Mitäs tästä arveleisimme?

tanhio_takatalvi

40

378

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • wolf and lynx

      Samallaista touhuuhan on Suomesskin. Haaskoilla, tutkimushaaskoilla, kuvauspaikoilla tapahtuu aivan samaa. Pannoituksien takia vuosittain kiinni otetut sudet samalla tavoin kesyyntyy ja tottuu ihmiseen.
      Molemmissa tapauksissa toiminta on kuitenkin tuomittavaa, sillä pointilla, että Venäläisistä saa mediaseksikkäämmän syntipukin. Suomen tapa kesyttää petoja, jää taustalle.

    • gg7t7 ggkäös00ljssjj

      Noita pihasusiahan täältä on jo ammuttukin, liekö samoja joita on tuolta Venäjältä vapautettu koska ovat noin kesyyntyneet? Luulisi viherihmisten olevan mielissään!
      Noita pitäisi saada Nuuksioon pari rekkakuormallista!

    • nyt pimahdan

      Kuulaa kalloon vaan jokaiselle sudelle, oli se millainen tahansa. Ainoo hyvä susi on kuollut susi ja oikein kivikuollut. Sotapojat metsiin tositoimiin, oppii siinä samalla partisaanejakin metsästämään, jos niinku tulisi joskus vielä tarvetta siihenkin ampumaharrastukseen.

    • mummo mualta

      Ensi kesänä en kyllä marjametsään mene.

    • Iso-paha-susi
    • lynx lynx

      Erikoistutkijan mukaan esimerkiksi Lieksassa on tavattu hyvin kesyjä yksilöitä, josta on syntynyt spekulaatioita, että voisivatko ne olla istutettuja pentuja.

      -Meillä ei ole geneettisiä näytteitä, josta voisi määrittää, että onko sellaisesta yksilöstä kyse. Se jää sitten arvailun varaan, sanoo Kojola. Lainaus.

      Mitä paskaa Kojola höpisee. Suomen susikannasta on geneettisiä näytteitä vaikka kuinka paljon. Jokainen susi joka Suomessa pannoitetaan, otetaan näytteet. Eikö kallispalkkainen tutkija osaa verrata Lieksassa tapettua sutta näytteisiin. Eli pois sulkee mahdollisuuden.
      Totuus on tuohon että kesyt sudet on omaa suomalaista tuotettua kesyä kantaa.

    • susianalyysi

      Kyllä näytteitä ruvetaan saamaan jos minun pihapiiriin ilmestyy kesy hukka? Tai laitan ne näytteet samaan monttuun hukan kanssa!

    • trust of finland
    • Meillä Alaskassa

      tuossa ihan kotipuhalla jolkuttelee susi ja ei tuo haittaa ja kun muistelen aikaa lieksassa niin hyvähän se on, että jotakin liikkuu kylällä

    • mulkeroinen oot

      Oliko taas pakko tulla asiaketju sotkemaan. Meehän taas optikolle ja koitas jo vihdoinkin opetella kirjoittamaan oikein, ees välttävästi.

    • Miten on

      Eikös venäjä ottanut sen 500,sadan ruplan tai egun tapporahan käyttöön
      Karjalassa pitäähän porukalla olla mitä saalistaa

    • Uskomatonta !!
    • Suomiparka !

      Susien kasvattaminen luontoon päästettäviksi on rajan takana Karjalassa lähes ammattimaista touhua, jonka maksajat löytyvät Saksasta ja Ranskasta. Ja ilmeisesti reilusti maksavatkin, joten da da. Asiasta kertoo tämän aamun Aamulehti ainakin.

      Ilmeisesti paikka on tarkoituksella Suomen rajan lähellä koska nuo luonnonsuojelijoina itseään pitävät vöyhkät tietävät, että rajan yli Suomeen päästyään sudet saavat olla rauhassa. Täällä niitä ei saa missään nimessä tappaa elleivät ala ihan iholle käymään. Siperiassa maksetaan susista tapporaha, joten se olisi vähän huono paikka.

      Ihan tuntuu taas kerran siltä, että Suomen sinisilmäisyyttä (lue: typeryyttä) käytetään aika reippaasti hyväksi.

    • tepetuti

      Asiahan on ollut tiedossa jo ainakin vuodesta 2008.
      Kysehän on vain kuvausbisneksestä jolla on tarjottu kuvamateriaalia sitä haluaville.
      Samanlaista touhuuhan tuo on Suomen puolen kuvauskojuilla.

    • ding dong

      on tulossa kesyryss...ja ja paljon(mnogo)

    • volf

      Näitä hysteerisiä ammuskelijoita taas asialla.Ei ne Sinua syö.Ollaan vaan niin metsämiestä...

    • eihän ne syö

      Kertoo Greenpeacen riukupaskavastaava!

    • pikku hukka

      Maan tavat Venäjällä maksetaan susien taposta
      Mutta Suomessa sakotetaan jopa linnaa vain raja
      erottaa ei koske susia .

    • Kamuttaja-Setä

      Nyt on suatava rautaa rajalle ja äkkiä. Jokaeselta sutelta nirri poes heti kun ylittää valtakunnanrajan. Laettas ne hävitettäväksi miärätyt muamiinat sinne susimiinoksi.
      Susi on peto eikä se kesyksi muutu ihmissiin totuttelemalla vaen on entistä vuarallisempi.

