Mikä Joppari??

Kyselijä1234

Täällä palstalla puhutaan usein "joppareista". Mitä sakkia he ovat , mitä tekevät ja mikä heissä ärsyttää? Auttakaa tietämätöntä :D!

26

1364

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jopparsfor life

      ostaa halvalla ja myy kalliimmalla :D urpo...ammattimaista toimintaa..jokapvä kirppareilla kyylimässä halpaa rojua...mitä voi kalliilla myydä...eteenpäin...

    • antiikkikauppias

      "Joppari" ostaa halvemmalla kuin myy eteenpäin, toimii kuten kuka tahansa kauppiasyrittäjä. "Joppari" menestyy sitä paremmin, mitä suurempi on osto- ja myyntihintojen erotus, ihan niinkuin kauppiasyrittäjäkin.

      Käytetyn tavaran kaupassa kaikki jälleenmyyntiin ostavat ovat "joppareita", kuten myös suurin osa oman tarinansa mukaan "vain itselleen, ei missään nimessä jälleenmyyntiin ostava".

      Jos "joppari" saa jotain halvalla, niin se ei ole hänen syynsä, vaan sen tavaran kirppikselle myyntiin tuoneen tolperon. Netti on täynnä hintatietoa ja vaikka täytyykin muistaa, että kirppiksellä saa kohtuullisella myyntiajalla vain 25-50% noista alan liikeiden ulosmyyntihinnoista ja lisäksi niistä saaduista hinnoista on vähennettävä paikanvuokra.

      Isompaakin hintaa kirppiksellä voi hakea, mutta silloin lisääntyvän myyntiajan ja siitä johtuvan paikkavuokran lisääntymisen kautta se lisähyöty jää olemattomaksi.

      Eikä se paratiisi odota tavallista tallaajaa vaikka hänellä olsi myynnissä oikeaa arvoantiikkia. Jos hän vie ne arvohuutokauppaan myyntiin, niin vasarahinta on yleensä korkeintaan 40-50% alan liikkeiden vastaavista hinnoista. Lisäksi monelle tulee "yllätyksenä", että huutokauppakamarille myynti- ja ostoprovisoina sekä valtiolle alveina jää 40-45% siitä hinnasta, jonka ostaja kaikkine kuluineen siitä antiikkiesineestä maksaa.

      • Entäs tämä?

        On myös jobbareita, jotka ostavat lavatolkulla elintarvikkeita; keksejä, kissanruokaa, säilykkeitä, kahvia, kaikenlaista kuivaelintarviketta... Kiinnostaisi tietää, mihin he näitä myyvät, kun ei niitä ole koskaan kirpputoreilla myynnissä. Pizzerioihin ja kebabbiloihinko, kahviloilleko?


    • 25

      Itse ymmärrän jopparilla sellaista, joka jatkuvasti ja ansaitsemismielessä ostaa halvalla ja myy kalliimmalla ja JÄTTÄÄ VEROT MAKSAMATTA.

      En laske kunniallisia osto- ja myyntitoimintaa harjoittavia pienyrittäjiä joppareiksi.
      Sen mummon, joka viimeiset 15 vuotta on sännännyt paikalliselle kirppikselle, ostanut ylihalvalla hinnoitellut tavarat nopsaan päältä ja laittanut omalle pöydälleen myyntiin, lasken joppariksi.

    • antiikkikauppias

      Mistäs sinä kenenkään verojen maksun tai maksamattomuuden tiedät? Mistäs sinä tiedät, ettei ne kunnialliset osto- ja myyntiliikkeen pitäjät jätä paljon isompia veroja maksamatta, kuin se mummo? Minä en tiedä etkä tiedä sinäkään.

      • kateus on pahasta

        Kumpi on pahempi, talousrikollinen vai mummu joka ostaa halvalla ja myy kalliilla? Mummu saa ehkä 100 e viikossa ja apteekista lääkkeensä. Voi pahka kun on katellista porukkaa.


      • antiikkikauppias
        kateus on pahasta kirjoitti:

        Kumpi on pahempi, talousrikollinen vai mummu joka ostaa halvalla ja myy kalliilla? Mummu saa ehkä 100 e viikossa ja apteekista lääkkeensä. Voi pahka kun on katellista porukkaa.

        Olet oikeassa ja ei kukaan alan ihminen vakavissaan näitä mummoja kadehdi. Käytetyn tavaran kaupassa on enemmän harmaata taloutta, kuin rakennus- ja ravintola-alan lisäksi missään muussa yritystoiminnassa. Joten alan ihmisillä ei oikein, harvaa poikkeusta lukuunottamatta, ole varaa huudella muiden verojen maksusta tai maksamattomuudesta.

