyn sekaan laitettavilla ihmeaineilla olisi korjautunut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell332124Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.481732Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1121536Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1041266Ootko A-nainen vielä vihainen?
Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja1041044Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.76998Teit yllättävän siirron
Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,35896- 59885
Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗52799Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd101763