ja Salon päättäjät kantavat vastuunsa nostamalla palkkojaan.
http://www.sss.fi/uutiset/330197.html
"Someron kaupungin talous sujui viime vuonna vahvassa myötätuulessa. Kaupungin vuosikate on tilinpäätöksessä 3,3 miljoonaa euroa. Vuosikate kertoo siitä, kuinka paljon kaupungille jää toimintamenojen jälkeen varoja investointeihin ja velkojen maksamiseen.
Someron ylijäämäksi jäi poistojen jälkeen 1,6 miljoonaa euroa. Viime vuoden jälkeen Someron taseessa on viime vuosilta kertyneitä ylijäämiä 20,4 miljoonaa euroa.
Someron verotulot laskivat viime vuonna hieman. Valtionosuudet sen sijaan nousivat noin 23 miljoonaan euroon, jossa on kasvua runsas miljoona.
Somero rakensi viime vuonna 6,3 miljoonalla eurolla. Pääosa rahasta meni uimahalliin. Lainaa Somero ei ottanut lainkaan."
Somero jyrää
2
174
Vastaukset
- Salon poika ja siitä
Salo rakensi aikoinaan ammattikorkeakoulun, uimahallin laajennuksen, läntisen terveysaseman, lukion, salohallin, saneerasi suurimman osan kouluistaan ym. Eikä tehnyt sitä velkarahalla.
Sitten tehtiin kymmenen kunnan liitos ja me kanta-Salolaiset saimme rasitteeksemme 9 kepuvetoista kuntaa ja kasapäin lainaa maksettavaksemme. Nyt sitten ollaan kusessa.
Mutta ennen kusessa täällä Salossa, kun asua Somerolla ja ei se ihme ole jos teillä on käyttömenot alhaalla, kun vahnukset ovat heitteillä, kun ei palkata hoitajia. Se on sitä kepulaista politiikan tekoa. - Hallitus on paha
Työkkärin kun lopettaa niin loppuu ilmaistyöt samalla. Ootteko miettinyt montako ihmistä 1 työtön työllistää? Kelaa, sossua, työkkäriä.. Ei tulis tämä systeemi toimeen ilman työttömiä. Sen takia hallitus tuokin tänne ulkomailta halpatyövoimaa ja vähintäänkin tessiä vaativat joutuu kortistoon odottamaan ilmaistöitä.
Näin kävi mullekin, kun ilmaistyöntekijä vei paikkani
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1141259
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1221143- 1381013
Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta
Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä45975- 99853
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten317802Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82704Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54636Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist49619Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64592