        Toistan edelleen, että jos tässä kuviossa jollain on ongelmia, niin lähinnä sillä tolperolla, joka tietämättään sitä tavaraa alihintaan kirppiksillä myy. Eivätkä kaikki edes tee sitä tietämättään, monesti halvalla myyminen pienentää myyntikuluja ja kalliimman hinna koettaminen lisää sitä niin, että lisätuotto menee lisäkuluihin.


    • ...............4

      Joppari tai jobbari on henkilö, joka tekee kauppaa puoli -tai täys ammattimaisesti, mutta ei maksa ilmoittelustaan yrityshintoja tai myyntivoitosta veroa. Eikä takuulla vastaa myymänsä tuotteen kunnosta kuten rehellinen yrittäjä.

      En minä tuota kadehdi mutta tuomittavana pidän jos samaan aikaan nostetaan työttömyyskorvauksia ja sosiaaliavustuksia ja kieltäydytään työkkärin tarjoamasta työstä. Autojobbarit ovat asia erikseen vielä. Myyvät vaikka teinin ensiautoksi vaarallisen rautalangalla ja sikafleksillä korjatun romun, kunhan saavat muutaman satasen myyntivoittoa.

    • jne.jne.jne.

      Seksi orjat.Tupakan myyjät...Viinan myyjät..Mitäs ne on ?:huume kauppiaat.Miljoomien boonus lahjotut.

    • pienestä kiin....

      Joppareina on miehiä.mersulla liikkuvia.nuoria ja keski ikäisiä.Samat tyypit myy netissä..Tukku ostajia.on uutta ja vanhaa.Kirpputorit toimii jopa kymmenissä eri kirppiksissä.Nämä niin sanotut .ANTIIKKI MYYJÄT:Ostavat halvalla...pesiä.....myyvät hurjilla hinnoilla.sikäli,jos joku ostaa.Harvalla on puhtaat jauhot pussissa.JÄTTÄKÄÄ MUM;MUKAT RAUHAAN:mummukat saa,jos saa,,,600-800 euroa kuussa eläkettä...hyvä jos jaksavat vähän lääke rahojaan hankkia.

      • Big Jooooooppari

        Jopparit ovat huomattavasti älykkäämpää porukkaa kuin tavalliset tallaajat.Ostavat halvalla tietäen tavaran todellisen arvon, aina keräilystä antiikkiin ja osaavat vielä kaupata nämä hyvään hintaan . Toiset joutuvat köyhyyttän tekemään näin , toiset ajavat bemarilla ,kuin minäkin. Elämä on helppoa kun osaa....siis hyvät huomiset kaikille.


      • ..................
        Big Jooooooppari kirjoitti:

        Jopparit ovat huomattavasti älykkäämpää porukkaa kuin tavalliset tallaajat.Ostavat halvalla tietäen tavaran todellisen arvon, aina keräilystä antiikkiin ja osaavat vielä kaupata nämä hyvään hintaan . Toiset joutuvat köyhyyttän tekemään näin , toiset ajavat bemarilla ,kuin minäkin. Elämä on helppoa kun osaa....siis hyvät huomiset kaikille.

        Vai että oikein Pemarilla? Ehkä jossain maaseudulla E36 316 manuaalivaihteistolla ja veivi-ikkunoilla on vielä kova juttu, mutta me kunniallisessa työssä käyvät voimme ostaa ihan oikeita autoja.


    • ihanat mummukat

      Järkeä saa käyttää.valitettavasti.Ekäkkeen lisäksi saa,kun saakin tienata muutaman sata euroa kk.eikä se ole mikään rikos.Kade mielisten kannatais selvittää itselleen nuo pykälät.!...Parempi se,kun ostaa ja myy..kun se..VARASTAA JA MYY.Eikä ne kaikki,ostetutkaan tuotteen mene kaupaksi.osa jää aina roikkumaan.Antiiki myyjät,Uuden tavaran myyjät.on..?.

    • KAIKKI JUORUAA.

      Voisihan ne nuo ,puska radion tiedottajat ja toimittajat maksaa ne verot.Olis hyöty käyttö niillekin.Paljonkohan saavat tunnille liksaa tuosta juoruamisesta.Vai tekevätköh'än hyväntekeväisyys työnä.

