Vasemmiston nuorisotuet

antivas.

Arhinmäki vastaa tukien jaosta se on Suomalaista oikeudenmukaisuutta. Vasemmisto nuoret tarvitsee Spray maaleja täkyjen tekoon !!!

8

52

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kansa ja PS yhdessä

      KOULUJAKÄYMÄTÖN KULTTUURIMINISTERI ARHINMÄKI JAKAA KOMMUNISTITYYLIIN RAHAA kuin Neuvostoliitossa, jossa moni johtaja
      oli melkein lukutaidoton

      http://simonelo.puheenvuoro.uusisuomi.fi/
      http://simonelo.puheenvuoro.uusisuomi.fi/102226-paavo-arhinmäki-jakaa-valtiontukea-epäoikeudenmukaisesti-ja-jopa-laittomasti

      Paavo Arhinmäki jakaa valtiontukea epäoikeudenmukaisesti ja jopa laittomasti4.4.2012 09:43 Simon Elo Raha, puoluepolitiikka, monikultturismi, talous, nuoret 35 kommenttia ilmoita asiaton viesti.Perussuomalaiset Nuoret haki Opetus- ja kulttuuriministeriöltä nuorisotyön avustusta 230 000 euroa, joka on noin kolmasosa esimerkiksi Kokoomusnuorten saamasta tuesta. Järjestöllemme myönnettiin 15 000 euroa, joka sama summa kuin viime vuonna.

      Perussuomalaisten Nuorten jäsenmäärä kasvoi vuodessa yli tuhannella. Vaikutus saamaamme tukeen? Nolla, vaikka jäsenmäärä on tuen yksi merkittävä jakoperuste. Perusteiden mukaan jaossa on muun muassa arvioitu järjestöjen toiminnan ajankohtaista yhteiskunnallista merkitystä ja aktiivisuutta nuorten sosiaalisessa vahvistamisessa.

      "Perussuomalaiset kasvatti viime eduskuntavaaleissa valtavasti kannatustaan. Eikö sillä ole ajankohtaista yhteiskunnallista merkitystä? Jäsenmäärämme tuplaantui ja puolueella on eduskunnan nuorin kansanedustaja. Eikö se ole nuorten sosiaalista vahvistamista," Perussuomalaisten Nuorten puheenjohtaja Simon Elo ihmettelee.

      Tuista päättävän arviointi- ja avustustoimikunnan puheenjohtaja on Tuomas Nurmela, joka on aiemmin toiminut Kokoomusnuorten puheenjohtajana ja varapuheenjohtaja Heta Välimäki on entinen Demarinuorten puheenjohtaja. Opposition edustajia ei tässä ”riippumattomassa ja puolueettomassa” toimikunnassa ole lainkaan, mutta silti oppositiopuolue keskustaa lähellä olevat nuorisojärjestöt saivat reilusti yli miljoona euroa.

      • Tuet pois!

        Lain mukaan persunuorille ei saisi antaa rahaa ollenkaan, tosin ei kokoomusnuorillekkaan. Rahan myöntäminen rasismia ja ihmisvihaa kannattaville järjestöille on laissa kielletty, joten natsi-Simon on parempi pitää turpansa kiinni.


      • Nuorisolaki
        Tuet pois! kirjoitti:

        Lain mukaan persunuorille ei saisi antaa rahaa ollenkaan, tosin ei kokoomusnuorillekkaan. Rahan myöntäminen rasismia ja ihmisvihaa kannattaville järjestöille on laissa kielletty, joten natsi-Simon on parempi pitää turpansa kiinni.

        "Tavoitteen toteuttamisessa lähtökohtina ovat yhteisöllisyys, yhteisvastuu, yhdenvertaisuus ja tasa-arvo, monikulttuurisuus ja kansainvälisyys, terveet elämäntavat sekä ympäristön ja elämän kunnioittaminen."

        Täyttääkö persunuoret nämä kriteerit?


    • ex...

      Siis tukea ei saa jos lähtökohtana onkin saamattomuus,minä asenne, epätasa-arvo,kaiken vastustaminen(paitsi miinat,poliisit ja armeija),nurkkakuntaisuus ja nationalistinen oikeistolaisuus,epäterveet elämäntavat,ympäristön unohtaminen ja soinin jokaisen ajatuksen jumalalan sanaksi nostaminen?? On kyllä outoa.

      • Virhe korjattava

        Tukien jaon ainoa merkittävä epäkohta on se, että julkisesti rasistinen kokoomusnuoret saa lain vastaisesti liian suurta tukea.


      • Virhe korjattava kirjoitti:

        Tukien jaon ainoa merkittävä epäkohta on se, että julkisesti rasistinen kokoomusnuoret saa lain vastaisesti liian suurta tukea.

        Mahtaakohan Kokoomusnuoret olla kovinkaan rasistinen? En usko joskaan en ole heidän toimintaansa tutustunut. Oletko sinä?

        Tutki ennen kuin hutkit!


      • Tutkittu on
        Työeläkeläinen kirjoitti:

        Mahtaakohan Kokoomusnuoret olla kovinkaan rasistinen? En usko joskaan en ole heidän toimintaansa tutustunut. Oletko sinä?

        Tutki ennen kuin hutkit!

        http://willerydman.fi/nakemyksia/


    • ..............

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      129
      2646
    2. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      61
      2042
    3. Koulujen kesälomien siirto

      Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut
      Maailman menoa
      134
      1770
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      20
      1649
    5. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      117
      1597
    6. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      138
      1298
    7. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      88
      1054
    8. Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?

      Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka
      Ikävä
      144
      1025
    9. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      48
      972
    10. Yhä pyörit mielessä,

      ja tällä kertaa huomasin yhden asian: Sinusta välittyi sellaista lempeyttä ja välittämisen tunnetta, jota ei voi unohtaa
      Ikävä
      29
      917
    Aihe