kenen kuuluu kustantaa taksinkuljettajien lisäkoulutus?
olen nähnyt ilmoituksia että maksaisi 117 euroa ?
ja korvaako kukaan menetettyä työaikaa?
eikös yleensä kaikenlaiset lisäkoulutukset ainakin muilla aloilla kuulu työnantajalle?
lisäkoulutus
8
127
Vastaukset
- Älykääpiö.
Kyllä se kuuluu ihan kuljettajalle itselleen. Maksatko sinä työnantajalle siitä ajasta jos hoitelet omia asioitasi kesken työvuoron? Maksatko työnatajalle korvausta jos et saavu hoitamaan sovittua vuoroasi ilman mitään järjellistä selitystä? Maksatko korvausta työnatajalle jos istut Teboilin baarissa tunnin?
- osta vapaa-aika
"Maksatko sinä työnantajalle siitä ajasta jos hoitelet omia asioitasi kesken työvuoron? Maksatko työnatajalle korvausta "
tallaista en ole ennen kuullutkaan, että pitäisi maksaa työnantajalle siitä jos pitää palkatonta vapaata?????
- 10+5
Kyllä jokainen fiksu työnantaja maksaa sen ammattipätevyyskoulutuksen kuskilleen. Taksipuolella siitä koulussa istumisesta ei palkkaa tosin saa eli silloin on uhrattava vapaapäivä tai menetettävä työtulo, mutta kyllä itse vaihtaisin isäntää, jos ei hoitaisi tuollaista maksua kuskille. Yhteinen asiahan se on koska ilman ammattipätevyyttä ei voi autoa ajaa. Liiketoiminnan kuluja.
- Kaikki vaan tänne
No jos yrittäjä maksaa moisen lisäkoulutuksen, joka on lakisääteinen kuljettajalle, (yrittäjälle myös) voiko yrittäjä sitouttaa kuljettajan ajamaan autoaan vaikka seutaavat 12kk, koska on maksanut kuljettajan lisäkoulutuksen? Vai onko kuljettaja velvollinen maksamaan yrittäjälle takaisin saamansa ilmaisen lisäkoulutuksen mikäli kuljettaja päätääkin lisäkolutuksen saannin jälkeen vaintaa työnantajaa?
Kyllä se on parempi, että jokainen kuljettaja maksaa itse omat koulutuksensa. Laissa sanotaan ihan selvästi, että ammattiajoluvan sälilymisen peruste on lisäkoulutuksen käyminen määrätyin väliajoin. Mikäli haluaa että se säilyy, maksaja on kuljettaja.
Miksi ihmeessä kaikki maailman kulut pitäis maksattaa autoilijalla/yrittäjällä? - 14+7
Kaikki vaan tänne kirjoitti:
No jos yrittäjä maksaa moisen lisäkoulutuksen, joka on lakisääteinen kuljettajalle, (yrittäjälle myös) voiko yrittäjä sitouttaa kuljettajan ajamaan autoaan vaikka seutaavat 12kk, koska on maksanut kuljettajan lisäkoulutuksen? Vai onko kuljettaja velvollinen maksamaan yrittäjälle takaisin saamansa ilmaisen lisäkoulutuksen mikäli kuljettaja päätääkin lisäkolutuksen saannin jälkeen vaintaa työnantajaa?
Kyllä se on parempi, että jokainen kuljettaja maksaa itse omat koulutuksensa. Laissa sanotaan ihan selvästi, että ammattiajoluvan sälilymisen peruste on lisäkoulutuksen käyminen määrätyin väliajoin. Mikäli haluaa että se säilyy, maksaja on kuljettaja.
Miksi ihmeessä kaikki maailman kulut pitäis maksattaa autoilijalla/yrittäjällä?No jos se kuski sulle on vaikka 7 vuotta ajanut ja nyt sitten vaihtaa työpaikkaa kun olet sen valtavan summan, huntin ja risat, uhrannut, niin laske ne sitten vaikka jäähyväislahjaksi pitkäaikaiselle työntekijälle. Aivan ihmeellistä juttua taas.
- Kumijalka.
Tässä katsoisin asian niin, että ns. vakiokuljettajien koulutus kuuluu työnantajan piikkiin meneväksi, mutta sitten on paljon näitä osa-aikaisia jotka ajelee milloin kenellekin, he maksavat sen mielestäni itse. Ja tuo 117 euroa on muuten aika halpa hinta, monet järjestäjät pyytää enemmän. Ja mitä lähemmäs jättää sitä vuotta 2014 sen käymisen, hinta vain nousee......
- meehhmed-al-jahvetti
Kyllä se taitaa olla joku maahanmuuttovirasto/sossu joka maksaa koulutukset, ainakin Vantaalla. Kuuluko työnantajan maksaa rukousmatto?
- Kiitos ja kumarrus
Katso peiliin....mitä näet? ...Vastaan, SUUREN laaman joka ei osaa muuta kun heittää provoa provon perään. Mitä se muuten sulle kuluu kuka ne koulutukset maksaa? Jos ne on Vantaan kursseilla sehän on vaan plussaa sulle kun ne fyffet tulee Vantaalaisten kassaan. Ai niin et tietenkään ole Vantaan Taksi ry:n ja VTA Oy:n jäsen joten et hyödy niistäkään rahoista :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 996174
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804812Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv993072Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p302892Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262135Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191526Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3371091Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?881053Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311006- 48784