Muita joilla puhjennut allergia lapsen saamisen jälkeen?

Heini99

Ennen lapseni syntymää olin tiettävästi allergiaton. Sain lapsen 30-vuotiaana. Sen jälkeen aika pian alkoikin allergiaoireilu eli nenän/poskiontelojen limakalvojen turvotus, vesinuhailu. Ilmeisesti kysymys lähinnä siitepölystä.

Myöhemmin 3-kymppisenä tullut lisänä silmäoireilu, lievä astmaattinen oireilu, suun limakalvojen kirvely tietyistä ruoka-aineista. Allergiatestit eivät tosin näytä varsinaisia allergioita olevaksi.

2

167

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aMPu74

      Mulla sama juttu, paitsi nikkeliallergia on ollut teinistä saakka.
      Olin myös juuri allergiatesteissä, ei niissä kyllä kovin montaa juttua testattu, mutta eipä siellä mitään löytynytkään. Kuitenkin vuosi vuodelta raskauden jälkeen oireet tulee voimakkaampina ja voimakkaampina. Nyt sain lekurilta reseptin, mutta kun kirjoitti perkules sellaisia tabletteja, joista ei saa kelakorvausta :D
      Pef-mittarin kävin noutamassa ja ensi maanantaina pitäisi sit aloitella mittailemaan ja puhaltelemaan. Astmakin siis tsekataan =)

      Vaikka itselleni ei paukamia testeissä tullutkaan lainkaan, niin silti oireilen... vaikka testaaja sanoi,että ei ne välttämättä näy Prick-testeissä nuo allergiat.

      Lisäksi kävin verikokeessa, jossa otettiin igg-arvo, se oli alle 10. Meillä oli epäillys,että asuimme silloin kosteusvaurioisessa asunnossa.....

    • hannele

      Sama juttu, sain lapsen 29-vuotiaana. Sitä ennen ei mitään allergioita...mutta sitten todella paha kissa ja -siitepölyallergia. Kävin testeissä vasta muutama vuosi sitten. Kissa, koira, koivu ja leppä löyty...mutta koira meillä on ja siitä ei tule mitään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1371
    2. 68
      1340
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1261
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1255
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1059
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      1009
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      967
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      933
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      89
      886
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      881
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      801
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      696
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      666
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      663
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      646
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      638
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      628
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      622
    19. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      586
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      577
    Aihe