    • susiin suivaantunut

      Jos mun nurkille yksikin tuloo niin nirri lähtee alle pienimmän aikayksikön. Ei haittaa vaikka vallesmanni seisoisi vieressä. susilta henki pois, söivät jo vuosi sitten multa koiran aivan näköetäisyydellä. Ei vaan ollut torrakko mukana ja niitä oli kolme. Ei pelänneet minua yhtään.
      Nyt on tuliluikku aina mukana kun ulkoilutan koiraa. En asu keskustassa.

      • joenrantalainen

        älä jätkä uhoo, kuri se on sinullekkin, kyllä lieksaan sopii susia vaikka kesympiäkin. niille voisi antaa teurasjätteitä vaikka jossain saavankallioilla jossa karhutkin liikkuu, pysyisivät poissa lieksan keskustasta


      • sylitolipurkka

        Söisköhän susi xylitolia ja suklaata, että josko en auttais? Kuka tietää kertokoon.


      • Eläintarhan työnteki
        sylitolipurkka kirjoitti:

        Söisköhän susi xylitolia ja suklaata, että josko en auttais? Kuka tietää kertokoon.

        Susi syö hyvin mielellään Xylitolia ja suklaata sekä muitakin ihmisten ruokia. ainoa edellytys on, että ne ovat sinun mahassa ja saavat syödä samlla mahasi.


      • sylitolipurkka
        Eläintarhan työnteki kirjoitti:

        Susi syö hyvin mielellään Xylitolia ja suklaata sekä muitakin ihmisten ruokia. ainoa edellytys on, että ne ovat sinun mahassa ja saavat syödä samlla mahasi.

        No pittääpä ostoo kumpastakin 10 kiloo ja lähtee tuonne salolle luontoretkelle.


      • roesto kansteri
        sylitolipurkka kirjoitti:

        No pittääpä ostoo kumpastakin 10 kiloo ja lähtee tuonne salolle luontoretkelle.

        No mäneppä sinne niin piästään sinustahi. Ei tänne Lieksaan tarvita kunnon ihmisiä jotta semmoset syötetään susille.
        Roestot ja kansterit ovat tervetulleita. Sentähen minähi viihyn tiällä.


    • minäpä kesytän

      Niistähän voisi kesyttää koeran nuapurin tontille. Syömään sen nuapurin.

      • puh huh

        Jokos karhut on kömpineet pesistään vahtimaan reviirejään


      • suorsa
        puh huh kirjoitti:

        Jokos karhut on kömpineet pesistään vahtimaan reviirejään

        Kyllä on nousseet. Jälkiä on aivan Sorsalan lähellä.


    • aa aa aamulehti

      Aamulehti on paraiten ajantasalla ja kertoo perjantain lehessä, että naapurissa etsitään sitä tutkijaa joka niitä kesyjä susia luontoon päästelee. Rangaistus on luvassa ellei sitten äijä selviä lahjomalla jonkun ison kihon.

      • kuusi ruploo

        joo se rangastus on viijen ruplan sakot


      • Suven nielemä

        Lieksan aviisi ei välitä tuollasista pikkujutusta jos susi syöpi immeisiä.


      • nyt pelottaa
        Suven nielemä kirjoitti:

        Lieksan aviisi ei välitä tuollasista pikkujutusta jos susi syöpi immeisiä.

        No kenetkäs on syöny ja millon?


      • 9818uyt
        nyt pelottaa kirjoitti:

        No kenetkäs on syöny ja millon?

        rajan takana useitakin


      • voen paestaja
        9818uyt kirjoitti:

        rajan takana useitakin

        ei pijä paikkaansa. On se ry...ssä vaan niin pahanmakunen jotta ei sitä susikaan syö. Vuan jos on paestettu voessa ensin niin jospa sitten söes. Pitänöön kokkeilla.


    • tiukupää
      • Koirahdus

        Kyllä niitä koirasusia on Tampereen ympäristössäkin aivan perheissä. Mikkelin tarhalta haettuja.


    • sekarotuiset sudet

      Laskekaa ne irti niin saavat lyijyä nahkaansa!

    • RITl

      Kukapa maksaa helikoptereilla nukutetaan ja pannoitetaan susia
      äsken Tolkeessa Mujejäevellä ?

    • T ja O

      Katselin eilen illalla A-studiossa käytyä susikeskustelua ja jäin ihmettelemään virallista susien määrää, joka tällä hetkellä pitäisi olla 150 sutta Suomen metsissä.
      Olen sitä mieltä, että jos Suomen metsiin, joita kuitenkin vielä on, upotetaan 150 sutta, ei niiden tarvitse tulla kenenkään pihapiiriin vonkailemaan syötävää. Joten tuntuu siltä että virallisissa piireissä laskutoimet ei taida olla oikein hanskassa.

      • Hiittuli

        tuo pitää paikkansa. todellinen susien määrä on paljon suurempi.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      106
      4592
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3403
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2390
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      41
      1438
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      36
      1353
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      38
      1206
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1102
    8. 159
      1026
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      998
    10. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      944
    Aihe