Peruskoulun tuntijakoa ollaan muuttamassa.
Opetus- ja kulttuuriministeriön työryhmä luovutti esityksensä perusopetuksen uudeksi tuntijaoksi 24.2.2012`opetusministeri Gustafssonille. Ehdotus laadittiin virkamiestyönä, kun edellinen poliittinen kierros oli rauennut tyhjiin ennen vaaleja.
RKP on vaatinut pakollisen ruotsin aikaistamista alaluokille.
Vaaleja edeltäneessä esityksessa pakollinen ruotsi aikaistettiin kuudennelle luokalle – eli olisi vaadittu jokaiselle maan alakoululle omaa ruotsinopettajaa ja aloitettu toinen pitkä kieli lähes samaan aikaan viidenneltä. Tämän aikaistuksen kävi muuten silloinen OPH:n pääjohtaja kertomassa folktingetille ennen kuin sitä oli julkistettu suomenkielisille, luimme lastemme kieliopinnoista HBL:stä!
Nyt tarjotaan nykyisen pakon jatkamista.
Kuukausi sitten annettu ehdotus pitää ruotsin määrän nykyisellään, siis kaikille pakollisena seiskasta ysiin. Valtava pettymys meille, joiden lapset ovat vielä kouluikäisiä ja voisivat päästä osalliseksi vapaammasta kielivalinnasta.
Pakon varhaistamisen kannattajat aikovat lobata hallituksessa.
Kun tämä tuntijakoehdotus oli päivällä annettu, jo saman illan ruotsinkielisissä uutisissa RKP:n edustaja ilmoitti, että ruotsin aikaistamisesta luopuminen on pettymys ja Ahtisaari-paperi jäi nyt vaille vaikutusta, joten tätä suomenkielisten lasten ruotsin varhaistamista ja vahvistamista lähdetään vielä hakemaan. Hän muistutti, että nyt asia ratkaistaan hallituksen sisällä, joten siellä otetaan asia uudelleen esille.
Onko mitään toivoa vapaammasta valinnasta?
Ruotsissa on vapaa kielivalinta, Ahvenanmaa on poistanut pakkosuomen rippeetkin. Kaikkialla ymmärretään kahden vieraan kielen olevan raskas paketti suurelle osalle lapsia ja nuoria ja pakollinen pikkukieli on poissa muusta kielitaidosta – Ahvenanmaalla tämä jopa sanottiin suoraan. Meillä kuitenkin halutaan laajentaa pakkoa, vaikka samalla kitistään niin kieliopintojen kuin matemaattisten opintojen vähyydstä.
Onko meillä demokratiaa?
Annammeko hallituksen hoitaa tuntijaon suljettujen ovien takana? Aiommeko antaa lastemme lukea vielä entistäkin pakollisempaa ruotsia seuraavat kymmenen vuotta, jotka uusi tuntijako taas olisi voimassa?
Onko Gustafsson se opetusministeri, joka siunaa pakon jatkumisen ja vetää demarit vastuuseen pakkoruotsin jatkumisesta? Vai pystyvätkö demarit tekemään historiaa kielipolitiikan vapauttamisessa?
Demarit vastuuseen pakkoruotsista?
10
69
Vastaukset
- Broileri (pol.)
Onko Gustafssonilla munaa?
- Äidinkielenä suomi
Kyllä näin Pääsiäisenä täytyy olla munaa saatavissa, muuten on asiat heikosti. Mielumminkin odottaisin, että demareilla olisi munaa ja älliä viimeinkin ymmärtää, että tämä kansa tarvitsee suomen kieltä, ei ruotsin kieltä elääkseen ja menestyäkseen.
- ontuva Eriksson
Ruotsin kielen opetuksen keskeinen asema Suomen koululaitoksessa on historiallinen jäänne, jonka ohi aika on ajanut jo muutama vuosikymmen sitten.
Pois pakkoruotsi.
Lukekoon se ruotsin kieltä, joka sitä haluaa.- huusianna
Pakkoruotsi on "impivaaralaisuutta" ja sen poisto on portti sivistykseen
Pakkoruotsin poistaminen on portti maailmankielien laajempaan osaamiseen ja kansainväliseen sivistykseen. Pakkoruotsi on impivaaralaisuutta sanan negatiivisessa merkityksessä.
