aune torppaa kehityksen

matot vinossa

lähde::http://www.kymensanomat.fi/Mielipide---Pääkirjoitukset/2012/04/02/Valittajaltakin edellytetään vastuuta/2012313189487/67

Valittajaltakin edellytetään vastuuta


Kansalaisten valitusoikeus ympäröivää yhteiskuntaa koskevista päätöksistä on kirjattu lakiin. Tämä oikeus on keskeinen yksilön oikeusturvan kannalta. Ikävä kyllä valitusoikeutta käytetään usein muuhun kuin laittomuuksien tai virheiden korjaamiseen.

Räikeä ja tuorein esimerkki löytyy Haminasta, jossa lukuisilla valituksillaan jo aikaisempina vuosina kunnostautunut henkilö valitti hallinto-oikeuteen Haminan kaupunginvaltuuston hyväksymästä Tervasaaren kaavasta. Valittajan mielestä kaava-alueella ei ole riittävästi puistoja. Valituksen jättäminen kaupungin keskeisimmän alueen kaavasta merkitsee reilun vuoden viivettä sen lainvoimaisuudelle. Mikäli valitusprosessia jatketaan korkeimpaan oikeuteen, tulee viivettä saman verran lisää.

Kaupunki on tapavalittajan kanssa selkä seinää vasten. Alueelle on tunnettu kiinnostusta, mutta kaikki yhteydenotot on laitettu valituksen johdosta jäihin.

Hamina on turvautui epätavalliseen menettelyyn ja pyrki neuvottelemaan valittajan kanssa valituksen kohteen rajaamisesta osaan kaava-alueesta. Sopimukseen melkein päästiinkin, mutta valittajan mieli muuttui muutamaa päivää myöhemmin.

Sitten koettiin näytelmän merkillisin vaihe. Valittaja lupasi vetää valituksensa pois, mikäli kaavaan tehdään hänen vaatimansa muutokset. Tie pois rannasta ja rakennuksille kyytiä puiston tieltä.

Silloin kun valitusoikeutta käytetään kiristämisen piirteitä muistuttavaan toimintaan, ollaan pahasti hakoteillä ja kaukana lainsäätäjän perusajatuksesta.

Valitusoikeuteen puuttuminen on demokratian kannalta arka asia. Haminan tapaus on kuitenkin osoitus siitä, että jonkinlaisia muutoksia on tarpeen tehdä. Olisiko kyseessä esimerkiksi valitusten esikarsinta tai valittajan korvausvelvollisuuteen joutumisen mahdollisuus, se on lainsäätäjien pohdittava. Näin ei kuitenkaan voi jatkua.

1

114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minusta tuntuu että Mänttäri ja kumppanit eivät saa listaltaan yhtä ainuuttakaan ehdokasta läpi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      210
      2793
    2. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      125
      2659
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      77
      1743
    4. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      233
      1305
    5. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      63
      1288
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      47
      1098
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1001
    8. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      108
      841
    9. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      823
    10. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      46
      823
    Aihe