Rakennusprojekti on loppusuoralla ja täytyisi valita pihatielle sopiva pintamateriaali. Kivituhkaahan niissä kai yleisesti käytetään.
Katselin sivustolta http://www.maa-aines.com/fi/etusivu eri tuotekuvauksia
ja alkoi askarruttamaan, meneekö tuo kivituhka kovilla sateilla velliksi. Joudun ajamaan pihaan kevytkuorma-autolla työni takia, joten hieman kantavuuttakin vaadittaisiin. 0-32 olisi varmaan teknisesti sopivin mutta vähän karkean näköinen, joten 0-16 voisi olla sopiva kompromissi. Hintaeroa ei käytännössä kuormassa ole, ainakaa tuossa verkkokaupassa.
sopiva pintamateriaali pihatielle
Jussin kukka
1
370
Vastaukset
- näinkin
Kivituhka ei ole kantava kivaines, mutta sopii ylimmäksi kerrokseksi ja pysyy paikallaan autosi alla, kunhan sen alla oleva kantava kerros esim siitä 0-32 kiviaineksesta on riittävän paksu ja hyvin tiivistetty. Kivituhka ei mene sateella velliksi. Toki 0-16 raekoko ylimpänä on sekin ok, mutta krouvin oloinen ja jalalle epämukava. -sekin painuu, jos alusrakenne ei ole riittävän kantava.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2684665Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1343030Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442847Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k232800Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761791Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061654Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281521- 591400
- 951282
- 471169