Kaikille pakotettu pakkoruotsi ei ole kielitaitoa, koska sillä ei voi erottautua työmarkkinoilla. Monipuolinen kielitaito tarkoittaa muuta kuin pakkoruotsia ja on edellytys pienen maan selviytymiselle talouden ja kulttuurien kilpailussa.
Suomenkielisille pätemätön porttiteoria on heikko peruste pakkoruotsille. Se koskee vain äidinkieletään ruotsinkielisiä. Heidän ei tarvitse ensin opiskella ruotsia oppiakseen saksaa helpommin.
Ei ole kielitaitoa osata suomenruotsia, suomenruotsilla ei pärjää edes Tukholmassa, koska suomenruotsi ei ole edes portti ruotsin kieleen.
Ne pakkoruotsia kannattavat jotka vetoavat muihin pakollisiin pakkoaineisiin mm. matematiikkaan, paljastavat ettei heillä ole perusteluita pakkoruotsin tueksi. He joutuvat käyttämään matematiikan perustelua myös pakkoruotsin perusteluna. Matematiikassa ja pakkoruotsissa on vain suuri ero ja siksi ne molemmat tarvitsevat oman perustelunsa mahdolliselle pakollisuudelle. Pakkoruotsille ei matematiikan, historian tai biologian pakollisuudesta löydy perusteita.
Impivaara
http://fi.wikipedia.org/wiki/Impivaara - huusianna
huusianna kirjoitti:
Pakkoruotsi on "impivaaralaisuutta" ja sen poisto on portti sivistykseen
Pakkoruotsin poistaminen on portti maailmankielien laajempaan osaamiseen ja kansainväliseen sivistykseen. Pakkoruotsi on impivaaralaisuutta sanan negatiivisessa merkityksessä.
Kaikille pakotettu pakkoruotsi ei ole kielitaitoa, koska sillä ei voi erottautua työmarkkinoilla. Monipuolinen kielitaito tarkoittaa muuta kuin pakkoruotsia ja on edellytys pienen maan selviytymiselle talouden ja kulttuurien kilpailussa.
Suomenkielisille pätemätön porttiteoria on heikko peruste pakkoruotsille. Se koskee vain äidinkieletään ruotsinkielisiä. Heidän ei tarvitse ensin opiskella ruotsia oppiakseen saksaa helpommin.
Ei ole kielitaitoa osata suomenruotsia, suomenruotsilla ei pärjää edes Tukholmassa, koska suomenruotsi ei ole edes portti ruotsin kieleen.
Ne pakkoruotsia kannattavat jotka vetoavat muihin pakollisiin pakkoaineisiin mm. matematiikkaan, paljastavat ettei heillä ole perusteluita pakkoruotsin tueksi. He joutuvat käyttämään matematiikan perustelua myös pakkoruotsin perusteluna. Matematiikassa ja pakkoruotsissa on vain suuri ero ja siksi ne molemmat tarvitsevat oman perustelunsa mahdolliselle pakollisuudelle. Pakkoruotsille ei matematiikan, historian tai biologian pakollisuudesta löydy perusteita.
Impivaara
http://fi.wikipedia.org/wiki/ImpivaaraRuotsi on Suomen pääkieli!
Ainoa koko maassa virallinen kieli on ruotsi. Ahvenanmaa on yksikielinen ruotsin kielellä.
Suomi on ruotsinkieliselle ruotsin kielellä yksikielinen, koska hän voi asua ja toimia koko maassa yksikielisesti ruotsin kielellä. Suomenkielisen on oltava kaksikielinen ja osattava ruotsia Ahvenanmaalla voidakseen toimia koko maassa.
Suomenkielinen ei voi omistaa Ahvenanmaalla mitään kiinteää omisuutta jos ei osaa ruotsia. Siksi hän voi omistaa edes asuntoa vaan jouduu asumaan vuokralla jos ei osaa ruotsia.
Ainoa koko maassa virallinen kieli on ruotsi. Suomi virallisesti vasta toinen kieli, kun ainoa valtakieli on ruotsi. Ahvenanmaalla on suomen kieli monessa paikassa kielletty, mm. sairaaloissa.
Ruotsia saa puhua kaikkialla, suomea taas ei saa puhua ruotsinkielisessä tilassa. Näihin tiloihin kuuluvat ruotsinkieliset koulut, ruotsinkieliset siirtolapuutarhat, Ahvenanmaa, ruotsinkieliset nuorisotalot.