      • pienen krääsän joppari

        Laske kaikki jopparin kulut ja hävikki,varastavat paljon....Harvalle jää puhtaana kouraan isoja summia,on fakta.On viikkoja,ettei kauppa käy.joppari maksaa kiltisti vuokran.Kuolin pesien ostajat/ottajat,antiikki myyjät on asia erikseen.voi saada ruhtinaalisia myyntiä.


      • yks jobbari
        pienen krääsän joppari kirjoitti:

        Laske kaikki jopparin kulut ja hävikki,varastavat paljon....Harvalle jää puhtaana kouraan isoja summia,on fakta.On viikkoja,ettei kauppa käy.joppari maksaa kiltisti vuokran.Kuolin pesien ostajat/ottajat,antiikki myyjät on asia erikseen.voi saada ruhtinaalisia myyntiä.

        On se vain kumma ettei ihmiset jaksa huolehtia omista asioista, vaan puututaan toisten asioihin. Kukaan ei tiedä mitä jobbarien tai muiden asiakkaiden taloudellinen tilanne on! Siis kaikki kunniaan mummot ja vaarit ja Suomen kansalaiset.


      • katsokaa peiliin.
        yks jobbari kirjoitti:

        On se vain kumma ettei ihmiset jaksa huolehtia omista asioista, vaan puututaan toisten asioihin. Kukaan ei tiedä mitä jobbarien tai muiden asiakkaiden taloudellinen tilanne on! Siis kaikki kunniaan mummot ja vaarit ja Suomen kansalaiset.

        Kukaan ei kysy?:Paljon jopparille tulee kuluja,mokomankin kirppiksen pidosta.Mikä työ siinä on.!:Ei siinä tunti palkkaa jää.On viikkoja,etei kauppa käy.Vuokra on maksettava joka viikolta.


    • ---

      Jopparille on kateellinen vain toinen joppari. Kai se nyt jopparia harmittaa kun toinen joppari vie herkut nenän edestä.

      • kierrän kaukaa

        En usko että kukaan on kateellinen. Mutta paljon kirppiksillä kiertelijänä olen oppinut karttamaan ns joppareiden pöytiä. Omalla paikkakunnalla ne on oppinut erottamaan monista syistä. Ehkä joku satunnainen kävijä haksahtaa ostamaan, kun ei tunne.


    • kallu koo.j

      onnex menee tosi hyvin tällä saralla...kiitos halvoista hinnoista ...heh...niin....

      • palataan asiaan.

        vähän joppareissa on huippu ansaitsevia.muutama sielä,täälä..Laske jopparin kulut joskus?:


    • nyhjää ja nyhjää

      joppari.toppari.voi meitä.voi teitä.kade mielisiä.tyhjästä.pienet on optiot..jopparilla.

    • Opiskelijatyttönen

      Ilmeisen on hyvät markkinat näillä autojobbareilla kun on varaa leikkiä "asiakkaiden" ajalla. Tutustuin kyseiseen ilmiöön autojen osalta vasta eilen ja olen menettänyt jo kahden myyjän kanssa hermot. Ensimmäinen yritti myydä täyttä romua ja toinen, jota luulin vielä pari tuntia sitten rehelliseksi perheauton myyjäksi, teki oharit tapaamisesta ilmoittamatta mitään. Puhelimessa pitää näköjään pitää kunnon ristikuulustelu ennen kuin sopii tapaamisen. En halua rahoittaa auton ostolla kaljoja ja vahvempia aineita.

    • diipadaii

      Joppari on se joka tulee röyhkeästi viemään kaikki tavarasi ennenkuin edes saat niitä myyntipöydällesi. Tarjoaa hintaa ja jos et suostu, ostaa väkisin.
      Poliisit paikalle näissä tapauksissa.

    • nähty on.

      soskun luukulle on vuoro numerot.jopparille ei..röyhkeys voittaa.yleensä oikein ahne joppari on vielä eläkeläinen,hyvin toimeen tuleva.rahaa on pankki tilit pullollaan.aheuttaan joparoi.ja ehtii joka paikkaan kynsineen.sukkela.livakka liikkeinen.hyvä kuulo ja näkö.missä kilisee ja rapisee,uutta myyjää näkö piirissä.kipaisee vikkelästi sinne.sukkuloimaan.

    • edfd

      ainakin se varsinais-suomalaine taulukauppias taulunostatuu pensselillä hiukan päällejan parasiitti :)
      kiinalaisia painokuvia joihin sutat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      92
      5961
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4772
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      95
      3017
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      26
      2800
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2065
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1496
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      335
      1057
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      85
      1028
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      125
      960
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      764
    Aihe