Perustakaa jo hyvänen aika se oma

kirkkonne!

Jo 1980 luvulta saakka, aina naiapappeuskeskustelun alkuajoista asti, olemme saaneet kuulla kuinka vl-uskovaiset uhkailevat perustavansa oman kirkon jos eivät saa tehdä mitä lystäävät kansakirkkomme yhteydessä.

Olisiko jo aika?

Voitte hyvin perustaa sen kirkkonne ja jatkaa toimintaanne oman mielenne mukaisesti omassa kirkossanne. Pankaahan töpinäksi!

17

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maksaako kirkko?

      "Olisiko jo aika?"

      Vanhoillislestadiolaisten olisi ollut aika läheteä jo vuosikymmeniä sitten ev.lut. kirkosta omaksi lahkokirkokseen mormoonien, Jehovantodistajien, adventtikirkoin ja mitä muita lahkokirkkoja niitä onkaan, niin niitten tavoin oamksi lestadiolaiseksi kirkkokunnaksi.

      Onko vl-lestadiolaiset ev.lut. kirkon yhteydessä vain sen vuoksi, että kuppaavat kirkolta rahaa omaan toimintaansa? Osaako kukaan vastata, maksaako Suomen ev.lut. kirkko jotakin euromääräistä summaa vuosittain vl-liikkeen kattojärjestölle SRK:lle?

      • Kuka lähtisi?

        Kaikki menee rahan ehdoilla vl-uskonnossa. VL-uskovaisia on kirkolla töissä vaikka kuinka paljon ja nostavat palkkaa kirkolta jota pitävät "kadotukseen menevien kirkkona". Kuinkahan moni vl-uskovaisista kansankirkkomme työntekijöistä todellisuudessa lähtisi SRK-kirkkoon jääden työttömäksi kirkon suojatyöpaikastaan? Eipähän tarvitsisi Ry-kitkkoihin tehdä 5,4 miljoonan laajennuksia:)


    • ysiysi.,o

      Eivät vl-uskovaiset ole uhkailleet perustaa "omaa kirkkoa". Aivan vieras ajatus.
      Eri asia on jos vl:t "ajetaan" kirkosta, se voi todellakin tapahtua, Raamatun ennustustenkin mukaan.

      • Menkää vaan.

        Älähän puhu potaskaa. 1980-luvulla uhottiin, että jos kirkko sallii naispappeuden, emme voi jäädä sellaiseen kirkkoon. Kun naispappeus sitten 1988 hyväksyttiin, alkoivat vl-papit ihan muina miehinä tehdä naispappien kanssa yhteistyötä ja koko uhkailu unohdettiin.

        2000-luvulla uhottiin ja uhotaan osittain edelleen, että jos homoseksuaalit hyväksytään ja heidän parisuhteensa, niin eroamme kirkosta... Miten kävikään? KAIKKI yhdeksän SRK:n kirkolliskokousedustajaa äänesti homoparien puolihäiden puolesta kirkolliskokouksessa. Mitä saitte vastalahjaksi kirkolta suosumalla homoparien puolihäihin kirkoissamme?

        Koko uhkailunne ovat pelkkää tyhjää puhetta. Teillä ei yksinkertaisesti le rahallisesti varaa erota omaksi kirkoksenne. Voisitte vihdoinkin lunastaa lupauksenne ja häipyä kirkkomme ilmapiiriä pilaamasta riitaisuudellanne.


      • Kesitas

        Minä ennustuksen mukaan?


      • vl-pedofiilikirkko?
        Kesitas kirjoitti:

        Minä ennustuksen mukaan?

        Onko Raamatussa ennustus, onka mukaan rikollisjärjestöt eroavat kansankirkostamme ja perustavat oman pedofiilikirkon?


    • kirkostako ulos

      Väärää tietoa tuntuu olevan, vl-liikkeen kanta on aina ollut sellainen, että kirkossa pysytään niin pitkään kuin meidän annetaan pysyä ja niin on edelleenkin. Jos meistä haluatte eroon, ottakaa yhteyttä piispoihin. Vl-liikettä sellaisenaan ei toki voi erottaa koska liikkeellä itsellään ei ole jäsenyyttä kirkossa vaan liikkeeseen kuuluvat ihmiset ovat henkilöjäseninä. Ainoa tapa jolla meidät voi heivata olisi vl pappien ulosajaminen esim. kiristämällä, että heidän pitää antaa kirjallinen lausunto jossa he ilmoittavat seisovansa kaiken kirkon opetuksen takana ensisijaisesti ja ry:n vasta toissijaisesti. Kun tämä ukaasi annetaan asettuvat vl:t puolustusasemiin pappiensa puolesta ja mikäli kirkko pysyy kannassaan, silloin kaikki vanhakantaisesti ajattelevat tulevat eroamaan. No ettehän te muuhun pysty kuin täällä kirjoittelemaan uhoavia lausuntoja, jotain kertoo sekin, että piispat ovat täydellisen hiljaa, heistä ei kuulu mitään!!

      • Miksi roikutte?

        Miksi roikutte väkisin mätäpaiseena kirkkomme kyljessä?


