Luin juuri uutisen, jossa lappeenrantalainen isä oli merkitty kehistysvammaiseksi, kun oli lapsensa kanssa käynyt lääkärissä ja kyselly lääkäriltä asioita.
Voin kertoa, että täällä Mikkelisssäkin on erikoislääkäri, joka ei todellakaan osaa käyttäytyä. Saattaa tokaista, että mitäs tänne taas tulit valittamaan ja tosi rumasti muutoinkin loukata henkilöä, joka sairastaa hyvin vaikeaa sairautta ja tarvitsisi kaiken mahdollisen avun elämäänsä ja lääkärin kunniotuksen. Tämä henkilö jota on loukattu jo useampaan kertaan, on hyvin rehellinen ja työstään tinkimätön ihminen, joka on ihan itsenäisesti elättänyt itsensä ja perheensä, elänänyt kaikin puolin siveellistä elämää, joten ei ole omalla juopottelullaan tai tupakoinnillaan saanut sairautta.
Toinen, että täältä Mikkelistä kukaan ei saa lähetettä pätevämmille lääkäreille tai yliopistolllisiin sairaaloihin tutkimuksiin, joissa korkein taito ja tieto on. Ei lapset eikä aikuiset, päättääkö Mikander vai kuka näistä asiosita. Senverran järkevä olen, että osaan laskea, että hyvin hoidettu polilas on paljon halvempi yhteiskunnalle, kuin vain lääkärin katsastama polilas, jota ei ohjata täydelliseen tutkimukseen ja hoitoon.
Esim, sydänsairaat lapset eivät tätänykyä pääse Mikkelistä Lastenklinakalle tutkimukseen kuten ennen jokainen pääsi. Odotetaanko sitä hirveyttä, että lapsia jonakin päivänä tuupertuu koulun kentälle kuolleena.
Muuten uskaltaako neuvolalääkäri tai terveyskeskuslääkäri lähettää ketään eteenpäin, pelkääkö näiden erikoistuneiden varpaille astumista niin paljon, että jää politlas hoitamatta. Ainakin kirurgrista on sanottu, että ovat aika piruja.
Lääketieteen opiskelijoiksi pitää ehdottmoasti olla myös luonnetesti jatkossa, sillä näitä työhönsä sopimattomia itsekeskeisiä lääkäreitä on ihan liian paljon.
Myös lääkärin koulutusta tulisi uudistaa siten, että jokainen lääkäri tietää vähän enemmän, ny on liian suppeaa. Ei erikoistuminen voi olla sitä, että koitaa vain korvan puolikasta ja muusta ei sitten ymmärrää eikä laita tutkimukseen eteenpäin.
Lääkärinä toimisens edellytys on toisen ihmisen kunnioittaminen, kukaan ei tule valittamaan turhasta, ei sinne lääkärien vastaanotolle ole niin mukvan tulla, että siellä turhaan juoksisi. Joatakin ihmisellä on aina, kun sinne tulee. tämän kun jokainen lääkäri tiedostaisi, sattuisi tuo hoitokin onnistumaan nykyistä paremmin ja ei nimiteltäisi kehistysvammaiseksi.
Mitenkähän saisi tarkistettua jokainen omat paperinsa ja iolman että niitä kukaan pääsisi sitä ennen fixaamaan, nähtäisiin ne lääkärit, jotka kirjoittelevat noita omia arvioita muusta kuin sairaudesta.
Kyllä täällä sellainenkin asia kävi, että potilasta nimitettiin luulosairaaksi, hänellä oli kuitenkin vakava sairaus, johon kuoli. Kun olisi kuunneltu olisi ainakin hänen tilanteensa voitu hoitaa paremmin ja potilas ei olisi kärsinyt niin valtavasti.
Turha on kuolinvuoteella lääkärin pyydellä anteeksi, se ei todellakaan enää auta.
Lääkärien toiminnasta
Mikkelin tapa toimia
1
152
Vastaukset
- Puoskarit Kuriin!
Puoskari
Välskäri
Lääkäri
Lääkäriksi vain potilaskollegion suosituksella. Potilaat ovat terveydenhoidon osaajien työnantajia!
Suomessa monet asiat ovat kääntyneet päälaelleen eli asiat ovat vidurallansa.
Puoskari-luokan osaajat on pantava järjestykseen. Hyvistä kokeneista hoitajista saa pikakoulutuksella paljon parempia ammattilaisia ihmisiä hoitamaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874098Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242911No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452320- 341321
- 10909
- 131885
- 6874
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12822Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124766- 11760