Maali lasikuituveneeseen

järvivenho

Jos ei halua mitään ns myrkkymaalia , niin mikä soveltuu koko rungon maaliksi, eli laidasta köliin, kiitos neuvoistas

2

359

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lammari

      Lasikuitu yleensä aina maalataan polyesteripohjaisella topcoat maalilla. Sitä löytyy motonetistä, bilteemasta ja hyvistä venetarvikeliikkeistä. Värejäkin löytyy eri vaihtoehtoja. Ja kovetetta joudut myös ostamaan pienen pullon. Kovetteena käytetään ns. mek-peroksidia. Kovettta laitetaan yleensä normaali lämpötiloissa 1-1,5 %.

    • polyuretaanilla

      Epäilen, että topcoatilla maalatessa on työlästä saada sileä ja kiiltävä pinta - jos kysymys ei ollut veneen sisäpuolisesta maalauksesta.

      Itse olen maalannut 10-metrisen purjeveneeni laidat ja peräpeilin 2-komp. polyuretaanilla (käytin Hempelin maalia). Maalasin telalla tyynyllä. Maalaustyötäni arvostelleetkin myönsivät, että "tulikin yllättävän hieno". Maalipinta tuntuu kovemmalta kuin alkuperäinen gelcoat-pinta. Pieni etu on sekin, että laitureista, ankkurista tms tulleet naarmut on helppo paikata samalla maalilla (purkki on reissussa mukana). Vesilinjan alapuoli kannattaa maalata epoksimaalilla, koska se on vedenpitävämpi kuin polyesterit.

      Ennen veneen laitoja maalatessa ne on pestävä huolellisesti liuottimella vahajäämien poistamiseksi. Sen jälkeen vesihionta ja pesu. Maalipurkin kyljessä on ohjeet mahdollisesta primer-maalista. Itse maalasin ilman primer-kerrosta ja maali on pysynyt toistaiseksi oikein hyvin (pian 10 vuotta).

      Polyuretaanimaalien etu gelcoatiin on sekin, että tummatkaan värisävyt eivät haalistu auringossa läheskään yhtä helposti. Oma veneeni oli alunperin tumman sininen ja siksi haalistui ja liituuntui jo viidessä vuodessa. Siksi maalasin ja olen tyytyväinen.

      Olen nähnyt, että vanhalla kunnon Miranolillakin on maalattu lasikuituveneitä ja tulos on ollut siisti!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4088
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2911
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2310
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1321
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      909
    6. 131
      885
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      874
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    10. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      756
    Aihe