      • kirkostako ulos
        Miksi roikutte? kirjoitti:

        Miksi roikutte väkisin mätäpaiseena kirkkomme kyljessä?

        Ettekö itse pysty hoitamaan meitä pois, aika koomista on tuollainen aneleminen :-))) No eihän teillä ole muuta mahdollisuutta niin kauaa kuin piispat tukevat meitä...


      • Tervemenoa!
        kirkostako ulos kirjoitti:

        Ettekö itse pysty hoitamaan meitä pois, aika koomista on tuollainen aneleminen :-))) No eihän teillä ole muuta mahdollisuutta niin kauaa kuin piispat tukevat meitä...

        Kukaan mitään anele. Olette pedofiauskontona pelkkä mätäpaise kirkon kyljessä.


    • kyllästyttää

      Voihan olla että perustetaankin. Aika näyttää. Kirkollisverot maksetaan sitten omalle yhdistykselle. Ei minusta kirkossa ole suojatyöpaikkoja. Eiköhän jokainen ihminen joka siellä on töissä todella tee työtä ja saa siitä rahallista korvausta. Vai pitäisikö ihan ilmaiseksi mennä kirkkoon töihin? Haudat eivät aukea kuin kaivamalla, saarnat eivät ihan itsekseen tule, urkujen soittokin vaatii ammattitaitoa jne.

      • VL-pedofiilikirkko

        Perustakaa oma pedofiilikirkkonne, meillä kansankirkossa ei ole kovin paljon arvostusta lastenraiskaamisellenne liikene. Pääsette ihan suoraan KRP:n tarkkailulistalle jos lastenraiskaamisenne salaamiseksi oman kirkkonne perustatte.


    • näinpä näin

      Luther perusti jo kirkkomme, Luther kuului meikäläisiin. Joten me ollaan oikeassa kirkossa, mutta sinne on tullut sisältäpäin vierasta ainesta mm. lesbopappi jossain toimii rekisteröidyssä parisuhteessa.

      Jos jokin alkaa mädäntyä sisältä päin, niin totta kai se tuhoaa ja pilaa sen sisältä. Siksi olisi tärkeä saada puhtaaksi sisus, ettei leviä pesäkkeet enemmälti. Mutta todennäköisesti eivät kohta siedä meitä siellä, vaan ajavat pois. Ihan meidän omasta kirkostamme. Luther joka on meidän esi-isämme, samaa uskoa perusti luterilaisen kirkon.

      • Pedokirkon kanttori

        Martti Luther perusti luterilaisen kirkon eikä todellakaan mitään lastenraiskaamiseen ja sen salaamiseen perustuvaa vl-lahkoa. Olette ihan omillanne ja kaukana kristillisyydestä rikosten rippisalaamisopillanne.


      • tota nii
        Pedokirkon kanttori kirjoitti:

        Martti Luther perusti luterilaisen kirkon eikä todellakaan mitään lastenraiskaamiseen ja sen salaamiseen perustuvaa vl-lahkoa. Olette ihan omillanne ja kaukana kristillisyydestä rikosten rippisalaamisopillanne.

        Luther oli tähän samaan uskoon kuuluva ihminen, siis ketjun osana. Luther myös sai synninpäästön. Olemme siis sellaisen kirkon osana, jonka meikäläinen samaa uskoa oleva on perustanut.


      • Antaa palaa vaan.
        tota nii kirjoitti:

        Luther oli tähän samaan uskoon kuuluva ihminen, siis ketjun osana. Luther myös sai synninpäästön. Olemme siis sellaisen kirkon osana, jonka meikäläinen samaa uskoa oleva on perustanut.

        Miten minusta tuntuu, ettei Herramme hyväksy lastenraiskaamistanne, rikosten rippisalailuanne, rikollistenne suojelemista, uhrien vaientamista ja lastenpuolustajien kimppuun hyökkäämistänne.

        Nämä ovat ne syyt, jonka vuoksi teidät tullaan savustamaan kirkosta ulos, joten perustakaa nyt se pedokirkkonne ihan omin avuin kun ette edes Suomen rikoslakia kunnioita.


      • oma kokemukseni
        tota nii kirjoitti:

        Luther oli tähän samaan uskoon kuuluva ihminen, siis ketjun osana. Luther myös sai synninpäästön. Olemme siis sellaisen kirkon osana, jonka meikäläinen samaa uskoa oleva on perustanut.

        Luterilaisuus on se Lutherin perustama yhteisö, lestadiolaisuus puolestaan erään Laestadiuksen. Muistetaanpa vielä, että lestadiolaisuus herätti jo 1800-luvulla liikkeen syntyessä lähinnä negatiivista huomiota ev.-lut. papistossa. Myöhemmin heitä nyt vain syystä tai toisesta alettiin sietämään vähän paremmin. Ei tosiaankaan voi sanoa, että lestadiolaiset olisivat missään vaiheessa olleet se perinteinen evankelis-luterilaisuuden linja, josta muut olisivat eronneet.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      455
      3395
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      114
      2597
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      84
      2142
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      162
      1940
    5. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      8
      1857
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      147
      1776
    7. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      93
      1580
    8. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      40
      1477
    9. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      351
      1311
    10. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      33
      1285
    Aihe