Nonii ohjemoinnin ekspertit ois pieni aloittelijan ongelma. Eli tarkoituksena ois alottaa itseopiskeluna ohjelmointi kielen naputtelu.
Joskus tarkoituksena olisi tehdä nettisivu jossa on karttapohja ja muutamia "muuttujia" jonka arvoa esim On/off voisi muuttaa.
Jonkun verran visual basikilla ja Qt creatorilla värkänny muutamia vuosia sitten mutta nyt pitäisi tutustua tuohon "SQL " ohjelmaan. Onko microsoftilla oma SQL?
Eli mitkä kaikki ohjelmat tarvin ja mitä mahdollisia lisäpalikoita esim asp.net tai framework?
Mitä nämä palikat jokainen tekee ja mitä ne vaatii toimiakseen?
Sen ymmärsin että pelkkä SQL on joku ohjelmointi-kieli ja se liittyy jotenkin tuohon server ohjelmaan.
Wikipedia on vähän heikko tiedonlähde alottelijalle.
SQL, asp.net
2
199
Vastaukset
- queryy
SQL eli Structured Query Language on kieli, jolla haetaan dataa tietokannoista.
Kun teet ohjemia visual basicilla tai javalla yms, sql:ää upotetaan koodin sekaan.
http://en.wikipedia.org/wiki/SQL Tosiaan noita SQL-tietokantoja on ainakin puolitusinaa erilaisia, mutta niissä käytettävä SQL kieli on perussyntaksiltaan kaikissa aika lailla sama. Erot alkavat näkyä vasta siinä vaiheessa kun haluaa käyttää jotain erikoisempaa toiminnallisuutta.
Microsoftilla on tosiaan oma MSSQL-kielensä ja sitä varten tarvittavat ohjelmat saa ymmärtääkseni ilmaiseksi Visual Studion mukana. Ohjelmat ovat siis Microsoft SQL Server, sekä siihen mukaan sitten toi SQL Server Management Studio. Jälkimmäinen on tavallaan käyttöliittymä ensimmäiselle.
Toki noita SQL-tietokantoja olisi erilaisiakin esimerkiksi MySQL, Oracle DB, jne, mutta jos tosiaan koodailet Visual Studiolla niin voi olla helpointa käyttää tuota Microsoft SQL Serveriä koska ne ovat molemmat mikkisoftan palikoita, ja silloin ei tarvi säätää konfaamisessa niin paljon et saa tarvittavat 3rd party data access layer softat toimimaan.
Microsoftin työkaluilla koodailussa ei ole muuta vikaa kuin se, että sittenkun kaikki on valmista ja ne sivut pitäisi saada nettiin niin on aika hankalaa löytää palveluntarjoajaa joka pyörittäisi noita asp.net sivuja. Esimerkiksi kaikki internetpalveluntarjoajat tuntuvat suosivan tollasia perus Apache/PHP-kotisivutila hostauksia, niin ei oikeen pääse silleen kikkailemaan ilman et ostaa joltain isommalta toimittajalta palvelua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %
Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o2955981Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä
Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki473533Sofia Virta: bänet!
Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.1462710"Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"
"Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää2242141Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan
(Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol951686- 671114
Niin että miten
Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua771001Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet
Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni134905Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun
Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan10898Tätä ei tv:ssä: Farmi-tippuja Amski rehellisenä ongelmista kuvauksissa
Ennakkosuosikki Amskidabamski Anne-Mari Tarkkio joutui ulos Farmi Suomi -realitystä. Voimatehtävässä vastakkain asettui11854