Ruotsinkielinen saa mennä suomenkieliseen nuorisotaloon Turussa, mutta suomenkielinen ei saa mennä ruotsinkieliseen nuorisotaloon jos ei puhu ruotsia. Kaarinassa ruotsinkieliset vaativat että jos suomen- ja ruotsinkieliset koulut ovat samassa rakennuksessa, niin pitää olla eri sisäänkäynnit ja välitunnit eri aikaan ruotsinkielisillä ja suomenkielisillä.
Suomenkielisten asema kotimaassaan, mm. Ahvenanmaalla on syrjitty. Lastentarhassa Ahvenanmaalla oli laulettu säännöllisesti puoli tuntia viikossa suomalaisia lastenlauluja, koska osa lapsista oli suomenkielisiä. Paikallinen Landsting (paikallinen kansanedustuslaitos) nimenomaisesti teki päätöksen jolla se kiellettiin. Lasten identiteettiin kajottiin kun kiellettiin suomenkielisten laulujen laulaminen.
Ahvenanmaalle ei voi perustaa edes yksityistä suomenkielistä koulua puhumattakaan että annettaisiin äidinkielen opetusta suomenkielellä. Sairaanhoitajat Maarianhaminan sairaalassa ei saa puhua suomea edes kahvipöytäkeskusteluissa kahvitunnilla. Mitä jos ei osaa ruotsia? Pitääkö olla mykkänä? Millä kielellä saavat muun maalaiset esim. englantilaiset tai somalialaiset työntekijät puhua jos eivät osaa ruotsia?
Onko vain suomalaisten puhuttava ruotsia? - Päivän hyvä työ
Juuri näin vapaaehtoisuuden, tai ainakin valinnaisuuden pohjalta, tulee edetä tässä pakkoruotsikisassa.
Ne lukevat ruotsia, jotka haluavat, muut vapautetaan lukemaan jotain muuta fiksumpaa kieltä tai oppiainetta.
Ruotsinkielen tunnit sijoitettaan koulupäivän viimeisiksi tunneiksi tai opetus järjestetään peräti kokonaan kerho-periaatteella. Katsotaan, kenellä usko riittää ruotsin opiskeluun. Ja voimme olla varmoja, että tulevat sukupolvet kiiittävät meitä asiallisista toimenpiteistä.
- RKP:lla 2 ministeriä
Viime vaaleissa Suomen ruotsalaista kansanpuoluetta äänesti 125.865 suomalaista. RKP:lla on eduskunnassa 9 kansanedustajaa. Yhdeksän oli myös viime vaalikaudella. RKP on kokoomuksen apupuolue. Kaksi RKP:n ministeriä ovat olleet kaikissa hallituskoalitioissa ainakin -90 luvulta asti tukemassa kokoomusta.
On ihan turha syyttää vasemmistopuolueita pakkoruotsista, kannattaa kääntyä porvaripuolueiden suuntaan. Eduskunta on porvarienemmistöinen. Hallitus on porvarienemmistöinen. Ja aika moni suomalainen äänestää RKP:ta, jolla on eduskunnassa 9 kansanedustajaa. Sama määrä kuin viime vaalikaudella. - huusianna
Kansa ei unohda harhaanjohtajiaan vaan joidenkin poliitikkojen romahdus tulee yllättäen.
Kun pakkoruotsi muutaman vuoden jälkeen poistuu, joutuvat ne poliitikot jotka ovat tähän asti olleet pakkoruotsin takuumiehiä suuren halveksunnan kohteiksi. Kansa ei unohda vaikka suuri osa kansasta ei vielä välitä tai ole tietoisia pakkoruotsin haitoista.
Lipposten, Urpilaisen, Tuomiojan, Jyrki Kataisen, Kimmo Sasin, Jan Vapaavuoren, Heidi Hautalan ym ym. tapaiset pakkoruotsin takuumiehet unohdetaan poliitikkojen hautausmaalle aivan kuten Lipposelle kävi.
Hävetkää suomalaiset heikkoja johtajianne. - Jotta huh-huh!
On se hurja juttu. Mikään järkiperustelu ei auta, kun ruotsalaiset apupuolueineen kuppaavat suomalaisia.
- ...
Suomen suurin ruotsinkielinen puoluejärjestö taitaa olla demarien ruotsinkielinen osasto. Äänestä demareita, äänestä järjettömien lakien puolesta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552523Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1011039- 64881
- 63789
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274707Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85690Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202668Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648